Як ми ростемо? Які гормони впливають на ріст людини, і чи можна на це вплинути, не завдаючи шкоди організму? Чому гормон росту так люблять спортсмени, і чи варто застосовувати такі препарати для схуднення?

Норми росту для людей різного віку

Середнім ростом для чоловіка 30 років вважається 178 см, а для жінки – 164 см. Безумовно, ці показники можуть відрізнятися як у більшу, так і у меншу сторону.

Свого максимального зростання тіло людини досягає до 30 років, після чого, як правило, не росте. Однак протягом дня можуть спостерігатися незначні коливання в 1-2 сантиметр. Зазвичай, вранці людина трохи вища, ніж увечері. Пояснюється цей феномен тим, що протягом дня, коли людина ходить, міжхребетні диски деформуються і стискуються, а вночі, коли людина спить, все повертається в вихідне положення.

Після 30 років ріст людини дещо зменшується. Пов’язано це зі зміною щільності кісток і з тією ж деформацією міжхребцевих дисків. Вже ближче до 70 років чоловік стає нижче приблизно на 2-3 сантиметри, а жінка втрачає до 5 сантиметрів. А ближче до 80 років і чоловіки, і жінки втрачають ще по 2-3 сантиметри.

Для підлітків існують певні норми росту людини як для хлопчиків так і для дівчаток:

 • 14 років. Хлопчики – 156-167 см; дівчатка – 155-163 см.
 • 15 років. Хлопчики – 162-173 см; дівчатка – 157-166 см..
 • 16 років. Хлопчики – 166-177 см; дівчатка – 158-166 см.
 • 17 років. Хлопчики – 171-181 см; дівчатка – 158-167 см.

У більшості випадків у дівчат до 20 років формується стабільне зростання, а хлопці активно ростуть до 22 років, після чого зростання може припинитися або незначно збільшуватися до 28 років. Найбільш інтенсивний ріст спостерігається в період статевого дозрівання. У дівчаток це 10-16 років, а у хлопчиків – 11-17 років.

Середній зріст чоловіків у світі

Які залози відповідають за ріст людини

За зріст людини відповідає система ендокринних залоз. До неї належать: гіпофіз, вилочкова залоза, щитовидна залоза і статеві залози. Порушення в роботі цих залоз може стати причиною істотних відхилень показників зростання.

 • Гіпофіз. Це залоза розташовується в нижній поверхні головного мозку, в спеціальній кістковій кишені, яку називають турецьким сідлом. В гіпофізі виробляються гормони, що впливають на ріст, обмін речовин і репродуктивну функцію. Це центральний орган ендокринної системи, який тісно пов’язаний з гіпоталамусом. Саме в гіпофізі виробляється основний гормон росту – соматотропін, який є найважливішим стимулятором синтезу білків і обміну вуглеводів і жирів. Крім того, виробляється в гіпофізі і ряд інших важливих гормонів, серед яких тиреотропний гормон, адренокортикотропний гормон, гонадотропні гормони і лютеотропний гормон. Якщо робота гіпофіза порушується до моменту статевої зрілості, у нього може розвинутися карликовість, а при надмірному виробленню гормону росту – гігантизм. Якщо ж збої в роботі гіпофіза відбуваються після статевої зрілості, у людини може початися непропорційний розвиток частин тіла.
 • Вилочкова залоза. Це залоза, в якій утворюються лімфоїдні клітини. По-іншому вилочкову залозу називають тимусом. Це невеликий орган, який розташовується у верхній частині грудної клітини. Діти народжуються з великою вилочковою залозою, і по мірі розвитку залоза продовжує збільшуватися до 12-14 років, після – стискається. Вилочкова залоза має зв’язок з статевими залозами і працює до тих пір, поки вони малі. Коли ж вони починають розвиватися, вилочкова залоза припиняє роботу. Тому, люди практично припиняють рости після повної статевої зрілості.
 • Статеві залози. Вироблення жіночих і чоловічих статевих гормонів відбувається в статевих залозах (або гонадах). У чоловіків статеві залози представлені яєчками, а у жінок – яєчниками. Статеві залози належать до залоз зі змішаної секреції. Так, зовнішня секреція гонад пов’язана з виробленням чоловічих і жіночих статевих клітин – сперматозоїдів і яйцеклітин, відповідно. Коли статеві залози розвиваються передчасно, зростання вилочкової залози сповільнюється. І тоді ріст людини залишається нижче середнього. Оскільки наші ноги порівняно з іншими органами починають зростати пізніше, то при передчасному статевому розвитку вони залишаються короткими. Тому люди з прискореним статевим розвитком найчастіше бувають кремезними.
 • Щитовидна залоза. Це ендокринна залоза, яка відповідальна за вироблення йодовмісних гормонів – тироксину і йодтироніну, які беруть участь в обміні речовин і зростання окремих клітин організму. Крім процесів дозрівання тканин і органів, обміну речовин і енергії, щитовидна залоза також контролює процеси росту, управляє обміном кальцію (у неї виробляється гормон кальцитонін) і бере участь в процесах розвитку і росту кісткового апарату. Тому від її роботи також залежать параметри росту людини.
Читайте також:  Після інсульту: жінки помирають частіше за чоловіків протягом першого року

Залози внутрішньої секреції

Фактори, що впливають на ріст людини

На зріст людини впливають і інші фактори, серед яких варто відзначити наступні:

 • Спадковість. Однією з основних причин маленького чи високого зросту є спадковість. Як відомо, діти успадковують гени батьків. Незважаючи на те, що такі діти значно нижче або вище своїх однолітків, їх розвиток йде нормальними темпами. Статеве дозрівання таких дітей починається в звичайні терміни, і до 18-20 років вони досягають примірного росту своїх батьків.
 • Спосіб життя. Відмова від шкідливих звичок, здоровий спосіб життя, помірні фізичні навантаження відіграють важливу роль у розвитку нормального росту. Науково доведено, що регулярні фізичні вправи сприяють посиленню зростання і стимулюють правильний розвиток організму в цілому. Але слід зазначити, що надмірні фізичні навантаження можуть уповільнити або навіть зупинити процес зростання.
 • Правильне харчування. За деякими даними, ріст дитини можна збільшити на цілих 10% тільки за рахунок раціонального харчування. Так, вже доведено, що вироблення гормону росту стимулюється білковою їжею, а пригнічується вуглеводною. Саме тому в раціоні харчування у дитини в обов’язковому порядку мають бути присутніми білкові продукти: сир, м’ясо нежирних сортів, риба. А ось вживання солодощів слід обмежити. Краще вживати тільки по святах. Також на ріст впливають і вітаміни – вітамін А, міститься в моркві, морепродуктах, печінки і зелені), вітаміни групи В (злаки, молоко, яйця, горіхи, вершкове масло), кальцій (молочні продукти, броколі) і фосфор (міститься в рибі).
 • Географічне середовище проживання. Так склалося, що люди, які живуть на півночі, вище південців. Якщо розглядати Європейський континент, то найбільш високими є голландці, а найнижчими – мальтійці. Встановлено, що помірна експозиція ультрафіолету сприяє прискоренню росту людини, в той же час надлишок сонячного світла, навпаки, може уповільнити зростання.
 • Хронічні захворювання. Деякі патологічні стани можуть негативно позначитися на зростанні людини. Так, невипадково зростання називають індикатором здоров’я дитини. При ряді хронічних патологій зростання сповільнюється, наприклад, при анемії, порушення кишкового всмоктування, частих бронхолегеневих патологіях, вадах серця, порушеннях функцій печінки та нирок. Хороша новина в тому, що затримка росту при патологічних станах є оборотною. Так, при адекватному і своєчасному лікуванні нормальний ріст поновлюється, і дитина знову зростає.
 • Психічне здоров’я. Є такий термін (який, правда, ще не міцно увійшов в ужиток) як психосоціальна низькорослість. Доведено, що при тривалому стресі знижується вироблення гормону росту і діти погано ростуть.
Читайте також:  Вчені назвали симптоми захворювань очей, з якими потрібно терміново звернутися до лікаря

Соматотропін (гормон росту)

Соматропін – основний «драйвер» людського зросту

Основним гормоном, що відповідає за ріст і розвиток людського організму, є соматотропін, і про нього слід сказати окремо. Як вже було сказано вище, виробляється цей гормон в гіпофізі.

Гормон соматотропін викликає лінійний ріст тіла, оскільки він відповідає за подовження довжини трубчастих кісток, які знаходяться в кінцівках. В кістках існують специфічні відкриті зони росту, які пригнічуються після 16-річного віку.

Соматотропін має виражену анаболічну і анти-катаболічну дію на організм. Він активно збільшує синтез білка в організмі і зменшує швидкість його розпаду. Соматотропін сприяє спалюванню жирів, зменшенню відсотка підшкірного жиру, а також збільшенню м’язової маси.

У медичній літературі зазначається, що гормон росту соматотропін впливає і виражену імуностимулюючу дію. Завдяки дії гормону росту в організмі підвищується поглинання тканинами кісток кальцію, за рахунок чого, власне, і відбувається ріст кісток у довжину.

Багато ефектів гормону росту викликаються безпосередньо, однак значна їх частина опосередкована інсуліноподобними факторами зростання (головним чином, IGF-1). Цей фактор виробляється під дією соматотропіну в печінці і стимулює зростання більшості внутрішніх органів.

Примітно, що кількість виділюваного соматотропіну коливається протягом доби. Найвища концентрація гормону зростання-соматотропіну спостерігається в нічний час доби, через 2-3 години після засипання.

Гормони в продуктах харчування

Гормон росту соматотропін активно використовується в тваринництві. Зокрема, його додають у корми для риб, щоб поліпшити приріст ваги. Також гормони використовуються для збільшення надоїв молока та кількості яєць від птахів. Примітно, що наявність гормонів у продуктах харчування негативно позначається на стані здоров’я людини. При цьому слід зазначити, що при термічній обробці ці речовини не руйнуються.

Найчастіше в продуктах харчування містяться наступні види гормонів:

Статеві гормони (чоловічі і жіночі). Вони містяться в м’ясі, рибі, молоці та яйцях. Ці гормони практично ідентичні тим, які виробляються у людей, і вони надають таку ж дію на організм. Тому такі продукти особливо небезпечні для жінок і чоловіків.

Фітогормони. Ці речовини можуть міститися майже у всіх продуктах харчування. Зокрема, фітоестрогени (аналоги жіночих статевих гормонів) містяться в насінні льону, арахісі, висівках і бобових культурах.

Тривале вживання продуктів харчування, що містять синтетичні гормони, сприяє розвитку алергії, появи пухлин і зниження імунітету. Крім того, відзначається пригнічення репродуктивної функції у чоловіків, так і у жінок.

Ефекти соматотропіну

Штучний гормон росту і спорт

Синтетичні аналоги гормону росту дозволяють людям швидше скинути вагу і наростити м’язи. В цьому зв’язку вони широко використовуються бодібілдерами, спортсменами і навіть простими людьми для досягнення позитивного ефекту. При цьому слід зазначити, що вживання штучного гормону росту заборонено для професійних спортсменів.

Читайте також:  У кожної третьої дівчини є харчовий розлад

Аналоги гормону росту, які вводяться в організм ззовні, відрізняються наступними властивостями:

 • допомагають збільшити м’язову масу;
 • пригнічують природний процес руйнування м’язів;
 • стимулюють розщеплення підшкірного жиру (таким чином, домагаються ефекту «сушки»);
 • збільшення використання енергії в результаті звичних дій;
 • прискорення загоєння ран;
 • омолодження організму (зокрема, є позитивний вплив на стан шкіри);
 • відновлення активності раніше атрофованих органів;
 • збільшення зростання (у віці 20 років, поки ще не закриті зони росту в організмі);
 • зміцнення кістково-м’язової системи;
 • підвищення захисних властивостей організму.

Препарати, що підвищують вироблення гормону зростання-соматотропіну, дуже ефективні для поліпшення рельєфу і нарощування м’язів. Однак потрібно розуміти, що застосування таких препаратів загрожує розвитком серйозних побічних явищ. До числа побічних ефектів від синтетичних гормонів росту (або препаратів, що стимулюють вироблення соматотропіну в організмі) відносяться:

 • тунельний синдром;
 • підвищення артеріального тиску;
 • пригнічення активності щитовидної залози;
 • гіпертрофія органів (за рахунок стимуляції росту тканин);
 • інші побічні реакції.

Пам’ятайте, що приймати синтетичні гормональні препарати можна тільки з дозволу лікаря. Ні в якому разі не зловживайте їх прийомом, оскільки передозування загрожує появою серйозних небажаних явищ.

Штучний гормон росту

Природні способи збільшення вироблення соматропіну

Хороша новина в тому, що можна стимулювати вироблення гормону росту і природним шляхом. Для цього рекомендується дотримуватися наступних правил:

 • Нормалізація сну. Як вже було сказано вище, соматотропін виділяється через 2-3 години після засипання. Нормалізація сну сприяє збільшенню виділення цього гормону.
 • Виключіть продукти з високим вмістом простих цукрів. Відмовтеся від солодощів, газованих солодких напоїв, які чинять пригнічувальну дію на вироблення гормону росту.
 • Боротьба з ожирінням. Особливо це стосується жирових відкладень в області очеревини, які пригнічують продукцію соматотропіну.
 • Фізичні навантаження. Вироблення соматотропіну збільшується при помірних фізичних навантаженнях. Навіть звичайна ходьба в середньому темпі надає позитивний ефект.
 • Відмовтеся від пізнього прийому їжі. Особливо тримайтеся подалі від вуглеводної їжі в нічний час. Вечеряти рекомендується стравами з високим вмістом білка.

Зростання людини

Як стимулювати ріст?

Стимулювати зростання можна за допомогою вправ на розтяжку, стрибкових вправ, занять баскетболом, волейболом, плаванням, а також за допомогою масажу і теплових процедур. При цьому посилення росту обумовлюється стимуляцією зон росту і обмінних процесів.

 • Харчування. Раціон харчування також відіграє важливу роль у розвитку зростання. Харчування дитини і підлітка повинно бути достатньо калорійним і повноцінною за складом. Вживати потрібно просту, здорову їжу: каші, сир, нежирне м’ясо, яйця, різноманітні овочі і фрукти, пити соки і відвари обліпихи, шипшини.
 • Медикаментозний метод. Якщо маленький ріст є результатом гормонального дисбалансу, який можна виправити, лікар-ендокринолог зможе підібрати курс медикаментозного лікування для усунення виниклих помилок. Ні в якому разі не займайтеся лікуванням без участі лікаря, це може завдати здоров’ю непоправної шкоди.
 • Нарощування кісток ніг. Існує кілька методик подібних операцій. Але всі вони досить травматичні, дорого коштують і мають тривалий період реабілітації. Тому даний спосіб більш виправданим в цілях усунення каліцтв або вроджених аномалій.

Джерело: Likar.info

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News