Чай зазвичай хвалять за ту користь, яку він приносить нашому здоров’ю. Однак багато хто забуває, що він може бути небезпечний. Автор статті Daily Express розповідає про один сорт чаю, який в три рази збільшує ризик розвитку онкології. Вчені провели дослідження в Південній Америці і прийшли до висновку, що з цим чаєм пов’язаний як мінімум кожен п’ятий випадок захворювання на рак.

Рак сьогодні викликає серйозне занепокоєння у медиків, особливо в зв’язку з тим, що через пандемію стало складніше проводити обстеження з метою його раннього виявлення. Але, якщо дотримуватися певного способу життя, це допоможе істотно знизити ризики. Чай зазвичай хвалять за ту користь, яку він приносить здоров’ю людини, проте один його сорт викликає сумніви, оскільки пов’язаний зі збільшенням ризику онкологічних захворювань.

Рак виникає тоді, коли організм втрачає контроль над клітинами, і ті починають ділитися і розмножуватися у власному темпі. В результаті з часом з’являються пухлини, зростання яких часом важко стримати. Помітний прогрес в лікуванні онкологічних захворювань істотно підвищив показники виживання, проте тут найважливіше профілактика. У Південній Америці є один трав’яний чай, який викликає шість різних форм раку.

Парагвайський чай мате, який подають в традиційній посудині калабасе з металевою трубочкою, багато хвалять за високий вміст антиоксидантів.

Його часто порівнюють із зеленим чаєм, причому деякі джерела стверджують, що в мате антиоксидантів на 90 відсотків більше.

Але незважаючи на велику кількість мінеральних речовин, вітамінів і антиоксидантів, цей напій, як показують дослідження, може збільшити ризик захворювання раком.

Меморіальний онкологічний центр ім. Слоуна-Кеттерінг дає таке пояснення:”якщо пити мате довго і у великих кількостях, це збільшує ризик виникнення раку простати, сечового міхура, легенів, порожнини рота, стравоходу, голови і шиї”.

Цей напій містить поліциклічні ароматичні вуглеводні, які також є в смаженому м’ясі і тютюновому димі.

Дослідження показують, що вживання цього канцерогену загрожує серйозними наслідками для імунної, репродуктивної та нервової системи. Ще це впливає на розвиток і збільшує ризик онкологічних захворювань.

В ході одного проведеного в Уругваї попереднього дослідження вчені з’ясували, що у тих, хто часто і багато п’є мате, ризик виникнення раку легенів на 60 відсотків вище, ніж у тих людей, які вживають його рідко.

До цього дослідження, результати якого були опубліковані в спеціалізованому журналі Cancer Epidemiology Biomarker and Prevention, було залучено 1 000 Уругвайських дорослих.

Вчені зробили висновок, що мате збільшує ризик захворювання на рак легенів і шлунково-кишкового тракту. Вони також з’ясували, що у пацієнтів частіше виявляють дрібноклітинний рак легені, який зустрічається не так часто. Дрібноклітинний рак легені тісно пов’язаний з курінням, але вчені врахували цей фактор у своєму дослідженні.

Результати дослідження привели авторів до висновку про те, що з вживанням мате в Південній Америці пов’язаний як мінімум кожен п’ятий випадок захворювання на рак.

Ці результати співпали з даними подальших досліджень, які були опубліковані в тому ж журналі в 2003 році. Тоді було обстежено 800 осіб. Цього разу результати показали, що вживання мате може в три рази збільшити ризик захворювання раком стравоходу.

В одній роботі, опублікованій в 2012 році в журналі Environmental Science and Technology, вчені дали наступне пояснення: “нові дані вказують на те, що в мате велика кількість поліциклічних ароматичних вуглеводнів, і його регулярне вживання завдає такої ж шкоди, як тютюнопаління”.

У цій же роботі дослідники повідомили: “якщо припустити, що на один калабас припадає 50 грамів листя, то можна сказати, що, випиваючи середню чашку мате традиційним способом, людина піддається впливу диму від 100 сигарет (5 пачок).

Проте слід зазначити, що хоча висновки дослідження говорять про небезпеки, які підстерігають любителів мате, наукові дані вельми суперечливі.

В ході іншого дослідження вчені виявили в мате унікальні рослинні речовини, які знижують ризик серцево-судинних і онкологічних захворювань. Більш того, вище наведені дані епідеміологічних досліджень, а тому причинно-наслідковий зв’язок між парагвайським чаєм і раком поки не підтверджений.

Вчені підкреслюють, що помірне споживання мате безпечно, проте ті, хто п’є цей чай регулярно і у великих кількостях, повинні себе обмежувати.

Автор: Солен Ле Ні (Solen Le Net)