БАДи продовжують завойовувати серця і гаманці в Україні: за даними Proxima Research, за 2016 рік аптеки продали добавок на суму 2.4 млрд. грн. Цифри збільшуються з кожним роком, ось тільки здоровішими українці чомусь не стали.

Що це взагалі таке?

Біологічно активні добавки до їжі. За складом це концентрат різних корисних речовин, які повинні доповнювати раціон. Їх приймають для зміцнення здоров’я, профілактики хвороб або «для краси».

Це не ліки, і, за законом, виробник повинен писати на упаковці фразу «не є лікарським засобом». Застосування БАДів не входить в рамки офіційною медициною і в стандартах лікування вони не значаться. Але іноді лікарі їх все ж призначають.

Так ними все ж можна лікуватися? Або хоча б запобігти хворобі?

БАДи

Ні, приймати БАД як ліки або замість ліків неприпустимо. По суті, це продукт харчування, сконцентрований в одній капсулі. Лікуватися БАДами – все одно, що лікуватися капустою або хлібом.

Читайте також:  6 корисних властивостей інжиру

На запобігання хвороб теж сподіватися не доводиться: у більшості Бадів немає доказів ефективності. Ні одна авторитетна медична організація не рекомендує здоровим людям приймати добавки.

На жаль, БАДів «проти онкології» це теж стосується. Абсолютно всі добавки з профілактичним або тим більше лікувальним ефектом – це маркетинговий трюк. Немає і доказів, що протираковий «хіт» запобігає хворобу. Зате він легко може викликати сильне отруєння, аж до смерті. Єдині дійсно працюють методів профілактики всього два: регулярна диспансеризація та здоровий спосіб життя.

Навіщо ж їх тоді призначають лікарі?

Таблетки

Іноді добавки можуть компенсувати недоліки харчування: наприклад, БАДи з вітаміном В12 призначають вегетаріанцям, тому що інакше його можна отримати тільки з продуктів тваринного походження. Є дослідження, які підтверджують ефективність кофеїну для спортсменів: він підвищує витривалість. А фолієва кислота запобігає патології плоду при вагітності. У таких випадках виписують БАД з одним головним компонентом, а не збори трав і комплекси «від усього».

Читайте також:  Вчені назвали зріст при якому люди рідше стикаються з інфарктом

Іноді у екстрактів та витяжок є «лікарський потенціал»: наприклад, недавні дослідження показали, що в броколі міститься речовина, яка злегка знижує ймовірність аденоми простати. Деколи добавки навіть стають ліками: так, завдяки корі верби, отримали аспірин.

Але частіше буває так, що лікар навмисно призначає непотрібний БАД, просто тому що йому за це платять.

Ок, в більшості випадків БАДи марні. Але хоча б не шкодять?

БАДи

Дуже сильно шкодять, і ось чому:

  • Коли справа стосується лікування, неефективність – це вже небезпека. Якщо людина захворіла і замість справжніх ліків починає пити БАДи з реклами, хвороба буде прогресувати.
  • Вплив добавок часто не до кінця вивчено. Навіть якщо один компонент рослини допомагає, інші можуть нашкодити. В лікарських засобах таке виключено: вони проходять сотні перевірок і випробувань. А ось БАДи ніхто так ретельно не досліджує.
  • І через те, що БАДи практично не перевіряють, виробники можуть додати туди що завгодно. Наприклад, рослину, яка зростала в поганих екологічних умовах і забруднена важкими металами.
  • Деякі БАДи несуть пряму загрозу для здоров’я. Добавки для схуднення часто додають екстракт сени. Звучить наївно, але, насправді, це основна діюча речовина сильних проносних. Сенна може призвести до порушення функцій печінки, дистрофії кишечника, виведення з організму необхідних мікроелементів, судом і серцево-судинних патологій. У такого препарату купа протипоказань, і він повинен призначатися тільки лікарем. Але реальність така, що купити його можна в будь-якій аптеці, і в інструкції не буде згадки ні про протипоказання, ні про побічні ефекти.
Читайте також:  Одна ін'єкція, яка знижує тиск на півроку