Професор Інституту раку та геномних наук, Університет Бірмінгема Хішам Механна з посиланням на матеріал, опублікований у The Conversation, повідомила про те, що за останні два десятиліття на заході зафіксували швидке зростання онкологічних захворювань горла.

Деякі фахівці вже назвали це епідемією – через значне зростання захворюваності на специфічний тип раку – рак ротоглотки, що вражає область мигдаликів та задньої стінки горла.

Основною причиною цього захворювання є вірус папіломи людини (ВПЛ). Він викликає рак шийки матки.

– Рак ротоглотки нині став більш поширеним, ніж рак шийки матки у США та Великій Британії, – кажуть експерти.

ВПЛ передається статевим шляхом. При раку ротоглотки основним чинником ризику є кількість сексуальних партнерів протягом усього життя. Особливо, якщо ці партнери віддають перевагу оральному сексу.

– У чоловіків та жінок, які мають по 6 або більше партнерів з орального сексу протягом життя, ризик розвитку раку ротоглотки у 8,5 разів вищий, ніж у тих, хто не практикує оральний секс, – кажуть вчені.

Читайте також:  Лікарі закликали відмовитися від вживання м'ясних напівфабрикатів

Дослідження поведінкових тенденцій показують, що оральний секс дуже поширений у деяких країнах.

– У дослідженні, яке ми з колегами провели серед 1000 осіб, які перенесли тонзилектомію з неракових причин у Великій Британії, 80% дорослих повідомили, що в якийсь момент свого життя практикували оральний секс, – пояснив професор. – І все ж, на щастя, лише в невеликої кількості цих людей розвивається рак ротоглотки. Так що поки що не зовсім ясно, чому це так.

Переважна теорія полягає в тому, що більшість із нас заражаються ВПЛ і здатні повністю позбутися їх. Однак невелика кількість людей не в змозі позбутися інфекції, можливо через дефект у певному аспекті їх імунної системи.

Читайте також:  Найкращі сніданки, які природним чином знижують високий тиск

У таких пацієнтів вірус здатний безперервно розмножуватися і згодом вбудовується в ДНК господаря у довільних положеннях, деякі з яких можуть призвести до того, що клітини господаря стануть раковими.

Вакцинація проти ВПЛ молодих дівчат проводиться в багатьох країнах для запобігання раку шийки матки. В даний час з’являється все більше непрямих доказів того, що він також може бути ефективним для запобігання зараженню ВПЛ у роті.

Також є свідчення того, що хлопчики захищені «колективним імунітетом» у країнах, де дівчата широко охоплені вакцинацією (понад 85%).

— Сподіваємося, що це може призвести через кілька десятиліть до скорочення випадків раку ротоглотки, — уточнив професор. – Але вакцинація не гарантує захист на індивідуальному рівні – і особливо у наш час міжнародних поїздок. Адже хтось може зайнятися сексом із кимось із країни з низьким охопленням. Та й хлопчики теж мають вакцинуватися проти ВПЛ

Читайте також:  Ці гарячі напої позбавлять вас від холестерину

Декілька країн, включаючи Велику Британію, Австралію та США, вже поширили свої національні рекомендації щодо вакцинації проти ВПЛ на хлопчиків молодшого віку. Так політика вакцинації стала ґендерно-нейтральною.

Але навіть наявність загальної політики вакцинації не гарантує стовідсоткового охоплення. Значна частина деяких груп населення виступає проти вакцинації проти ВПЛ через побоювання щодо безпеки, необхідності або, рідше, через побоювання заохочувати безладні статеві зв’язки.

Як не парадоксально, з популяційних досліджень є деякі докази того, що в спробі утриматися від традиційного статевого акту, молоді люди натомість можуть практикувати оральний секс, принаймні, на початковому етапі.

Пандемія коронавірусу також спричинила певні наслідки. По-перше, повноцінне охоплення молоді вакцинацією в школах було просто неможливим протягом певного періоду часу.