Домашні тварини більшість із нас є повноправними членами сім’ї. І таку шану братам нашим меншим роблять не просто так.

Наші улюбленці не лише підвищують нам настрій, а й позитивно впливають на здоров’я.

Ветеринарний лікар Олександр Бурдинський розповів про те, кого краще завести у невеликій квартирі для того, щоб не лише скрасити своє життя, а й оздоровитися.

Усі дороги ведуть до кота
Якою б не була ваша квартира, завжди знайдеться місце для кота. Кіт з гідністю витримує «квартирний» побут, здатний сам за собою доглядати, періодами такий самодостатній, що краще не потрапляти йому на очі.

Коли кіт у нормальному настрої, з ним може бути дуже приємно спілкуватися. Після такого спілкування пропадає стрес, як рукою знімає нервову напругу.

Та й грошей на кота йде не так вже й багато, навіть якщо мова про виняткові породисті чарівники.

Середньостатистичному коту потрібне місце для відпочинку, окремі прилади для трапези на кухні, а також планові візити до ветеринара.

Здоровий кіт – радість у сім’ї
Будь-які проблеми зі здоров’ям котика краще запобігти, ніж потім вирішувати. Тому в жодному разі не можна забувати про превентивні заходи.

– Раз на три місяці – навесні, влітку, восени, взимку – здійснюйте заходи щодо дегельмінтизації.

Для цього пригодяться аптечні засоби від глистів – таблетки, суспензії, крапельки на загривку. Купити їх можна у зоомагазині чи ветеринарній аптеці. Тільки сфокусуватися треба на ліках широкого спектру дії, що знищують різних видів гельмінтів.

– Раз на 3 місяці треба обробляти вихованця від паразитів: кліщів та бліх.

– Щороку треба щепити тварину від кальцівірозу, ринотрахеїту, панлейкопенії, сказу.

– Годувати свого улюбленця треба лише хорошими кормами – супер-преміум класу або ж – натуральною їжею – птахом, овочами, м’ясом, рибою, корене-клубнеплодами.

Безпородний кіт – ваш джекпот
Якщо у вас кішка – брахіцефал, має досить плоский лицьовий кут. Це може обернутися постійними проблемами із зубами, очима, головним мозком (епілепсія). Якщо ж кішка висловуха, у неї можуть початися проблеми із суглобами та серцем. Причина – у гені «висловухості», що впливає на хрящові тканини.

Песики – теж гарні
Собака теж може мешкати у невеликій квартирі. Тільки вона має бути представником дрібних порід. Вихованець, що важить до 5-10 кг, багато місця не займає, але в порівнянні з кішками, песикам треба набагато більше місця для активності.

Та й догляду вони вимагають більше, ніж котики. Додайте сюди вуличні гуляння – вставати на прогулянку з вихованцем треба за будь-якої погоди, годинок о 6-й.

– Але в цьому теж є свої плюси – поєднання фізичної активності та насичення киснем крові може оздоровити будь-кого, – пояснив лікар. – До того ж, спілкування із собаками допомагає усунути стрес. Та й самі ви стаєте більш дисциплінованими та відповідальними.

Як доглядати за песиком
Пам’ятайте і про профілактичні заходи, які треба робити в обов’язковому порядку:

– Крім дегельмінтизації один раз на рік треба проводити вакцинацію від чумки, від гепатиту, лептоспірозу, ентериту, парагрипу та сказу.

– Годувати собаку треба лише якісним кормом чи натуральною їжею. Кістки не можна давати в жодному разі.

Породистий пес – не вирок
Порода, як і з кішками, також має значення. Ні для кого не секрет, що прогодувати чихуахуа набагато простіше, ніж того ж алабая. Тип вовни також грає роль. Різна шерсть диктує різні умови – адже когось вичісувати, а когось тримінгувати та стригти. Якщо кіт знає все про життя від народження, то собак треба виховувати та дресирувати. В іншому випадку вони здатні створити такий хаос у квартирі, що мало не здасться.

Рибки в топі
Якщо розраховувати свої сили і не мати ілюзій, то можна обійтися і маленьким акваріумом, запустивши кілька рибок. Ці безмовні істоти своїм чудовим виглядом не тільки пожвавлять інтер’єр, привнісши елемент медитативності, але принесуть конкретну користь господареві.

Якщо спостерігати за плаваючими рибками, то можна швидко позбутися стресу, зменшити тиск і стабілізувати пульс. Та й треба віддати належне таким вихованцям – вони не галасують, вони не бігають квартирою, з ними навіть гуляти не потрібно.

Екзотичні рибки, звичайно, можуть вимагати якогось особливого догляду, але в переважній масі вміст рибок зводиться до постійної зміни води та чистки акваріума.

До речі, чим акваріум більше, тим менше він потребує догляду. Вся справа у формуванні власної екосистеми всередині нього. Головне, щоб фільтрація була гарною – помпа з фільтраційною губкою – тільки зовнішня, а також – освітлення та підігрів.

Найкраще, якщо вода буде кімнатної температури, а от із кормом краще не експериментувати – «жива» їжа може стати джерелом інфекції.

Якщо вихованця просять діти
Чим дитина молодша, тим менше вона відповідатиме за тварину. Тож заводити тварину лише через дітей не потрібно. За фактом лише дорослі люди можуть повною мірою нести відповідальність, доглядаючи тварин. Навіть якщо діти дорослі, то все одно, чисто підсвідомо вони сприйматимуть тварину як іграшку. Повну відповідальність за утримання тварин дитина не потягне. Та й саме спілкування дітей із тваринами треба завжди контролювати.

Пам’ятайте про вікові умови. Дітям до 3-х років не можна заводити тварин. Маля просто не усвідомлюючи справжнього стану справ може нашкодити живій істоті.

Найкраще завести пташок та рибок. Така живність відгороджена від малюка кліткою або акваріумом, та й догляд за ними, все-таки, мінімальний. Годувати – це максимум.

Якщо дитина досягла старшого дошкільного та шкільного віку, невеликі теж підійдуть. Як і кішки із гризунами.

Але і в цьому випадку весь догляд за вихованцем та спілкування дитини з ним батьки зобов’язані контролювати.

Тварини для людей похилого віку
Якщо треба вибрати маленького друга для літньої людини, необхідно оцінити рівень її фізичного здоров’я, її вік та рівень мобільності.

Матеріальна сторона питання також має дуже важливу роль. Треба розуміти, що сам зміст вихованця в жодному разі не повинен обходитися занадто дорого. Саме тому для людей похилого віку ідеальними компаньйонами будуть котики. Невеликі собаки теж можуть підійти, але тільки в тому випадку, якщо господарі можуть виходити надвір.

Існує й альтернатива – канарки, амадини та папуги. У догляді вони невибагливі і великих витрат утримання не вимагають.

Тварини для приватного будинку
Якщо тварина має багато часу проводити безпосередньо на вулиці, головне – стежити, щоб вона перебувала у безпеці.

Садиба дозволяє мати стільки котів, скільки захочеться.

Ну, і для великого собаки теж знайдеться місце.