Дефіцит сну порушує зв’язки між нервовими клітинами і уповільнює обробку інформації, пов’язані з пам’яттю і сприйняттям зору, повідомляє журнал “Nature Medicine”.

У рамках досліджень, проведених на пацієнтах з епілепсією, вчені з Каліфорнійського Університету (США) виявили, що під час порушення сну падає продуктивність нейронів з області скроневої частки – частини мозку, відповідальної за аналіз візуальних стимулів, а також інформації, що надходить з пам’яті.

Дослідники спостерігали за активністю мозку пацієнтів, які очікують у лікарні на операцію, яка дозволяє блокувати джерела епілептичних припадків. Пацієнтам вживили електроди, які дозволяли стежити за поведінкою близько 1500 окремих нервових клітин. Це було використано для визначення місця шоку. Крім того, випробовувані перебували у стані очікування (не давши їм заснути), щоб прискорити напад епілепсії, і, завдяки цьому, зменшити їх перебування в лікарні.

Користуючись нагодою, працівники університету проводили на пацієнтах додаткові тести. Просили їх, наприклад, про як найшвидший спосіб категоризації різних зображень. Вони помітили, що коли пацієнти стають дедалі більше сонними, завдання ставало для них все більш і більш складним. Недолік сну значно ускладнює кодування візуальної інформації, а також передачу їх в свідомість.

– Ми були зачаровані тим, як позбавлення сну впливає на активність нервових клітин. Замість того, щоб реагувати так швидко, як звичайно, нейрони відреагували все частіше і повільніше, з меншою і низькішою передачею сигналу між ними », – сказав один із дослідників д-р Юваль Нір з Тель-Авівського університету (Ізраїль).

Дослідники також показали, що лізис нейрональних клітин супроводжується появою вільних мозкових хвиль.

– Вільні, характерні для сну хвилі прибрали активність мозку пацієнтів і погіршували виконання завдання. Це говорить про те, що в той час як інша частина мозку пацієнтів функціонувала нормально, деякі райони дрімали, викликавши тимчасове затьмарення розуму, – говорить інший дослідник, доктор Іцхак Фрід.

Неадекватна кількість сну має подібний вплив на мозок, як наприклад надмірне споживання алкоголю. Тим часом не існує жодних медичних або юридичних норм, які б ідентифікували перевтомлених водіїв таким же чином, як це робиться у випадку цих п’яних”, – додає Фрід.