Найкращий варіант – звернутися за допомогою до лікаря.

Що таке ортопедичні устілки і навіщо вони потрібні

Ортопедичні устілки – це рельєфні вставки для взуття. Вони потрібні далеко не кожному. Однак в деяких випадках рельєф ортопедичних устілок грає важливу роль і може помітно полегшити людині життя.

Основне завдання ортопедичних устілок-забезпечувати стопі правильну підтримку. Це допомагає зменшити тиск на пошкоджені ділянки підошви або скорегувати існуючі аномалії стопи.

Кому потрібні ортопедичні устілки

Класичний приклад порушення, при якому бажано носити ортопедичні устілки, — плоскостопість. У нормі частина ступні з внутрішньої сторони піднята щодо підошви. Цю ділянку ортопеди називають аркою. Потрібна вона для того, щоб забезпечувати амортизацію при ходьбі і бігу. При плоскостопості арки майже немає. Як наслідок, з амортизацією біля ніг погано. А це призводить до підвищеного навантаження на ступню, м’язи і суглоби нижніх кінцівок.

Люди з плоскостопістю нерідко відчувають біль в стопах при ходьбі, скаржаться на ниючі ноги, судоми, зміни ходи. Крім того, плоскостопість збільшує ризик розвитку артриту, кісткових шпор, натоптишів і мозолів.

Рельєфні ортопедичні устілки формують відсутню арку, підтримуючи ступню в правильному положенні. Це позбавляє людину від болю при ходьбі і допомагає знизити ризики інших порушень опорно‑рухового апарату.

Але плоскостопість далеко не єдиний приклад застосування ортопедичних устілок. Ортопеди перераховують захворювання і симптоми, при яких має сенс задуматися про покупку вкладишів. Ось вони:

Регулярні болі в спині. Вони можуть бути викликані надмірним навантаженням на хребет і м’язи кора, яка виникає через неправильне положення стопи під час ходьби.

  • Болі в колінах.
  • Болі в п’яті, деформація пальців ніг, постійно виникають натоптиші.
  • Артрит.
Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

Цукровий діабет. При цьому захворюванні люди іноді втрачають чутливість в ногах (цей стан відомо як діабетична невропатія), через що не завжди розуміють, що треба змінити позу і зменшити навантаження на стопи. Ортопедичні устілки в такому випадку допомагають знизити надмірний тиск на ступню — інакше воно може привести до утворення мозолів і навіть виразок на підошві.
Нещодавно перенесені травми ступень і щиколоток.

Як вибрати ортопедичні устілки

Глобально є всього два варіанти:

  1. Виготовити устілки під замовлення у ортопеда.
  2. Купити готові вироби в магазині.

Найбільш грамотний шлях, природно, перший. З тієї причини, що спочатку фахівець-ортопед детально вивчить ваші симптоми і скарги на самопочуття, загляне в історію хвороби, оцінить стан і біомеханіку стоп (то, як вони працюють і яке навантаження відчувають при ходьбі або бігу), зробить їх зліпок або змоделює проект на комп’ютері. За результатами обстеження і на основі зліпка або моделювання для вас виготовлять унікальні ортопедичні устілки, які ефективно вирішать саме вашу проблему.

Але у індивідуального замовлення є і мінус-ціна. Вартість створених під конкретну стопу ортопедичних устілок може досягати 1.5 тисяч гривень.

Набагато простіше і дешевше купити готові вкладиші для взуття. Рельєфні устілки можна знайти в аптеках, взуттєвих магазинах і навіть звичайних супермаркетах.

Читайте також:  Роль японського колагену в таблетках для підтримки здоров'я суглобів – Japan Trading

Природно, вони не будуть підігнані під вашу ногу. Тому фахівці не вважають такі устілки ортопедичними (як би не називала їх реклама), і особливої ефективності від них чекати не варто. Проте устілки приваблюють низькою вартістю і доступністю. Ортопеди вважають їх непоганим пробним варіантом: якщо проблема невелика — наприклад, вас засмучують мозолі, які регулярно з’являються або втома в ногах, можна для початку поекспериментувати з магазинними вкладишами.

Якщо ви вирішили зупинитися саме на цьому варіанті, робіть покупку усвідомлено. Ось що рекомендують фахівці американської ортопедичної медичної асоціації.

Обов’язково “приміряйте” устілку

У сенсі, спробуйте встановити її в взуття, в якій плануєте використовувати. Якщо устілка сяде як влита – це хороший варіант. Якщо ж у вас не виходить її встановити (наприклад, вкладиш доводиться підгинати, або він не повністю покриває внутрішню поверхню взуття), така підкладка буде неефективною.

Пам’ятайте про мету, для якої вам потрібна устілка

Якщо ви хочете позбутися від мозолів, діабетичних виразок або не допустити їх появи, потрібно вибирати так звані акомодаційні устілки — вони виготовлені з м’якого амортизуючого матеріалу. Якщо ж ваша мета-скорегувати плоскостопість або інші особливості стопи, знадобляться жорсткі функціональні вироби: їх рельєф повинен дійсно підтримувати стопу, а не прогинатися під вашим вагою.

Є простий спосіб визначити, для чого призначений обраний вами вкладиш. Якщо ви можете легко зігнути устілку в будь-якій точці, це акомодаційний варіант. З підтримкою стопи він не впорається.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

Випробуйте устілку

Це не завжди можливо. Однак якщо магазин дозволяє встановити вкладиш у взуття і пройтися в ній, обов’язково цим скористайтеся і зробіть пару кроків. Вам повинно бути зручно. Навіть найменший тиск або дискомфорт — вірна ознака того, що устілка не підходить.

Не женіться за дешевизною

Чим дешевше устілка, тим вище ризик, що вже через кілька днів входить до її складу недорогий піноматеріал з ефектом пам’яті, EVA, силікон, гель або інший наповнювач просядуть під вашим вагою. Таким чином вкладиш втратить свої амортизаційні властивості, і вам доведеться купувати новий.

Для порівняння: термін служби ортопедичних устілок, виготовлених під замовлення, досягає 2-3 років. Так що в довгостроковій перспективі індивідуальні, дійсно ортопедичні вкладиші можуть виявитися більш економним варіантом, ніж дешеві магазинні.

Наукові джерела:

What are Prescription Custom Orthotics? / APMA, source
Flat Feet / Cleveland Clinic, source
Jun Na Zhai, Yu Sheng Qiu, and Jue Wang. Effects of orthotic insoles on adults with flexible flatfoot under different walking conditions / Journal of physical therapy science, source
Do I need orthotics? What kind? / Harvard Health Publishing, source
What are orthotics and how do they benefit you / Neuhaus Foot & Ankle. Podiatrists in Nashville and across Middle Tennessee, source
How Long Do Orthotics Last? / Applied Biomechanics, source