Все частіше на полицях магазинів можна зустріти генно-модифіковані продукти, які викликають в людях страх і навіть огиду. Без ГМО неможливо уявити жоден раціон, хоча ми можемо цього не помічати. При цьому у ГМО досить сумнівна репутація. Що ж з того, що говорять про генно-модифіковані продукти правда, а що брехня? Розповімо в матеріалі.

Міф № 1: ГМО-продукти не безпечні

Генетично модифікований організм являє собою такий організм, в якому був змінений геном за допомогою генної інженерії. Знак ГМО ви можете побачити на багатьох продуктах, як рослинних, так і тваринного походження. Проте варто пам’ятати, що всі товари, які надходять в магазини, регулюють і контролюють наглядові відомства. Всі продукти, в тому числі і ГМО, досліджують в лабораторних умовах. А за ГМО-продуктами, зокрема, ретельно стежить міністерство аграрної політики та продовольства України. До того ж немає жодного дослідження, що підтверджують небезпеку ГМО-продуктів. А поки не доведено зворотне, можна сміливо стверджувати, що ГМО — відносно безпечні.

Знову ж таки, багато хто стверджує, що їжа без ГМО в стократ корисніша. Це один з найпоширеніших міфів. Ви серйозно? Чому ж в осінній період, коли йде пора збору врожаю та грибів, люди пачками потрапляють в лікарні з важкими отруєннями. Адже вважається, що приготоване тобою набагато смачніше і корисніше. Але задумайтеся — чи так це насправді? На жаль, рідкісна людина може бути впевнена в тому, що на її грядці росте безпечний овоч. Тим більше, що за останні майже півстоліття не було виявлено жодного негативного і серйозного впливу ГМО на людський організм.

Виробники ГМО-продуктів зацікавлені в тому, щоб створювати не тільки гарні продукти, але і корисні, смачні. До того ж в їхніх інтересах зробити так, щоб вони якомога довше не псувалися. Тому в ГМО ви навряд чи зможете відшукати шкідливий грибок, штам кишкової палички та інші збудники отруєнь, які довели до лікарняного ліжка або навіть летального результату.

Міф №2: ГМО-продукти не такі смачні, як натуральні

Смаки у всіх людей різні. Тому те, що комусь не сподобався якийсь ГМО-продукт, не означає, що інший теж буде не в захваті від цього. Але в лабораторних умовах є можливість впливати не тільки на термін придатності і зовнішній вигляд ГМО-продуктів, але і на їх смак. Хоча не варто заперечувати, що генно-модифіковані продукти дещо втрачають насиченість смаків, але це не означає, що вони гірші в цьому плані.

Міф №3: абсолютно всі продукти ГМО ретельно перевіряють

Прихильники ГМО часто твердять про те, що змінені продукти піддаються ретельному аналізу. Але це не зовсім так. Так, їх контролюють, піддають сертифікації та реєстрації, але не так, як тестують, наприклад, лікарські препарати. Зараз в Україні немає такого закону, який би змушував всіх виробників тестувати ГМО-продукти, щоб переконатися в їх безпеці.

Міф №4: безпека ГМО хвилює тільки Захід

У західних країнах були прийняті законодавчі заборони в області ГМО, звідси і народився цей міф. Однак не треба думати, що якщо у нас немає ніяких заборон на законодавчому рівні в Україні, то і безпека тут нікого не хвилює. Для порівняння, в США, Китаї та Індії ГМО-продукти проходять практично такий самий протокол підготовки до продажу.

Міф №5: селекція більш небезпечна, ніж генна інженерія

Вважається, що генна інженерія набагато безпечніша, ніж селекція. Схрещування і мутації вже багато років є способами виведення нових продуктів. Однак селекція – досить непередбачуваний метод. Але це не означає, що лабораторно прищеплені організми будуть кращими і не вплинуть на організм і здоров’я.

Міф № 6: ГМО – це отрута

ГМО являє собою геном, який не відповідає природній ДНК продукту, але прищеплений йому. Тому думка, що ГМО – це ціанід, є ще одним поширеним міфом. Для наочності — помідори, не стійкі до впливу холодів, прищеплюють морозостійкістю. І так з усіма якостями, які вчені хочуть зробити ідеальними у продуктів.

Міф № 7: ГМО провокує рак, безпліддя і алергію

Яких тільки міфів не придумують люди, противники ГМО. Одна з найпоширеніших помилок — ГМО викликає онкологію, безпліддя і алергічні реакції. Однак немає жодного дослідження, яке довело б зв’язок між даними недугами і ГМО. А ось з алергією все просто — якщо у вас була алергія на помідори, то навіть на ГМО-помідорах вона залишиться. Якщо ви раптово виявили у себе таку реакцію, то, ймовірно, і на звичайний продукт вона буде. При цьому якщо створите помідор без білка, який викликає у вас алергію, то ймовірність того, що виникне реакція, вкрай мала.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГМО І Е – НАВІЩО ВОНИ ПОТРІБНІ