Коли Майкл Фелпс дебютував на Олімпійських іграх 2016 року в Ріо-де-Жанейро, глядачі помітили на його тілі дещо незвичайне. Спину і плечі знаменитого плавця покривали ідеально симетричні круглі синці.

Це типові відмітини, які залишає банкова терапія – напрямок давньокитайської медицини. Вона існує вже багато століть, але останнім часом стала популярною серед західних зірок: нею захоплюється Джастін Бібер, Девід Аркетт і Алекс Наддур. Давайте розберемося, як це працює, і чи працює взагалі.

Як відбувається лікування банками?

Спеціаліст вмочає ватний тампон в спирт і підпалює в скляній медичній банці. Потім банку швидко ставлять на шкіру пацієнта. Створюється ефект вакууму, і шкіра починає стискатися.

Читайте також:  Роль японського колагену в таблетках для підтримки здоров'я суглобів – Japan Trading
Навіщо це робиться?

Прихильники терапії кажуть, що через скорочення шкіри збільшується швидкість кровотоку. «Це природний спосіб лікування», – говорить доктор Хоуман Данеш, доцент кафедри анестезіології та реабілітаційної медицини лікарні Маунт Сінай. “Розгін кровотоку може бути корисним для запуску або перезапуску призупиненого процесу загоєння”.

Доктор Рейд Блеквельдер, колишній президент Американської академії сімейних лікарів, вважає, що м’язову терапію вважають «стерильним запаленням». Організм починає думати, що отримав травму, і викликає запальну відповідь. В результаті в області, де поставили банки, активуються антитіла.

А це не небезпечно?

Лікування банками

Якщо подбати про стерильність, то ні. Синці виглядають лякаюче, але під час процедури пацієнти не відчувають болю.

Читайте також:  Комплексний підхід до лікування та профілактики циститу
І наскільки ефективне лікування банками?

Окремі дослідження показали, що воно допомагає при синдромі зап’ястного каналу, а також при хронічних болях в попереку і шиї.

Але доктор Блеквельдер до банків ставиться скептично і не використовує їх у своїй практиці. Занадто мало доказів, що банкова терапія може щось вилікувати. Лікар вважає, що випадки одужання – це ефект плацебо: «Якщо люди вірять в те, що їх лікують, іноді цього достатньо».

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі «Голковколювання в медицині», в отриманих результатах плацебо також може грати велику роль.

Чи варто вам спробувати?

Лікування банками

У вчених немає однозначної відповіді на питання «чи працює лікування банками?», але зате вони впевнені в його безпеці. А якщо ви вірите, що така терапія допомагає, то вам і справді може стати краще.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

«Масаж банками може бути гарною компліментарною терапією», – говорить доктор Блеквельдер. «Пов’язані з ним ризики є невеликими».

Але якщо у вас порушене згортання крові, то пробувати не варто. І якщо ви приймаєте ліки, у яких в побічних ефектах вказана кровотеча (наприклад, аспірин або ібупрофен), теж. Банки можуть ще більше нашкодити вашим судинам.