За словами фахівців, голос є дуже тонкою субстанцією, а процес голосоутворення є досить складним. Крім безпосередньо голосових складок, у ньому задіяні майже всі системи організму – дихальна, центральна нервова, м’язова, ендокринна та інші.

“Збої в роботі навіть одного з цих механізмів – застуда, хронічний недосип, надмірна психоемоційна напруга, больовий синдром у галузі шийно-грудного відділу хребта та багато іншого – можуть призвести до зміни якості голосу”, – розповіла Світлана Романенко.

Систематична перенапруга

Фахівець зазначила, що розвиток як функціональних, так і органічних змін голосового апарату може спровокувати систематичне перенапруження голосу, наприклад, у сім’ях, де є люди, які слабо чують, або в багатодітних сім’ях. Також фактором зміни голосового апарату може стати надмірне професійне голосове навантаження тривалістю понад 24 години на тиждень.

Деякі препарати

Крім того, на якість голосу можуть впливати деякі препарати, які провокують підвищену сухість у роті, зниження тонусу голосових м’язів або набряк слизової оболонки гортані чи голосових складок. “Підвищену сухість слизової оболонки викликають гіпотензивні, сечогінні, знеболювальні, антигістамінні препарати. Набряклість слизової оболонки можуть викликати деякі гормональні препарати”, – пояснила лікарка. А зниження тонусу голосових м’язів, у свою чергу, можуть викликати антигістамінні препарати першого покоління, міорелаксанти, що застосовуються при захворюваннях опорно-рухового апарату, а також транквілізатори та нейролептики.

Куріння

За словами Олега Павлихіна, негативний вплив на голосовий апарат має куріння.

“Тютюновий дим, розігрітий практично до 100 градусів, містить у собі нікотин і майже всю таблицю Менделєєва, багато елементів якої є канцерогенами”, – зазначив фахівець.

Він додав, що в результаті куріння відбувається хімічний та термічний опік слизової оболонки гортані та голосових складок, що провокує їхнє хронічне запалення. Куріння електронних сигарет має меншу дратівливу дію, проте речовини, що входять до складу електронного диму, “також небайдужі для слизової оболонки”.