Болючі спазми – вірна ознака, що треба звертатися до лікаря.

Звідки береться бурчання в животі

Шлунок та кишечник – це порожні органи, стінки яких складаються з гладких м’язів. Завдяки останнім організм якісно перетравлює їжу.

Коли м’язи кишечника скорочуються, виникає бурчання в животі.

Згадайте, як ви мені тісто при вимішуванні, щоб надати йому однорідну структуру. Приблизно той самий процес відбувається у шлунково-кишковому тракті. М’язи скорочуються, стискають вміст шлунка та кишечника, подрібнюють і перемішують його, затримують в одному місці і змушують швидше просуватися до ануса в іншому. Цей процес називається перистальтикою.

Крім того, у процесі травлення виділяються різні рідини та гази. І іноді досить невеликого м’язового скорочення, щоб цей коктейль видав булькаючий звук. Іноді такі звуки називають борборигмами.

Ось у яких випадках бурчить найчастіше.

1. Ви щойно поїли

Якщо ви здорові та ситі, ваш живіт бурчить. Абсолютно точно.

Оскільки їжа, рідина та гази найчастіше присутні в кишечнику саме після їжі, бурчання в цей час особливо неминуче.

Джей У. Маркс
Лікар медицини, гастроентеролог, у коментарі для MedicineNet.

Правда, їжа, розподілена по стінках кишечника, служить своєрідною звукоізолюючою прокладкою. Тому зовні борборигми не дуже чутні. Хоча бувають винятки.

2. Ви випили багато рідини на порожній шлунок

Її рух шлунково-кишковим трактом може супроводжуватися характерним бульканням. Особливо якщо напій був газованим, тобто збільшив кількість газів у кишечнику.

3. Ви голодні

Це ще одна поширена причина бурчання.

Хоча швидкість і сила перистальтики зазвичай збільшуються в присутності їжі, активність стінок шлунка та кишечника зростає і в тому випадку, якщо ви не перекушували протягом двох годин.

Марк А. В. Ендрюс
Доцент фізіології, у коментарі журналу Scientific American.

Оскільки в кишечнику немає їжі, яка б приглушала звуки, в таких випадках бурчання звучить особливо голосно. То стихаючи, то посилюючись, це продовжується в середньому 10–20 хвилин. А потім повторюватиметься кожні годину-дві, поки ви нарешті не поїсте.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

4. У вас проблеми з мікробіомом

Тобто з бактеріями, що населяють кишечник. Іноді буває так, що кількість мікробів різко збільшується, і всі вони разом виробляють аномально велику кількість газу.

Великий обсяг газів і активніші скорочення м’язів кишечника, викликані газовим тиском з його стінки, призводять до регулярного гучного бурчання в животі.

Джей У. Маркс
Лікар медицини, гастроентеролог, у коментарі для MedicineNet.

Такий стан називають надлишковим бактеріальним зростанням у тонкому кишечнику. Серед його можливих причин – діабет, целіакія, хвороба Крона та інші стани та захворювання, які можуть уповільнювати рух їжі по ШКТ.

5. Ви з’їли щось, через що кількість газів у кишечнику зросла

Чим більше газів, тим вищий ризик бурчання. Ось кілька продуктів, які можуть призвести до цього:

 • Бобові: квасоля, горох, сочевиця.
 • Овочі та фрукти з високим вмістом клітковини: капуста (білокачанна, брюссельська, пекінська, кольорова), морква, яблука, абрикоси, чорнослив.
 • Харчові добавки на основі клітковини.
 • Їжа зі штучними підсолоджувачами. Шукайте у складі аспартам, ксиліт, сорбітол.

Крім того, існують продукти, що впливають на вміст газів у кишечнику непрямим чином. Це, наприклад, жуйки і льодяники: коли ви їх жуєте і розсмоктує, то заковтуєте зайве повітря. Той самий ефект дають коктейлі, лимонади, соки, які ви п’єте через соломинку.

6. У вас надміру активний кишечник

Це означає, що його стінки скорочуються дуже швидко і сильно. Їжа, рідини і гази рухаються гіперактивним ШКТ ривками, і цей рух нерідко супроводжується різким і гучним бурчанням.

Таке посилення кишкової активності виникає, наприклад, при діареї. Але може і не мати жодних очевидних причин.

7. Можливо, у вас поліпи чи пухлина

Сторонні звуки в животі можуть виникати й у тому випадку, якщо в кишечнику є щось, що заважає проходженню їжі. Це може бути поліп (клітинний наріст на стінці кишечника), спайка-шрам, дивертикули, пухлина.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

Щоб проштовхнути їжу через звужену порожнину кишечника, гладкі м’язи починають скорочуватися сильніше. А це призводить до гучного гурчання. Викликані такою причиною борборигми супроводжуються болючим спазмом у животі.

Якщо перешкоду не усунути, м’язи шлунково-кишкового тракту згодом втомляться і припинять працювати. Спазми та бурчання зникнуть, але їжа, газ та рідина продовжать накопичуватися в кишечнику до перешкоди. Так виникає смертельно небезпечна непрохідність кишківника.

8. А може це ваша індивідуальна особливість

У британському науковому журналі The BMJ описується один цікавий випадок.

48-річна жінка тривалий час скаржилася на сильне бурчання в животі, яке буквально руйнувало її особисте та соціальне життя. Борборигми посилювалися після їжі і майже припинялися, коли пацієнтка стояла. І лише якщо жінка затримувала подих або притискала рукою ліве підребер’я, бурчання затихало. Також кишечник не видавав звуків у положенні лежачи.

Намагаючись визначити причину нав’язливого бурчання, медики провели безліч обстежень. Гастроскопія, колоноскопія, КТ черевної порожнини, лапароскопія, біопсія різних відділів кишечника, дослідження транзиту тонкої кишки — все показувало, що пацієнтка абсолютно здорова, та її шлунково-кишковий тракт немає жодних відхилень від норми. З’ясувати, що відбувається, вдалося лише після того, як жінці запропонували їжу з барієм. Потім за допомогою рентгена з контрастом лікарі простежили, як з’їдене рухалося кишечником.

Виною всьому виявилося одне з нижніх ребер зліва. Воно трохи відхилялося і стискало ШКТ, викликаючи підвищену активність м’язів кишечника. Коли жінка притискала руку до лівого підребер’я. змінюючи позицію цієї кістки, або затримувала дихання (тобто трохи змінювала становище діафрагми), тиск на кишечник зменшувався і звуки пропадали.

Чим закінчилася та історія, не зовсім зрозуміло. Відомо, що медики запропонували пацієнтці носити корсет, який би забезпечив «беззвучне» становище ребер, але це не допомогло. У цьому виклад медичного випадку обривається.

Але з нього можна зробити один простий висновок. Іноді нав’язливе бурчання у животі зовсім не ознака голоду або медичних проблем, а просто індивідуальна особливість.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Коли треба терміново звернутися до лікаря

Найчастіше борборигми нешкідливі і завдають хіба психологічні страждання. Але є симптоми, при яких необхідно поскаржитися на бурчання терапевта або гастроентеролога. Ось вони:

 • Ви помічаєте прожилки крові у стільці.
 • Бурчання супроводжується хворобливими спазмами у животі.
 • Крім борборигмів присутні нудота та блювання.
 • Живіт активно бурчить кілька годин поспіль, і весь цей час у вас продовжуються запор або діарея.

Також поговорити з лікарем варто, якщо дратівливі звуки долинають із кишечника день за днем. У цьому випадку необхідно виключити можливі захворювання шлунково-кишкового тракту та обміну речовин.

Що робити, щоб у животі не бурчало

Якщо небезпечних ознак немає, а бурчить лише час від часу, спробуйте позбавитися борборигмів домашніми способами.

 • Виключіть продукти, що спричиняють підвищену газоутворення.
 • Намагайтеся їсти не поспішаючи, відмовтеся від жуйки та газованих напоїв, щоб не наковтатися зайвих газів.
 • Харчуйте 5-6 разів протягом дня дрібними порціями.
 • Приймайте по чайній ложці оливкової, соняшникової та лляної олії на день. Американський гастроентеролог Джей У. Маркс пояснює: жирні кислоти, що виділяються при перетравленні олії в кишечнику, здатні зменшити активність та силу м’язових скорочень. А значить, зробити звуки працюючого ШКТ менш вираженими.

Наукові джерела:

Peristalsis / U.S. National Library of Medicine, source
Why Does Your Stomach Growl? / MedicineNet, source
Gas and gas pains / Mayo Clinic, source
Why does your stomach growl when you are hungry? / Scientific American, source
Small intestinal bacterial overgrowth (SIBO) / Mayo Clinic, source
Abdominal sounds / U.S. National Library of Medicine, source
Abhishek Sharma, Kieran Moriarty, Hugh Burnett, Marius Paraoan, David Thompson. Intractable positional borborygmi – an unusual cause diagnosed by barium contrast study / BMJ Case Reports, source