Рибу часто називають суперфудом за її явні поживні переваги. Цей продукт дає людському організму важливі жирні кислоти та вітаміни. Однак нове дослідження показало, що занадто багато риби в раціоні може мати негативні наслідки. Вчені пов’язали високе споживання рибних продуктів із підвищеним ризиком утворення меланоми та розвитку раку шкіри.

У рамках дослідження, опублікованого нещодавно в журналі Cancer Causes and Control, експерти понад 15 років спостерігали за 490 тис. дорослими жителями США, щоб визначити, як вживання риби впливає на їхнє здоров’я. Учасники повідомляли про те, як часто їли рибу та якими порціями, а також які саме види рибної продукції становили їхній раціон.

Результати показали, що у людей, чиє щотижневе споживання риби становило приблизно 300 грамів на тиждень, ризик розвитку злоякісної меланоми був на 22% вищим, ніж у тих, хто їв морепродукти в набагато менших кількостях. Крім того, у першої категорії людей ризик передракового стану шкіри також був вищим на 28%.

Що стосується конкретних видів риби, то рівень захворюваності на меланому був вищим серед людей, які їли більше тунця та несмаженої риби.

“Ми припускаємо, що наші висновки можуть бути пов’язані з наявністю в рибі забруднюючих речовин, таких як поліхлоровані біфеніли (ПХБ), діоксини, миш’як та ртуть”, – заявили автори дослідження. Деякі хімічні забруднювачі використовуються як охолодні матеріали. ПХБ зазвичай зустрічаються у навколишньому середовищі та можуть викликати рак у людей.

Інші експерти вважають, що риба є важливою здоровою їжею і немає необхідності припиняти її їсти. Як пише The Conversation, вчені при аналізі даних упустили таку інформацію, як вплив на учасників дослідження ультрафіолетового випромінювання, фактори ризику меланоми (кількість родимок, колір волосся, історія важких опіків та поведінка на сонці). Не було також жодного втручання, щоб годувати їх певною кількістю риби. Видання зазначає, що результати ґрунтуються на спостереженні, а не на причині та наслідку, проте їх не слід ігнорувати.

Риба, особливо жирна, така як тунець, може містити забруднюючі речовини, наприклад, ртуть і ПХД. А ці речовини можуть накопичуватися в організмі людини і в результаті призводити до раку шкіри. Тому, зокрема, зловживати тунцем не рекомендується.