Присутність оливкової олії в раціоні продовжує життя і захищає від вікових хвороб. Вчені прийшли до висновку, що саме цей продукт у складі середземноморської дієти робить її настільки ефективною для здоров’я.

Більшість дослідників єдині в думці, що так звана «середземноморська дієта» — один з найздоровіших варіантів харчування. Безліч наукових робіт показували, що дотримання такої дієти зменшує смертність від серцево-судинних захворювань, ймовірність діабету, інфаркту та інсульту. Але що саме в цьому режимі харчування так добре впливає на здоров’я?

Попередні дослідження виявили позитивний ефект, в тому числі на тривалість життя, ресвератролу — природного антиоксиданту в складі червоного вина. Однак результати таких робіт неоднозначні і сьогодні постачають інформацію скоріше проти щоденного келиха вина.

У новому дослідженні фахівці прийшли до висновку, що своєму довголіттю жителі середземноморських країн зобов’язані оливковій олії в раціоні. Виявилося, що мононенасичені жирні кислоти, що містяться в цьому продукті, активують особливий сигнальний шлях в клітинах – він регулює клітинний цикл (від створення клітини до її поділу), метаболізм і тривалість здорового життя.

Однак недостатньо просто їсти оливкову олію, щоб запустити цей сигнальний шлях. Мононенасичені жирні кислоти з оливкової олії зберігаються в клітинах у вигляді жирових крапель. І тільки коли краплі руйнуються, вивільняючи жирні кислоти – а відбувається це під час фізичних вправ, обмеження споживання калорій або голодування, — активується сигнальний шлях.

«Ця робота також підкреслює важливість поєднання правильного харчування та фізичної активності для здорового старіння», — говорить автор дослідження Даг Машек. При цьому, зважившись включити в свій раціон оливкову олію, найкраще вибирати першого віджиму – вона зберігає антиоксиданти і біологічно активні речовини з оливок.

Дослідники планують далі вивчати відкритий ними механізм, щоб в майбутньому розробити нові методи лікування або режими харчування для зміцнення здоров’я. А поки, ми отримали чергове підтвердження того, що здорова дієта і спорт дають хороший шанс продовжити молодість.