Гучний шум з вулиці або хропіння вашого партнера заважають вам заснути і можуть сильно роздратувати нас ночами. Беруші, звісно, допомагають у таких ситуаціях. Але що робити, якщо у вас нема під рукою беруш?

Надягніть піжаму, вимкніть світло, лягайте спати – значить, країна мрій не за горами. Коли з’являються тривожні звуки, спокій та мрії швидко закінчуються.

Ось чому шум так турбує нас ночами

В принципі, шум під час сну може призвести до почастішання серцебиття та прискорення мозкових хвиль. Тому він може легко розбудити нас, особливо коли ми засинаємо, каже фахівець із фізіології, який вивчає сон та розумову діяльність.

Важливо, чи чути шум постійно чи нерегулярно. Наприклад, цокання годинника або хропіння турбують більше, ніж шум системи кондиціювання.

Також відіграє так званий рівень звукового тиску. Він вимірює інтенсивність шуму. Це залежить від того, наскільки шум виділяється на тлі навколишнього шуму. Чим голосніше довкілля, тим менше ми сприймаємо новий стимул.

Читайте також:  Вчені розповіли, як сидяча робота впливає на серце

Раптовий шум лякає нас

Має значення те, як раптово починається шум. Люди з більшою ймовірністю прокидаються від несподіваних звуків, ніж від звуків, які поступово стають голоснішими.

На думку лікаря, шуми діють дуже індивідуально. Дослідження дорожнього шуму показують, що майже кожен прокидається при рівні шуму 65 децибел.

Однак, якщо ви дуже втомилися, ви можете заснути навіть у гучнішій обстановці, каже вона.

«Ми також знаємо, що деякі молоді люди певної миті ночі засинають на дискотеці, хоча там неймовірна шумова ситуація».

Роль психіки

Важливу роль грає особисте ставлення до шуму.

“Люди можуть дуже по-різному реагувати на той чи інший шумовий подразник, залежно від того, як вони оцінюють цей больовий подразник”, – говорить лікар.

Як вигаданий приклад дослідник стресу наводить батька, який дрімає в саду, незважаючи на те, що діти голосно грають. Батько включає дитячий шум у свій сон як позитивний стимул, тому що він сигналізує йому, що все гаразд.

Читайте також:  Лікар назвала цукор одним із найшкідливіших для судин продуктів

«Той, хто негативно ставиться до шуму та людей, що його викликають, концентрує на цьому свою увагу».

Це означає, що шуми стають ще помітнішими. У будь-якому випадку постійний тривожний шум під час сну може виявитися токсичним явищем, шкідливим для здоров’я та особливо серцево-судинної системи.

Поради та рекомендації для релаксації

Люди можуть справлятися із шумом під час сну по-різному. Базове розслаблення важливе. Вона рекомендує дихальну вправу.

“Повільно вдихніть сім разів поспіль і видихніть – бажано шумно через губи. Це знижує кров’яний тиск”.

Лікар радять спочатку спробувати зробити джерело шуму невеликим. Це може статися із затичками для вух, але також може означати закриття вікон або дверей.

Снодійні слід використовувати з обережністю

Деякі люди також слухають “білий шум”, щоб допомогти їм заснути в шумній обстановці. Дані про ефект поки незрозумілі.

Читайте також:  Вживання кави знижує ризик слабкості в середньому та похилому віці

Деякі дослідження підтверджують, що шум має позитивний ефект, оскільки маскує окремі тривожні шумові явища. Інші дослідження також виявили негативні ефекти.

«До цього слід ставитися з певною обережністю», — наголошує лікар.

Загалом Климовська радить використовувати снодійні лише у виняткових випадках та на короткий час, щоб не потрапити у залежність від них. Вам також слід уникати поганої гігієни сну.

Використовуйте ліжко лише для сну, а не для перегляду телевізора

На думку лікаря, це, зокрема, означає:

  • Ліжко повинне бути призначене лише для сну, а не для їжі або перегляду телевізора.
  • Безпосередньо перед сном слід уникати фізичних вправ і немає рясно.
  • Синього світла також слід уникати.
  • Останню каву слід випити приблизно за шість годин до сну. Алкоголь також не є гарною ідеєю перед сном. Це стомлює вас, але також змушує вас прокидатися вночі раніше та частіше.