Риба вважається дуже корисним продуктом, що містить білок, що легко засвоюється, і омега-3 жирних кислот. Однак деякі види риби здатні накопичувати важкі метали і перший серйозний удар приймає на себе печінку.

Як йдеться у дослідженні, опублікованому в eatthis.com, солі важких металів може містити великий віковий тунець. При постійному вживанні м’яса такого тунця настає інтоксикація.

— Як зрозуміти, що ви отруїлися? Може з’явитися свербіж або поколювання кінчиків пальців, м’язова слабкість. Можливе порушення координації, мови та слуху, зниження зору, — розповідає доктор медичних наук Андреа Пола.

Особливо сильно при інтоксикації страждає печінка, оскільки здатність ферментів виводити накопичені метаболіти порушується, формується оксидативний стрес.

Першим на гостре отруєння відреагує травний тракт (болі, нудота, блювання). У міру всмоктування важких металів у кров підключаються реакції з боку серця та судин (стрибки тиску, задишка), нирок та печінки.

Оксидативним стресом називають сукупність процесів ушкодження клітини внаслідок окислення її компонентів. Окислення – наслідок реакцій між активними формами кисню та поліненасиченими жирними кислотами мембрани клітин. Вільні радикали, що утворюються, атакують сусідні молекули і пошкоджують їх.

— Треба визнати, що в морській воді через нафтові плями та інші продукти життєдіяльності людини міститься ртуть, солі важких металів, свинець. Все це накопичується у морепродуктах. Якщо їх з’їсти, можуть з’явитися нудота, біль у животі та головний біль. Екологія така, що в рибі міститься підвищена кількість свинцю, а це удар по печінці та організму загалом, — наголошується у дослідженні.

За даними американських дослідників, солі важких металів накопичують довгоживучі і харчові ланцюжки, що знаходяться нагорі, хижі види риб: марлін, тунець, акула, риба-меч, королівська макрель, кахельник, щука, окунь, сом, скумбрія.

Також у списку королівська макрель, марлін, атлантичний великоголов, акула, меч-риба, великоокий тунець, а також риби із сімейства малакантових.