Для боротьби із зайвою вагою забезпечення організму вітамінами важливо не менше, ніж дієта і фізичні навантаження. Вітаміни допомагають налагодити обмін речовин.

Поставивши мету схуднути, людина значно урізає свій раціон (або дотримується жорсткої дієти), активно займається фізичними вправами. Але якщо, незважаючи на ці заходи, фігура не стає стрункішою, і, до того ж, волосся і нігті стали ламкими, а обличчя – блідим, це говорить про те, що вашому організму не вистачає поживних речовин, а обмін речовин порушений.

Важливу роль в обміні речовин грають вітаміни. Недолік певних вітамінів призводить до того, що порушуються біохімічні процеси в організмі, і він починає накопичувати жир, а не спалювати його, як очікувалося.

Як вітаміни допомагають худнути

Вітаміни беруть участь в регуляції обміну білків, жирів і вуглеводів, які надходять з продуктами харчування. Крім того, вони важливі для профілактики і лікування захворювань, супутніх ожирінню.

Розглянемо вплив вітамінів на процес схуднення на прикладах. Відомо, що для прискорення процесу розщеплення жиру (ліполізу) необхідно, щоб раціон містив достатню кількість білка, а при його нестачі процес ліполізу сповільнюється. Але для того, щоб білок виконав свою функцію, йому необхідний холін (вітамін В4), вітамін В6 та інші речовини.

З іншого боку, для процесу ліполізу в організмі має бути достатньо лецитину. Ланцюжок біохімічних перетворень передбачає, що виробництво лецитину можливо тільки за участю арахідонової кислоти (вітамін F), вітаміну В6, холіну, магнію та інозитола.

Крім того, якщо під час дотримання дієти організму не вистачає вітамінів групи В, печінка не може виробити необхідну кількість ферментів, щоб інактивувати інсулін. В результаті він залишається в крові, сприяючи підвищенню цукру і відкладенню жиру в підшкірно-жировій клітковині. При підвищеному рівні цукру апетит також підвищений, і схуднути дуже складно.

Вітаміни для схуднення

Розглянемо основні вітаміни, які сприяють схудненню.

Насамперед, це вітаміни групи В.

Вітамін В2 (рибофлавін) необхідний для нормальної роботи щитовидної залози, яка керує обміном речовин (метаболізмом). Він міститься в зелених листових овочах, яйцях, мигдалі, молоці, печінці, твердому сирі.

Вітамін В3 (ніацин) бере участь у виробництві гормонів щитовидки, перетворенні жирів і вуглеводів в енергію, регулює цукор в крові, тим самим, допомагає контролювати апетит. Натуральними джерелами цього вітаміну є яйця, печінка, м’ясо, сир, м’ясо птиці, ячмінь, овес, коричневий рис, пшеничні висівки, лосось, скумбрія, тунець.

Вітамін В4 (холін) необхідний для правильного жирового обміну. Джерелами є огірки, цвітна капуста, яєчні жовтки, арахіс, печінка.

Вітамін В5 (пантотенова кислота) сприяє нормальній роботі надниркових залоз, бере участь в процесі вивільнення енергії з накопичених жирових відкладень і в утилізації жирів. Для отримання цього вітаміну в натуральному вигляді необхідно включити в раціон м’ясо птиці, яйця, м’ясо, печінку, морську рибу, хліб з цілісного зерна, бобові, пшеничні пластівці і висівки, горіхи, зелені листові овочі.

Вітамін В6 (піридоксин). Як згадувалося вище, цей вітамін допомагає білкам регулювати вміст жирів, а також бере участь у виробленні гормонів щитовидки. Міститься в цільній пшениці, пророслих зернах пшениці, вівсі, фундуку, арахісі, волоських горіхах, м’ясі птиці, рибі, яловичині, яйцях, бананах, авокадо, бурому рисі, картоплі, капусті.

Вітамін В8 допомагає спалювати надлишковий жир, який накопичується в організмі. Він міститься в сої, печінці, горіхах, цитрусових, пророслій пшениці.

Вітамін В12 (ціанокобаламін) важливий для засвоєння вуглеводів і жирів. Даний вітамін міститься в продуктах тваринного походження (рибі, м’ясі, печінці, яйцях, морепродуктах, в молочних продуктах).

Вітамін С. Допомагає перетворити цукор в крові і жири в корисну енергію. Чим більше вітаміну С в організмі, тим вище рівень гормону норадреналіну, який потрібен для розщеплення жирів. Джерела вітаміну С – ківі, цитруси, вишня, шипшина, агрус, солодкий перець.

Вітамін D. Регулює відчуття насичення. Цей вітамін виробляється в організмі під дією сонячного світла. Також його можна отримати з жирних сортів риби, сиру, вершкового масла.

Дотримуючись дієти під час боротьби з надмірною вагою, ви зменшуєте обсяг раціону. За рахунок цього велика частка вітамінів втрачається. Щоб покрити потребу організму у вітамінах і мінеральних речовинах, в комплексі з програмою схуднення бажано приймати полівітамінні або вітамінно-мінеральні комплекси. Перед тим, як купувати їх, проконсультуйтеся з лікарем: він допоможе підібрати комплекс, який буде найкращим чином поєднуватися з вашим раціоном харчування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
РОЛЬ ВІТАМІНІВ В ОБМІНІ РЕЧОВИН

ВІТАМІНИ ТА РОСЛИННІ МАСЛА

ОМЕГА-6 ЖИРНІ КИСЛОТИ