Підвищений рівень глюкози в мозку має прямий зв’язок з кількістю амілоїдних бляшок, а також з проявами зовнішніх симптомів хвороби Альцгеймера. До таких висновків прийшли дослідники Національного інституту з проблем старіння (NIA, США).

Керівник відділу клінічної нейронауки НЯ Мадхав Тамбисетти разом з колегами вивчив зразки тканин головного мозку отриманих при аутопсії померлих учасників Балтиморского лонгитюдного дослідження старіння (BLSA).

Були досліджені чотири групи пацієнтів:

  • пацієнти з симптомами хвороби Альцгеймера за життя
  • пацієнти з підтвердженою хворобою Альцгеймера (з виявленими бета-амилоїдними білковими бляшками і нейрофібрилярними клубочками в головному мозку)
  • люди без симптомів при житті, але зі значними слідами хвороби Альцгеймера, виявленими в головному мозку після розтину
  • «здорова» контрольна група
Читайте також:  Яким людям ні в якому разі не можна парити ноги у гарячій воді

Вчені вимірювали рівні глюкози в різних областях мозку. У ході дослідження були виявлені різні аномалії в гліколізі – основному процесі, за допомогою якого мозок розщеплюює глюкозу. Вчені виявили, що активність ферментів, що контролюють етапи гліколізу, була значно нижчою у випадках хвороби Альцгеймера в порівнянні з зразками тканини головного мозку здорових людей.

По-перше, з’ясувалося, що більш низькі показники гліколізу і, отже, більш високі рівні глюкози в тканинах мозку, корелюють з більшою вираженістю амілоїдних бляшок і нейрофібрилярних клубочків.

По-друге, було встановлено, що чим більш серйозні відхилення спостерігалися в процесі гліколізу в мозку, і чим більше глюкози там виявлялося, тим сильніше проявлялися симптоми хвороби Альцгеймера за життя пацієнта.

Читайте також:  У яких випадках липовий чай стає небезпечним для здоров'я

На другому етапі дослідження вчені виявили, що у людей з хворобою Альцгеймера мало ферментів, що розщеплюють глюкозу, і низька концентрація білка GLUT-3, переносить глюкозу в клітини мозку.

У завершальній фазі дослідження вчені зіставили прижиттєві показники цукру в крові пацієнтів (за роки до смерті) з рівнем глюкози в тканинах мозку. Виявилося, що у людей з підвищеним цукром у крові відзначалася і підвищена концентрація глюкози в мозку.

«Вчені деякий час тому припустили, що можливий зв’язок між тим, як мозок обробляє глюкозу, і хворобою Альцгеймера. Дослідження, такі як це, дають нам нові уявлення про те, як вивчати ці зв’язки для пошуку ефективних способів лікування і профілактики хвороби Альцгеймера», – сказав Річард Ходес, директор НЯ.

Читайте також:  Гриби знижують ризик смерті від усіх причин на 35%

Джерело: News.am