Тироксин (Т4) – це гормон, який виробляється клітинами щитоподібної залози. Надмірно висока або занадто низька його кількість свідчить про захворювання. А Український медичний портал роз’яснює, коли потрібно здавати аналіз на вільний тироксин (FT4).

Тироксин регулює енергетичний та пластичний обмін, масу тіла, обмін речовин, життєвий цикл яйцеклітин і навіть пульс, температуру тіла й багато інших процесів в організмі людини.

Зниження рівня цього гормону може впливати на розвиток симптомів гіпотиреозу, а саме: збільшення ваги, швидка стомлюваність, сухість шкіри, висока чутливість до холоду, порушення менструального циклу. 

Надлишок рівня тироксину призводить до гіпертиреозу і, як наслідок, до прискорення обмінних процесів, втрати ваги, порушення сну, тремтіння в руках, неспокою і прискореного серцебиття.

Вільний тироксин (free Thyroxine, FT4) складає 0,03-0,05% від загального Т4 і є біологічно активною фракцією. Рівень вільного тироксину вважається більш інформативним для діагностики гіпер- або гіпофункції щитоподібної залози у порівнянні з аналізом на загальний тироксин. 

Лабораторне дослідження на FT4 дозволяє оцінити функцію щитоподібної залози незалежно від білків крові, які пов’язують загальний тироксин. 

Призначити аналіз на вільний тироксин може як ендокринолог, так і гінеколог, неонатолог, педіатр. 

Показанням до лабораторного аналізу може бути:

  • контроль ефективності терапії будь-яких захворювань щитовидної залози;
  • наявність симптомів захворювань “щитовидки”;
  • аденома щитовидної залози;
  • збільшення розмірів залози – виникнення дифузного токсичного зоба;
  • порушення менструального циклу;
  • діагностика причин жіночого безпліддя;
  • ймовірний дефіцит йоду.

Також аналіз на вільний тироксин зазвичай комбінують з аналізом на тиреотропний гормон (ТТГ).

Правила підготовки до аналізу

Венозну кров здають натщесерце (після 8-12 годин голодування), але для дітей до 2 років можливе голодування впродовж лише 2-3 годин. 

За добу необхідно виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів і переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, УЗД, рентген та ін., фізіотерапевтичні процедури, масаж, вживання алкоголю. За 3 години перед забором крові не можна курити.

Вранці перед дослідженням допускається вживання невеликої кількості чистої води. 

Після консультації з лікарем переривається прийом стероїдних та тиреоїдних гормонів за 48 годин до дослідження. Якщо це неможливо, то необхідно повідомити при оформленні замовлення в лабораторії, що триває терапія цими лікарськими засобами.

Рівень вільного тироксину в крові вимірюється у пікомолях на літр (пмоль/л). Нормою вважається концентрація 10,3-24,5 пмоль/л. Варто пам’ятати, що отримавши результат аналізу, потрібна консультація з лікарем, який встановить діагноз і, за необхідності, призначить схему терапії. Самостійна інтерпретація показників та подальше самолікування категорично заборонені.

Від здоров’я та нормальної роботи щитовидної залози залежить наше здоров’я загалом, тому не слід нехтувати вчасною діагностикою.

*На правах реклами