Лікарі вважають, що перевірка балансу має бути одним із стандартних тестів, які дозволяють оцінити стан здоров’я в середньому та пізнішому віці.

Міжнародна група дослідників, які представляють клініку лікувальної фізкультури Clinimex у Ріо-де-Жанейро та Брістольську медичну школу, пропонує включити тест на рівновагу до планових медичних оглядів людей похилого віку. Згідно з їхніми даними, нездатність стояти на одній нозі протягом 10 секунд у середньому та в пізнішому віці пов’язана з майже подвоєнням ризику смерті від будь-якої причини протягом наступних 10 років.

У дослідженні взяли участь 1702 особи віком від 51 до 75 років на момент їхнього першого огляду, який відбувся у 2009 році. У рамках перевірки учасників тоді просили стояти на одній нозі – потрібно було простояти так протягом 10 секунд без будь-якої підтримки, поставивши передню частину вільної ноги на тильний бік протилежної гомілки, а руки тримаючи руки з боків і дивлячись прямо перед собою.

Читайте також:  Дієтолог назвав фатальну помилку охочих схуднути

Майже кожен п’ятий учасник проекту не зміг пройти тест на рівновагу. Частка тих, хто не зміг простояти на одній нозі протягом 10 секунд, становила: майже 5% серед 51-55-річних; 8% серед 56-60-річних; трохи менше 18% серед людей віком від 61 до 65 років; та трохи менше 37% серед 66-70-річних.

Останній медогляд учасників відбувся 2020 року. Виявилося, що серед людей, які не пройшли тест, була значно вищою частка смертей (17,5% проти 4,5% з тих, хто зміг простояти). Також вчені констатували, що люди, які не зуміли пройти тест на баланс, мали загалом слабше здоров’я: вони більше страждали на ожиріння, серцеві захворювання, високий кров’яний тиск і нездоровий профіль вмісту жиру в крові. Вони також утричі частіше зустрічався діабет 2 типу.

Читайте також:  І хочеться і колеться: чим сало та інші жирні продукти шкідливі для здоров'я

Останні результати показують, що 10-секундна стійка на одній нозі є потенційним практичним інструментом, який можна використовувати у повсякденній клінічній практиці для виявлення людей середнього та старшого віку з високим ризиком смерті. Нездатність стояти без опори на одній нозі протягом 10 секунд серед учасників була пов’язана з підвищеним ризиком смерті від будь-якої причини на 84% протягом наступного десятиліття», – повідомили автори роботи.