Офтальмолог — це фахівець, який займається лікуванням, діагностикою та профілактикою очних захворювань, а також повік, кон’юнктиви, слізного органу або зовнішніх м’язів. В яких випадках варто відвідати офтальмолога? Як проходить візит і які обстеження може провести офтальмологічна клініка

Офтальмологія – основна інформація

Офтальмологія — це галузь медицини, яка включає структуру, діяльність, діагностику та лікування захворювань очей та допоміжних органів.

Офтальмологія — галузь, відома тисячоліттями. За даними індійських істориків, перші офтальмологічні операції були зроблені приблизно за 4,5 тисячі років до нашої ери, хоча жодні джерела не вказують на це. Однак перша письмова згадка про проведену офтальмологічну операцію є в Кодексі Хаммурапі. В одному з абзаців можна прочитати запис про операцію з видалення абсцесу слізного мішка.

Варто згадати, що перші спеціалізовані лікарні, де лікувалися переважно очні хвороби, були створені з другої половини XVIII століття — у Відні, потім у Лондоні, а згодом у Санкт -Петербурзі. 

Хто такий офтальмолог і чим він займається?

Окуліст має медичну освіту і є лікарем, який спеціалізується на офтальмології. У системі підготовки офтальмологів, що діяла донедавна, спеціалізація була двоступеневою. Після першої частини навчання та складання іспиту лікар міг би скористатися званням «офтальмолог». Однак після виконання вимог програми другого ступеня йому було б присвоєно звання «спеціаліст-офтальмолог». Нині таке звання отримують після проходження одноциклового навчання, що довше, ніж окремі рівні в попередній системі. Вимоги до отримання звання визначає Медичний центр післядипломної освіти.

Зазвичай офтальмолог — це лікар загальної практики, який консультує з проблемами очей.

Завдання, які виконує офтальмолог, включають не тільки тести на дефекти очей, призначення рецептів або вибір лінз або окулярів, відповідних пацієнту. Окуліст також займається профілактикою, лікуванням та діагностикою очних захворювань. Цей фахівець також навчає пацієнтів у сфері догляду за очима та гігієни.

Лікар-офтальмолог лікує пацієнтів різного віку, але варто пам’ятати, що перший візит дитини має відбутися приблизно у віці 3 місяців.

Які захворювання лікує офтальмолог?

Взагалі кажучи, офтальмолог лікує всі захворювання, які вражають очі та навколишні структури. Найчастіше згадувані захворювання, з якими пацієнти відвідують офтальмолога, це:

  • очні дефекти — офтальмолог діагностує дефекти очей, такі як короткозорість, далекозорість, астигматизм або пресбіопія;
  • захворювання кон’юнктивіту — бактеріальні, вірусні, герпетичні, атопічні, алергічні або контактні кон’юнктивіти, але також субкон’юнктивальні крововиливи, синдром сухого ока або пігментні ураження;
  • хвороби повік — злоякісні та доброякісні пухлини повік, рак повік, скручування повік, відхилення повік, опущена повіка, пігментні ураження;
  • захворювання слізного органу — запалення слізного мішка, запалення слізної залози, запалення слізної протоки;
  • орбітальні захворювання — запалення орбіти, глаукома, флегмона;
  • захворювання очного яблука — кератит, катаракта, ендосперм, пігментний ретиніт;
  • захворювання зорового нерва.      

Коли варто відвідати офтальмолога?

Регулярні відвідування офтальмолога дуже важливі, але часто пацієнти нехтують зором, що робить ефективне лікування у багатьох випадках просто неможливим. Дорослі повинні проходити регулярні офтальмологічні огляди раз на рік.