Що таке макулодистрофія і чим загрожує її розвиток? Які способи лікування захворювання існують?

Макулодистрофія сітківки – це прогресуюче погіршення критичної області сітківки, званої макулою. Це захворювання призводить до незворотної втрати центрального зору, хоча периферичний зір зберігається. На ранніх стадіях, зір може бути сірим, туманним або спотвореним.

Опис захворювання

Дегенерація макули є найпоширенішою причиною сліпоти у людей старше 60. Вікова макулярна дегенерація (ВМД) зустрічається частіше інших форм.

Дегенерація макули підрозділяється на атрофічну (суху) і ексудативну (вологу) форми. Атрофічна форма більш поширена і становить 70-90% випадків захворювання. Вона розвивається повільніше, ніж ексудативна форма і втрата зору при ній менш важка. При сухій формі макули поступово (з віком) втрачається пігментований епітелій сітківки (темний шар клітин в задній частині ока). При ексудативній формі, на сітківці з’являються нові кровоносні судини, які ростуть і можуть призвести до утворення рубцевої тканини на сітківці. Ексудативна форма може викликати візуальні спотворення і сприяти появі у полі зору прямих або хвилястих ліній. Пізніше в центрі зображення з’являється «сліпа» пляма. При даній формі захворювання прогресує швидше, і втрата зору є більш вираженою.

Інші, менш поширені форми дегенерації макули включають в себе:

  • Кістоїдна дегенерація. Втрата зору в жовтій плямі через утворення кісти в макулярній області.
  • Діабетична дегенерація жовтої плями. Погіршення макули внаслідок діабету.
  • Стареча дегенерація жовтої плями.
Причини і симптоми макулодистрофії сітківки

Вікова макулодистрофія сітківки є частиною процесу старіння. Існує кілька більш висока ймовірність розвитку захворювання у жінок, ніж у чоловіків.

Фактори ризику включають куріння і харчування, багате вмістом насичених жирів. У курців ризик розвитку дегенерації макули приблизно в 2-3 рази вище, ніж у некурящих. Споживання помірних кількостях червоного вина та продуктів, багатих вітамінами пов’язано з більш низьким ризиком розвитку хвороби.

Вважається, що вплив ультрафіолетового (УФ) випромінювання може сприяти розвитку захворювання, але це не було доведено. Головною ознакою дегенерації жовтої плями є зміна центрального зору. Хворий може скаржитися на розмитість центральній частині картинки або на «сліпі» плями по центру картинки. Зображення можуть здаватися менше. Деякі пацієнти відзначають зміну сприйняття кольору і світла. Ці симптоми можуть з’являтися раптово або розвиватися поступово. Раптова поява симптомів є показанням для негайного відвідування офтальмолога.

Діагностика

Зазвичай постановка діагнозу не представляє труднощів, оскільки симптоми захворювання досить характерні. Щоб підтвердити діагноз і уточнити деякі важливі моменти, лікар розширює зіницю очними краплями і розглядає внутрішню частину ока на предмет наявності грубих змін в макулі. Також лікар може призначити флуоресцентну ангіографію, щоб оцінити кровоносні судини в сітківці ока і тест з гратами Амслера.

Лікування

Раннє виявлення захворювання є важливим чинником успішного лікування, яке спрямоване на зупинку і уповільнення прогресування вологої форми дегенерації макули. Лікування сухої форми відсутня, але в даний час проводяться дослідження з клітинної трансплантації.

Зростання кровоносних судин можна лікувати за допомогою лазерної коагуляції в деяких випадках, в залежності від місця і ступеня зростання. Таке лікування ефективно приблизно в половині випадків, але результати можуть бути тимчасовими. Оскільки капіляри можуть рости дуже швидко, при цій формі макулярної дегенерації слід якомога раніше, при перших же симптомах, звернутися за допомогою.

Інший спосіб лікування вологої форми дегенерації макули – променева терапія або з рентгенівськими променями, або пучком протонів. Подібне лікування показує багатообіцяючі результати і сприяє уповільненню прогресування захворювання.

Альтернативним лікуванням є внутрішня променева терапія. Для цієї процедури пацієнтові вводять місцевий анестетик і проводять контакт аплікатора, що містить стронцій 90 з очним яблуком на час від декількох секунд до 1 хвилини. Ця коротка променева терапія перешкоджає росту кровоносних судин.

Якщо є дистрофічні зміни в центральній зоні сітківки (макулодистрофія), навіть у разі проведення операції гострота зору суттєво не змінюється, а для стабілізації показані курси консервативної терапії.

Запобігання розвитку захворювання

Що ж допоможе уникнути факторів ризику розвитку дегенерації макули? Заходи щодо запобігання розвитку захворювання включають в себе утримання від куріння тютюну та їжі з низьким вмістом насичених жирів. Також запобіганню розвитку захворювання сприяє вживання в їжу зелених листових овочів, овочів жовтого кольору (морква, солодкий картопля, гарбуз). Деякі лікарі вважають, що носіння сонцезахисних окулярів з УФ-блокуванням також знижує ризик. Крім того, використання естрогену у жінок в постменопаузі також пов’язано з більш низьким ризиком розвитку дегенерації макули.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
РАЙДУЖНА ОБОЛОНКА ОКА – АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ

ОСНОВНІ МЕТОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ОЧЕЙ