Хліб – одним із тих продуктів, які викликають безліч суперечок. Деякі впевнені, що він шкідливий для фігури і не приносить жодної користі здоров’ю, інші навіть уявити не можуть прийом їжі без шматка хліба. Розповідаємо, яким буває хліб, як він корисний і коли від нього краще відмовитися.

Види хліба

Білий хліб

Він вважається найкалорійнішим. Білий хліб готується з рафінованого пшеничного борошна, і в невеликій кількості жодної шкоди організму не зазнає. Проте людям із порушенням вуглеводного обміну від цього хліба краще відмовитись. Продукт має високий глікемічний індекс, тому вводити його до раціону краще з обережністю, спостерігаючи за реакцією організму.

Житній хліб

У такому хлібі менше вуглеводів, ніж у білому. Крім того, житній хліб містить багато клітковини, мікроелементів та вітамінів, серед яких кальцій, магній та залізо. Крім цього, продукт багатий на одну з найважливіших для організму амінокислот – лізином. Житній хліб можна давати дітям, людям похилого віку і тим, хто страждає від діабету другого типу.

Чорний хліб

Це різновид житнього хліба. Він виготовляється з пшеничного борошна з додаванням житнього. Хоча біологічна цінність чорного хліба вища, ніж білого, засвоюється він гірше. Недобросовісні виробники додають до нього барвники, щоб отримати темніший колір.

Читайте також:  Названо ознаки небезпечних ускладнень при ГРВІ

Бородинський хліб

Бородинський хліб можна дізнатися за характерним темним кольором, який часто близький до чорного. Його також готують із житнього борошна, але з додаванням пшеничного – нормою вважається співвідношення 80 до 20. Крім того, хліб відрізняється на смак завдяки прянощам у складі. Його калорійність нижче, ніж у білого хліба, але він містить у чотири рази більше вітаміну B1, який необхідний для стабільної роботи нервової системи.

Цільнозерновий хліб

Цей продукт вважається одним із найдавніших і найкорисніших. Хліб роблять із спеціального борошна, яке готується із цільного зерна і містить висівки. Відповідно, у такому хлібі більше вітамінів та мінералів. Калорійність цільнозернового хліба трохи вища за житній, але глікемічний індекс менший, розповіла лікар ендокринолог-діабетолог вищої категорії Марина Карташова.

Висівковий хліб

Він випікається з борошна із вмістом висівок. Залежно від її виду, висівковий хліб буває пшеничним, житнім, рисовим і навіть гречаним. Висівки містять велику кількість жирних кислот, цинк, кальцій, залізо, магній та інші мікроелементи. Висівний хліб не впливає на рівень цукру в крові і здатний надовго вгамувати голод.

Читайте також:  Чи небезпечно для здоров'я занурюватися у холодну воду

Користь хліба

Незважаючи на численні суперечки, є наукові дані про користь хліба для здоров’я. Наприклад, вчені з’ясували, що люди, які з’їдають 70 г цільнозернового хліба на день, мають на 22% менший ризик передчасної смерті та на 20% – розвитку різних видів раку порівняно з тими, хто хліб не їсть зовсім.

Інші дослідження показали, що регулярне вживання цільнозернового та бездрожжового хліба здатне знизити ризик смерті від серцево-судинних захворювань.

Фахівці відзначають, що хліб має постійну засвоюваність при щоденному вживанні. Це з особливістю його хімічного складу. Як пояснили експерти, білки хліба перебувають у денатурованому вигляді, жир – у складі емульсій чи комплексів із білками, а крохмаль – клейстеризований. Крім того, харчові волокна в хлібі – сильно набряклі та розм’якшені, що робить їх доступними для дії ферментів шлунково-кишкового тракту. За рахунок вживання хліба організм на 30% забезпечується потреби поживних речовин і енергії. “Хліб майже наполовину задовольняє потребу людини у вуглеводах, на третину – у білках, більш ніж наполовину у вітамінах групи В, солях фосфору та заліза”, – уточнили фахівці.

Читайте також:  Названі найшкідливіші та отруйні частини курки

Норми споживання хліба

Норма споживання хлібних продуктів (хліб та макаронні вироби у перерахунку на борошно, борошно, крупи, бобові) становить 96 кг на рік на особу або приблизно 260 г на день.

Шкідливість хліба

Найшкідливішим вважається білий хліб через високий глікемічний індекс. Проте навіть тут важливо дотримуватися розумного підходу: якщо вживати не більше 100 г такого хліба, ніякої шкоди для організму не буде. Виняток становлять лише люди з діабетом та целіакією (непереносимістю глютена), їм краще скоротити кількість білого хліба у раціоні.

Чорний та житній хліб теж мають свої мінуси. Їх не рекомендується вживати при запаленнях стравоходу, панкреатиті та виразці шлунка.

Також важливо звертати увагу на зовнішній вигляд хліба перед його вживанням і немає продукту, якщо на ньому з’явилася цвіль. Як пояснили експерти, цвіль може згубно позначитися на здоров’ї, тому що є сильним алергеном. Вона може спричинити бронхіальну астму і навіть смерть людей зі зниженим імунітетом. Ідеальні умови для поширення цвілевого грибка – температура 20 ° С та підвищена вологість повітря.