Вітаміни необхідні для здоров’я людини, тому багато хто приймає їх у вигляді добавок. Найчастіше люди думають, що вітаміни не можуть завдати ніякої шкоди, і не радяться з лікарями, проте насправді небезпека все-таки є.

Вчені проаналізували результати різних випробувань з прийому вітамінів в період з 1993 по 2015 рік. Автори прийшли до висновку, що прийом високих доз вітамінів A, E, D, C і фолієвої кислоти не завжди допомагає поліпшити здоров’я, а в деяких ситуаціях може бути шкідливим, пише Eat This, Not That!

Наприклад, вітамін E є потужним антиоксидантом, проте занадто велика кількість цього елемента в організмі збільшувала ризик розвитку захворювань серця і раку. Що стосується вітаміну С, то багато великих досліджень не змогли довести, що добавка має будь-який вплив на зниження ризику серцево-судинних захворювань, раку або смерті. А прийом вітаміну C жінками з діабетом навіть збільшив смертність від захворювань серця, стверджують експерти.

Вітамін A часто отримують з овочів, наприклад, з моркви. Дослідження показали, що його правильне споживання з їжею знижує ризик раку легенів, грудей, підшлункової залози і сечового міхура. Однак прийом добавок вітаміну А, схоже, не дає таких же ефектів. Крім того, одне дослідження показало, що багаторічний прийом цього вітаміну може збільшити кількість випадків раку легенів на 28%, а смертність – на 17%.

Фолієва кислота – це водорозчинний вітамін B. Її надлишок також збільшує ризик онкозахворювань за рахунок збільшення швидкості росту ракових клітин. Небезпечним може бути і вітамін D. У свій час експерти вважали, що добавка знижує ризик раку товстої кишки і поліпів кишечника. Однак велике рандомізоване дослідження за участю понад 36 тис. жінок, які приймали добавки кальцію і вітаміну D протягом 7 років, не показало ніякого зниження захворюваності.

Також фахівці нагадали, що прийом вітамінних добавок може супроводжуватися різними побічними ефектами, такими як головні болі, нудота, діарея, шкірний висип. Тому, вважають вони, перед прийомом вітамінів важливо консультуватися з лікарями.