Вітамін D бере участь в роботі багатьох систем організму, в тому числі контролі росту клітин і імунній відповіді. Оскільки речовина також допомагає регулювати кількість кальцію і фосфату в крові, воно необхідно для підтримки здоров’я кісток, зубів і м’язів.

Вітамін D природним чином присутній в дуже невеликій кількості продуктів і часто в занадто маленьких дозах, щоб допомогти людині задовольнити щоденну потребу в ньому. Згідно з оглядом 2020 року, 50% світового населення має недостатній рівень вітаміну D. дефіцит речовини найбільш високий серед літніх людей і людей з ожирінням. І хоча симптоми цього стану часто нечіткі, запідозрити у себе його розвиток можна за кількома основними ознаками.

Стомлюваність і м’язова слабкість

Оскільки вітамін D є ключем до здоров’я кісток, його недостатня кількість може викликати слабкість кісток і м’язів, що призводить до постійної втоми. Додатковий прийом вітаміну D протягом 5 тижнів значно покращив цей симптом, згідно з дослідженням, опублікованим в NLM.

Біль в кістках і суглобах

Вітамін D може збільшити кісткову масу і запобігти її втраті, йдеться в науковій роботі PubMed. Лікарі попереджають, що, якщо біль у кістках або суглобах стає регулярною, слід перевірити рівень вітаміну D в крові. Можливо, недуга став результатом розвитку ревматоїдного артриту. Дослідження, проведене в 2012 році, показало, що нестача вітаміну D пов’язана з підвищеним ризиком розвитку цього стану.

Повільне загоєння ран

Якщо загоєння ран займає більше часу, ніж зазвичай, це може бути ознакою низького рівня вітаміну D. Результати дослідження in vitro вказують на те, що вітамін D відіграє важливу роль у цьому процесі, оскільки він регулює фактори росту нової тканини. Інше дослідження показало, що люди з виразками ніг частіше страждають дефіцитом вітаміну D.

Часті інфекції або хвороби

Вітамін D допомагає підтримувати імунну систему – він грає роль надійного помічника в придушенні запальних реакцій. Крім того, речовина допомагає запобігти інфекції верхніх дихальних шляхів.

Додатковий прийом вітаміну D може бути показаний восени і взимку. Однак перед вживанням добавок важливо проконсультуватися з лікарем, який допоможе підібрати правильне дозування.