За останні кілька років були опубліковані результати трьох великих досліджень, що показують, що шкода щоденного прийому низьких доз аспірину для первинної профілактики серцево-судинних захворювань переважає переваги. Сімейний лікар у Медичному центрі Джорджтаунського університету, доктор медицини Кенні Лін у своєму блозі на Medscape нещодавно розповів, чи слід, на його думку, продовжувати приймати аспірин, і кому це може принести користь.

USPSTF (The United States Preventive Services Task Force, незалежна група експертів у галузі первинної медичної допомоги та профілактики, що систематично аналізує дані про ефективність терапії та розробляє рекомендації для клінічних профілактичних послуг) випустила проєкт заяви з рекомендаціями, який звужує сферу застосування аспірину для первинної профілактики.

Тепер рекомендується не розпочинати прийом аспірину для первинної профілактики у дорослих віком 60 років та старших. За заявою USPSTF, у дорослих 40-59 років із 10% або більше 10-річним ризиком серцево-судинних подій чиста користь невелика, тому рекомендується індивідуальне прийняття рішень.

Читайте також:  Лікар розповів, як за допомогою зміни способу життя покращити пам'ять

Однак USPSTF не дав рекомендацій щодо того, що робити багатьом пацієнтам, які вже приймають аспірин відповідно до попередніх рекомендацій. Коментуючи цей документ, Лін каже, що можна виділити практичний підхід до первинної медико-санітарної допомоги із проєкту керівництва USPSTF та аналогічного керівництва 2019 р. від Американського коледжу кардіології/Американської кардіологічної асоціації.

Що робити пацієнтам, які приймають аспірин відповідно до попередніх рекомендацій

Найпростіша група пацієнтів – це дорослі будь-якого віку з анамнезом за інфарктом, інсультом або реваскуляризацією, які приймають аспірин для вторинної профілактики. Їм слід продовжувати прийом аспірину, оскільки нові рекомендації їх не стосуються.

Залишається три групи пацієнтів, яким може знадобитися консультація:

  • Дорослі 40-59 років, які планують розпочати прийом аспірину.
  • Дорослі 40-69 років, які вже приймають аспірин.
  • Дорослі віком від 70 років, які вже приймають аспірин.
Читайте також:  Вчені назвали головну причину ожиріння

Як рекомендує Лін, призначати аспірин пацієнтам, які не відповідають 10-річному порогу або вище ризику, мають в анамнезі шлунково-кишкові або внутрішньочерепні кровотечі або регулярно приймають стероїди/нестероїдні протизапальні препарати, не слід.

В інших випадках було б розумно оцінити відносні ризики великої кровотечі та серцево-судинних подій за допомогою онлайн-калькулятора, розробленого на основі дослідження первинної медико-санітарної допомоги у Новій Зеландії. Застереження у тому, що цей інструмент прогнозування ризику не був проспективно підтверджений інших країнах і включає індекс депривації (індикатор бідності).

Дорослим у віці 40-69 років, які вже приймають аспірин протягом ряду років, ймовірно, прийом варто продовжити, якщо вони не мали епізодів кровотеч і не мають високого ризику кровотеч у майбутньому. Проте звіт про моделювання, виконаний USPSTF, показав, що користь від продовження прийому аспірину після 75 років навряд чи компенсує підвищений ризик кровотеч, пов’язаний з віком. Тому, ймовірно, необхідно розглянути питання про припинення прийому аспірину у пацієнтів віком від 70 років.

Читайте також:  П'ять ознак того, що людина перебуває у хронічному стресі

Деякі експерти припустили, що оскільки метою використання аспірину є запобігання першому серцевому нападу або інсульту, отримання оцінки кальцію в коронарній артерії може бути корисним “дозвільним фактором”, якщо пацієнти та лікарі дійсно не визначилися з вибором. За словами Лін, докази цього використання оцінки кальцію в коронарній артерії є настільки ж сумнівними, як і докази її використання при прийнятті рішення про початок прийому статинів.

Враховуючи еволюцію рекомендацій із застосування аспірину для первинної профілактики за останні кілька десятиліть, малоймовірно, що проєкт керівництва USPSTF, коли його буде завершено, не стане останнім словом на цю тему. Але це має бути нагадуванням лікарям первинної медико-санітарної допомоги, щоб переконатися, що пацієнти, які вирішили приймати аспірин, мають відповідну причину для цього і розуміють пов’язані з цим ризики.