В здоровому – тілі не тільки здоровий дух, але і гострий розум. Вчені досліджували 475 тис. добровольців і з’ясували: спортивні люди швидше вирішують логічні завдання, краще справляються з тестами і легше запам’ятовують нову інформацію. Розбираємося, як це працює.

Фітнес тренує пам’ять і здатність до навчання

Мозок працює за рахунок нейронів – нервових клітин, які передають сигнали одне одному. Чим більше між ними зв’язків, тим людина розумніша. Раніше вважалося, що цей показник залежить тільки від набору генів. Але зараз вчені схиляються до думки, що ми самі можемо розвивати свої нейронні мережі з допомогою навчання, досвіду та… спорту.

Гімнастика підсилює приплив крові до мозку і клітини отримують більше кисню. В результаті створюються нові нейрони, клітини починають працювати швидше, і ви стаєте кмітливішим.

Спорт

Але тут є важливий момент: нові нейрони покращують інтелект лише в тому випадку, коли вони вливаються в нейронну мережу. Більшість нових клітин просто блукають по мозку, а потім гинуть. Для того щоб залучити їх в мережу, потрібно дати навантаження мозку. Наприклад, що-небудь вивчити.

Виходить, чим частіше ви тренуєте і мозок і тіло, тим легше вам дається і те, і інше. Кажуть, сьогодні навіть у шахових гросмейстерів є особисті тренери з фізпідготовки.

Спорт розвиває творчий початок

Так вирішили вчені після низки досліджень. Оскільки в активних людей краще працюють нейронні мережі, вони більш креативні, частіше пропонують цікаві ідеї на роботі і бачать більше способів вирішення проблеми.

Навчання

А ще творчі люди знаходять у спорті натхнення. Справа в тому, що фізичні навантаження допомагають відволіктися від побутових проблем і повністю зануритися в творчі роздуми. У разі кризи ідей, вчені радять виходити на прогулянку. Саме так чинили Чайковський, Бетховен, Діккенс і Ніцше.

Тренування не дозволяють хворобам зруйнувати мозок

Депресія знищує не тільки душу, а й тіло. В буквальному сенсі: у людей з депресивними розладами на клітинному рівні руйнується мозок. Приблизно те ж саме відбувається при хворобі Паркінсона і Альцгеймера.

Спорт – це могутній захист від цих недуг. Всього одне тренування в тиждень знижує рівень депресії, змушує організм виробляти гормони щастя і запобігає загибелі нейронів.

Вчені з Національної академії наук США рекомендують людям старше 50 років частіше гуляти і робити зарядку, щоб зберегти ясність мислення. А людям з депресією легкої або середньої тяжкості спорт іноді навіть може замінити антидепресанти.

Здивовані, що депресія стоїть в одному ряду з такими серйозними захворюваннями? Насправді, депресивні розлади – це не просто тривала «грустинка», це небезпечна недуга з 15% смертності.