Наш організм виробляє більше літра слизу щодня, і його важко не помітити, коли ми підхоплюємо ГРВІ. Але з чого складається слиз і навіщо він нам потрібний? Розповідаємо про функції і будову слизової оболонки, яка змочує і змащує вразливі частини нашого організму, роблячи нас стійкими до шкідливих бактерій та вірусів.

Що таке слиз?

cartoon funny slime monster

Слиз складається з води, білка і солі. Цукровмісні білки (або глікопротеїни), звані муцинами, надають слизу желатинову консистенцію. Відмерлі білі кров’яні клітини, які борються з інфекцією, а також інші частинки в носовому проході, теж часто змішуються зі слизом.

Ваш організм – машина з виробництва слизу. Спеціальні клітини й залози тонкої слизової оболонки регулярно проводять цей секрет. Ви, напевно, знаєте, що слизова оболонка покриває внутрішню частину носа, ротової порожнини, горла і легенів, а також часто нас турбує слизова очей, порожнини середнього вуха, шлунково-кишкового тракту, статевих та сечовивідних органів.

Дивіться фільм про чудесні властивості людського слизу серії TED-Ed

Чому ми виробляємо слиз?

Уявіть, що слиз – це плівка, яка захищає носоглотку і легкі. Вона допомагає підтримувати необхідний рівень вологості, оберігаючи органи від пересихання.

Якщо ви захворієте застудою або грипом, слиз починає вироблятися активніше. Це реакція організму на віруси, бактерії та навіть на частинки пилу. Слиз не дозволяє цим подразникам глибше проникати в легені. Потім крихітні волоски в респіраторному тракті, звані віями, допомагають «вимести» заражений слиз, як маленькі щіточки, тому ми кашляємо і сякаємося.

Читайте ще:  6 жіночих жестів, від яких чоловіки без розуму

Іноді слиз стає більш густим, якщо ми підхоплюємо інфекцію. Все залежить від типу вірусу або подразника, активуючого тканини, що виробляють слиз. Курці, як правило, мають більше слизу. У разі застуди більш товста стінка слизу може служити бар’єром, що перешкоджає проникненню вірусів, бактерій або дратівливих частинок в носові мембрани. Слиз також може стати густішим, якщо ви приймаєте певні ліки, які зневоднюють організм.

Що означає зміна кольору слизу?

Слиз, як правило, прозорий. При ГРВІ він може стати білим або жовтим (особливо якщо ви зневоднені). Зелений відтінок може сигналізувати про наявність більшої кількості білих кров’яних клітин, пов’язаних з інфекцією. Але лікарі кажуть, що колір сам по собі не є показником бактеріальної інфекції.

Як позбутися від зайвого слизу в носі?

спрей

Деякі воліють використовувати антигістамінні та судинозвужувальні засоби. І хоча вони можуть полегшити симптоми застуди, занадто часте їх використання погіршить їх ефективність. Пам’ятайте, що судинозвужувальні краплі та спреї – це препарати, які використовуються для усунення симптомів нежиті, але ні в якому разі для профілактики! При застосуванні судинозвужувальних крапель в носовій порожнині погіршується кровообіг, що тільки збільшує ймовірність вірусного зараження.

Читайте ще:  Вчені назвали кращі продукти-антидепресанти

Антигістамінні препарати блокують запалення, тому тканини менше опухають і, теоретично, виробляють менше слизу. Судинозвужувальні засоби поліпшують дихання, стискаючи кровоносні судини. Але багато крапель від нежитю, ліки від кашлю та застуди пересушують дихальні шляхи, тому велика кількість рідини є ключовим чинником одужання.

Мед – також добре розріджує слизу. При мокрому кашлі, спробуйте додати мед у чашку чаю. Мед допомагає виводити секрет.

Що стосується ліків, зверніть увагу на відхаркувальні засоби, що містять активний інгредієнт гвайфенезин (guaifenesin), який розріджує густий слиз. Крім того, ви можете додавати евкаліпт в гарячу воду і вдихати пар. Гостра їжа теж допомагає відходженню слизу. Обидва варіанти гарні при закладеності носа.

Що означає слиз в калі?

слиз у калі

Зміст слизу у вашому стільці змінюється. Підтримка нормальної продукції слизу і здорових слизових бар’єрів частково залежить від бактерій в кишечнику.

Ви нещодавно приймали антибіотики або хворіли? Значить і слизу у вашому стільці стане більше. Запишіться на консультацію до гастроентеролога, якщо ви помітили надлишок слизу або інші неприємні симптоми: дискомфорт в кишечнику, зміна консистенції, кількості і кольору калу. Вони можу свідчити про хвороби Крона, виразковому коліті, синдромі подразненого кишечника.

Сядьте на дієту, багату пребіотиками та пробіотиками.

Що означає слиз в сечі?

Часто слиз в сечі не представляє ніякої небезпеки, але його надлишок може бути ознакою проблем зі здоров’ям. Зміна кольору, кількості й консистенції слизу в сечі може вказувати на наявність захворювання, що передається статевим шляхом, каменів у нирках, синдрому подразненого кишечника або інфекції сечовивідних шляхів.

Читайте ще:  Коли можна заводити другу дитину?
Що означає слиз в горлі?

слиз в горлі

Поява час від часу зайвого або густого слизу в горлі (мокротиння) зазвичай не є приводом для занепокоєння. Ви можете помітити, що вранці в горлі накопичується найбільше слизу, а вдень вона починає виходити. Крім того, утворення слизу в горлі збільшується, якщо ви хворі, страждаєте від алергії або зневоднені.

Якщо велика кількість харкотиння стає звичайним явищем, зверніться до лікаря. Існує кілька станів здоров’я, які можуть викликати накопичення харкотиння, в тому числі:

  • Кислотний рефлюкс
  • Алергії
  • Астма
  • Кістозний фіброз
  • Хронічний бронхіт
  • Інші захворювання легенів

Важливо пам’ятати, що організм постійно виробляє слиз. Наявність невеликої кількості слизу не обов’язково є проблемою. Невеликі зміни слизу під час хвороби – це теж нормальний процес. Коли ви одужаєте, кількість і консистенція слизу прийде в норму. Звертатися до лікаря слід у разі, якщо:

  • Ви стурбовані тим, зовнішнім виглядом слизу
  • Кількість слизу різко зросла
  • З’явилися інші симптоми, які вас турбують

Джерело: Likar.info