Від забруднення повітря за даними ООН щороку помирає майже 7 мільйонів людей у світі. За даними ВООЗ, ще в 2010 році від дрібного пилу в помешканні передчасно пішли з життя 94,5 тисячі людей.

У наших квартирах атмосфера навіть гірша за ту, яка панує на вулицях: мало того, що у вікна до нас летить весь бруд з вулиці, так до неї ще й додається шерсть свійських тварин, вуглекислий газ, частинки шкіри та волосся, леткі частки побутової хімії.

У якому разі треба бити на сполох? У такому, коли вам починає здаватися, ніби в кімнаті взагалі не вистачає повітря. Як вам починає хотітися відразу вийти на вулицю або навіть просто – відкрити вікно.

Таке бажання можуть супроводжувати слабкість, головний біль та дискомфорт. Відчуття задухи викликає надлишок вуглекислого газу, а його ми виробляємо самі: CO₂ накопичується в приміщенні через дихання. Повітря вважається низькою якістю у той час, коли концентрація вуглекислого газу дорівнює 1000 ppm.

Якщо ви почуваєтеся розбитими навіть тоді, коли досить рано лягли спати, це також здатне стати маркером дуже поганого мікроклімату в квартирі. Вчені з Нідерландів вели спостереження за 17 пацієнтами протягом 5 ночей і визначили: у тих кімнатах, у яких повітря було насправді чистим, випробувані висипалися в рази краще. І в таких приміщеннях рівень вуглекислого газу знижувався до 717 ppm. Ще одна група вчених протягом 12 місяців аналізувала здібності 302 офісних працівників з усього світу. Експерти дійшли висновку, що ті люди, які працювали в приміщеннях, що погано провітрювалися, набагато гірше справлялися з поставленими завданнями. Вони робили це повільніше, та й якість самої роботи залишала бажати кращого.

Не варто скидати з рахунків і відкриті вікна – з них у приміщення теж потрапляє пилюка. Так, великі частинки сміття можуть переносити на собі мікроби,та домашніх кліщів. Також вони можуть спровокувати розвиток алергії.

Дрібнодисперсні частинки утворюються також і від руху автотранспорту.

Ще одна загроза для здоров’я домочадців – це цвіль. Суперечки цвілі є у будь-якому середовищі, але розростатися вона починає лише там, де виникають відповідні умови – підвищений рівень тепла та вологості. Часто до цього призводять проблеми із вентиляцією.

– Навіть якщо ви і пальцем не чіпаєте плісняву, перебувати з нею в одному приміщенні просто небезпечно, – продовжують експерти. – Через дихальні шляхи в організм легко проникають токсичні алергени. У результаті подібне може призвести не тільки до розвитку алергії, а й до риніту, хронічного бронхіту, синуситу та бронхіальної астми.

Так само існують відомості, що разом із пилом можна вдихнути і деякі віруси. Це вже підтвердили вчені, провівши експеримент на морських свинках.

Але це не все. Забруднене повітря може завдати ще більшої шкоди здоров’ю – спровокувати розвиток інших захворювань – ішемічної хвороби серця, інсульту, хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ) і навіть раку легенів (відповідні дані озвучувала ВООЗ).

Щоб очистити повітря, можна скористатися бризерами – спеціальними пристроями для зниження рівня CO2 та очищення повітря.

У них досить простий принцип роботи – весь процес ґрунтується на особливій системі фільтрів. Перший фільтр виступає як бар’єр для великого пилу, для сажі, пуху і вовни тварин, тоді як другий бореться з дрібним пилом, бактеріями, алергенами, мікроорганізмами та вірусами.

Третій фільтр – адсорбційно-каталітичний – чистить повітря від шкідливих запахів та газів.