Лікарі давно встановили зв’язок психологічного здоров’я і тривалості життя. Стрес може виявитися не менш небезпечним, ніж куріння або нездоровий спосіб життя.

Щасливий шлюб і довголіття

Вчені з Тель-Авівського університету встановили незвичайну на перший погляд закономірність. З’ясувалося, що у нещасних у шлюбі чоловіків вищий ризик передчасної смерті. Свої висновки вони опублікували в науковому журналі Journal of Clinical Medicine.

Ізраїльські медики проаналізували дані великого дослідження про тривалість життя і дострокової смертності, яке почалося ще в 1965 році. У ньому взяли участь близько дев’яти тис. чоловіків у віці старше 40 років.

Учасників дослідження, зокрема, запитували про те, наскільки високо вони оцінюють свій шлюб. Виявилося, що давали найнижчу оцінку на 69% частіше вмирали від інсульту в порівнянні з щасливими чоловіками. Загалом смертність серед нещасливих чоловіків була на 19% вищою.

Чим молодше, тим гірше

Додатковий аналіз показав, що найсильніше ця закономірність проявлялася серед чоловіків у віці до 50 років. Серед них смертність була на 39,4% вище середнього, в той час як у більш літніх – на 6,5%. “Ми виявили, і це дивно, що незадоволеність чоловіків своїм шлюбом – фактор ризику передчасної смерті одного порядку з курінням або відсутністю занять спортом”, – розповів один з авторів дослідження Шахар Лев-АРІ.