Хоча вчені б’ються над загадкою старіння протягом багатьох сотень років, відкрити еліксир молодості поки так нікому і не вдалося. Але якщо раніше вважалося, що людина не в змозі вплинути на в’янення організму, то сьогодні все більше фахівців схиляються до того, що тривалість життя можна збільшити природним чином.

Фактично, дослідження, опубліковане в журналі BMJ Open, показало, що існують чотири повсякденні звички та фактори, які можуть скоротити роки життя. Однак всіх цих ризиків можна уникнути.

Куріння

У дослідженні, проведеному фінськими вченими, були задіяні дані про стан здоров’я чоловіків і жінок у віці від 25 до 74 років з 1987 по 2007 рік. За всіма добровольцями спостерігали до 2014 року.

Читайте також:  Провісник інфаркту: особливе відчуття вночі перед нападом

В результаті було виявлено, що найбільше скорочення тривалості життя у 30-річного чоловіка викликало куріння: в середньому на 6,6 року. У 30-річній жінці куріння скорочувало життя на 5,5 років.

Стрес

Сильний стрес скорочував життя чоловіків на 2,8 року, а жінок – на 2,3 року. “Наявність деякого стресу, але не більшого, ніж зазвичай, було пов’язано з меншим ризиком [передчасної смерті]. Зворотне спостерігалася при сильному постійному стресі”, – відзначили вчені. На їхню думку, стрес викликає запальну реакцію в організмі, що може збільшити ризик серцевих захворювань і раку і навіть зменшити розмір мозку. Наприклад, дослідження 2018 року, опубліковане в журналі Neurology, показало, що люди у віці до 50 років, які живуть в постійному стресі, вже страждають від погіршення пам’яті і скорочення обсягу мозку.

Читайте також:  Нутриціолог пояснила, як якість сну впливає на стрункість тіла

Низька фізична активність

З’ясувалося, що низька фізична неактивність скорочує життя середнього 30-річного чоловіка на 2,4 роки. З іншого боку, висока фізична активність знижує ризик смерті на 22% в порівнянні з її відсутністю. Вони підкреслили, що активний спосіб життя пов’язаний зі зменшенням зайвої ваги, кров’яного тиску і рівня холестерину, які є основними факторами ризику ранньої смерті.

Діабет 2 типу

Вчені виявили, що діабет забирав 6,5 року життя у чоловіків і 5,3 року – у жінок. “Діабет 2 типу збільшує смертність від усіх причин в 1,85 рази”, – додали дослідники. Зокрема, стан підвищує ризик серцевих захворювань та інсульту. Основними факторами розвитку хвороби вважаються відсутність фізичної активності, ожиріння і неправильне харчування.

Читайте також:  Лікарем названо причини підвищеної сонливості