Якщо ви сумніваєтеся в необхідності цього дослідження, швидше за все, без нього можна обійтися.

Кому та навіщо треба здавати аналізи на вітаміни

По-доброму, призначати аналіз на будь-який вітамін повинен тільки терапевт або інший лікар, який вас лікує. І лише після того, як дізнався ваші скарги на самопочуття та вивчив історію хвороби. У такому разі він міг припустити, що причина вашого нездужання полягає у нестачі або надлишку одного з вітамінів. І дослідження потрібне, щоб підтвердити чи спростувати це припущення.

Здавати аналізи на вітаміни варто лише тим людям, які отримали направлення від лікаря.

Звичайно, поцікавитися кількістю цих речовин ви можете і самостійно: комерційні лабораторії без проблем проведуть будь-яке дослідження. За ваші гроші, звичайно. Однак тут постає питання: а сенс? Якщо у вас немає симптомів, перевіряти рівень вітамінів про всяк випадок — це просто викидати гроші на вітер.

Але навіть якщо є симптоматика, з нею краще звертатися до терапевта, а не самостійно призначати собі лабораторний тест. Справа в тому, що гіповітаміноз не має специфічних, характерних саме для цього стану ознак. Наприклад, ті ж слабкість і підвищена стомлюваність можуть мати десятки найрізноманітніших причин — від тривалого стресу до серцево-судинних порушень — і бувають абсолютно не пов’язані з нестачею вітамінів.

Розібратися в клінічній картині та призначити необхідні аналізи (у тому числі і на вітаміни, якщо він справді потрібен) може лише кваліфікований лікар. Діючи самостійно, ви ризикуєте даремно витратити гроші та втратити час, який могли б присвятити дійсно ефективній діагностиці та лікуванню.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Якими бувають аналізи на вітаміни

Є два варіанти: аналіз крові та аналіз сечі. Який із них запропонують вам, залежить від конкретної речовини. Наприклад, рівень вітамінів групи В можна перевіряти обома способами. А у випадку вітаміну D тест сечі не є показовим, тому медики пропонують здати кров.

Деякі комерційні лабораторії проводять специфічну процедуру – аналіз волосся на вітаміни. Але токсиколог Олексій Водовозов називає це “абсолютним розлученням на гроші”.

По-перше, у волоссі та нігтях немає кровопостачання. З них неможливо отримати інформацію про вміст вітамінів в організмі. Другий момент: на волосся впливає маса оточуючих факторів. І шампуні, і гелі, і фарба, і повітря. Відрізнити речовини, які потрапили у волосся зсередини, від таких самих речовин, які надійшли зовні, просто нереально.

За словами експерта, є лише один дійсно працюючий аналіз волосся. Але існує тільки в токсикології, і він посмертний. Тобто можна зрізати локони, а потім на основі їх дослідження сказати, що, припустимо, людину протягом якогось часу труїли миш’яком. Проте рівень вітамінів чи інших значимих з погляду метаболізму речовин встановити по тесту волосся неможливо.

Як розшифрувати результат аналізу на вітаміни

Загалом можливі лише три варіанти:

  1. Рівень вітаміну, який ви перевіряли, гаразд.
  2. У вас є дефіцит вітаміну.
  3. У вас надлишок вітаміну.

У лабораторному бланку, який видадуть після обробки аналізу, результат буде позначений прямо. Ви побачите, якою має бути норма конкретної речовини та наскільки від неї відрізняється той рівень, який знайшли у вас. Зверніть увагу, що в різних лабораторіях значення можуть відрізнятися: це залежить від специфіки і чутливості використовуваних реактивів.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Однак незважаючи на те, що відповідь буде очевидною, розшифровувати її і при необхідності призначати терапію може лише лікар. Як зазначає Олексій Водовозов, найголовніше правило в медицині – не лікувати результати аналізів.

Низький (або високий) рівень вітамінів це не самостійне захворювання. Це лише симптом якихось процесів, що відбуваються в організмі. Так, можливо, у вас є гіповітаміноз тому, що ви недоотримуєте корисні елементи з їжею. Але не менш імовірна й інша ситуація. Наприклад, низький рівень вітамінів може бути ознакою порушень метаболізму, через які ви не засвоюєте поживні речовини. Або дуже швидко виводьте їх назовні.

А ще зафіксований гіповітаміноз може не розповісти про справжній вміст вітамінів у вашому організмі взагалі нічого.

Результати, які ми отримуємо при аналізі крові чи сечі, не завжди свідчать про те, як забезпечені вітаміном органи та тканини. Те, що ми знаходимо у зразках, – це своєрідний «побічний ефект», залишки вітамінів, які наше тіло вже використало у процесі здорового метаболізму. Цілком можливо, що жодних проблем із доставкою та засвоєнням речовини у вас немає, але в крові, а тим більше сечі його мало.

Тому ще раз повторимо: вирішувати, чи є у вас проблеми з рівнем вітамінів чи ні, може тільки лікар. І лише після того, як він проаналізує ваші симптоми, зазирне в історію хвороби, розпитає про спосіб життя та виключить інші можливі захворювання.

Що робити, якщо за аналізом у вас низький чи високий рівень вітамінів

Якщо медик вирішить, що ви дійсно потребуєте підвищення рівня вітамінів, він призначить вам біодобавки. Зокрема, такі препарати справді можуть бути необхідні:

  • веганам. Люди, які обмежили раціон виключно рослинною їжею, часто недоотримують вітамін В12, оскільки той міститься лише у продуктах тваринного походження;
  • вагітним. Майбутнім мамам, наприклад, іноді рекомендую додатково отримувати фолієву кислоту (вітамін В9), щоб знизити ризик уроджених вад розвитку у дитини;
  • затятим курцям. Нікотин погіршує засвоєння деяких вітамінів, наприклад;
  • тим, хто страждає різноманітними розладами травлення та харчовою непереносимістю.
Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Проте більшості здорових людей, щоб забезпечити нормальний рівень вітамінів, достатньо дотримуватися двох простих правил:

  • Дотримуватися здорової дієти. Раціон повинен бути різноманітним і включати фрукти, овочі, м’ясо, крупи, кисломолочні продукти.
  • Відмовитись від шкідливих звичок. Насамперед від куріння та вживання алкоголю.

Гіпервітаміноз (надлишок вітамінів) зустрічається рідше. Але якщо це ваш варіант, лікар, швидше за все, вимагатиме негайно припинити прийом уживаних біодобавок. Така ситуація стосується тільки жиророзчинних вітамінів, наприклад, А. Вони накопичуються в організмі і на певному рівні стають токсичними.

Найчастіше таке трапляється з людьми, які намагаються подолати неіснуючий гіповітаміноз прописують собі аптечні вітамінні комплекси. Це, до речі, ще одна причина не займатися самолікуванням.

Наукові джерела:

Vitamin D Test / U.S. National Library of Medicine, source
Vitamin deficiency anemia / Mayo Clinic, source
Vitamin B12 deficiency can be sneaky, harmful / Harvard Health Blog, source
Folate (Folic Acid) — Vitamin B9 / Harvard T.H. Chan School of Public Health, source
What is vitamin D toxicity? Should I be worried about taking supplements? / Mayo Clinic, source