Якщо ваша близька людина перебуває в термінальній стадії захворювання, прийняти, що скоро її не стане, неймовірно важко. Розуміння того, чого варто очікувати, може полегшити ситуацію.

У цій статті розглядаються 11 ознак наближення смерті, а також обговорюються способи впоратися зі смертю близької людини.

Як зрозуміти, що він вмирає

Коли людина невиліковно хвора, вона може перебувати в лікарні або отримувати паліативну допомогу. Для близьких важливо знати ознаки наближення смерті.

Поведінка людини перед смертю
Менше їсть

Коли людина наближається до смерті, вона стає менш активною. Це означає, що її організму потрібно менше енергії, ніж раніше. Вона практично перестає їсти або пити, так як її апетит поступово зменшується.

Той, хто доглядає за вмираючим, повинен дозволити людині харчуватися тільки тоді, коли вона голодна. Запропонуйте хворому лід (можна фруктовий), щоб підтримувати рівень гідратації. Людина може повністю припинити їсти за кілька днів до смерті. Коли таке відбувається, можна спробувати змащувати губи зволожуючим бальзамом, щоб уникнути пересихання.

Більше спить

Протягом 2 або 3 місяців до настання смерті, людина починає витрачати все більше і більше часу на сон. Відсутність неспання пов’язано з тим, що метаболізм стає слабкішим. Без метаболічної енергії людина починає спати набагато більше.

Той, хто доглядає за помираючою коханою людиною, повинен зробити все, щоб її сон був комфортним. Коли у хворого з’являється енергія, можна спробувати змусити його рухатися або встати з ліжка і походити, щоб уникнути пролежнів.

Втомлюється від людей

Енергія вмираючого сходить нанівець. Він не може проводити багато часу з іншими людьми, як це було раніше. Можливо, його буде обтяжувати і ваше суспільство.

Змінюються життєво важливі показники

пережити смерть

Коли людина наближається до смерті, її життєві показники можуть змінюватися наступним чином:

 • Знижується кров’яний тиск
 • Змінюється дихання
 • Серцебиття стає нерегулярним
 • Пульс слабкий
 • Сеча може набути коричневий або іржавий відтінок

Колір сечі людини змінюється, тому що нирки не справляються зі своєю роботою. Спостерігати за такими змінами в коханій людині може бути неприємно, але зазвичай вони проходять безболісно, тому не варто фокусуватися на них.

Змінюються туалетні звички

Оскільки вмираюча людина їсть і п’є менше, її випорожнення можуть зменшуватися. Це стосується як твердих відходів, так і сечі. Коли людина повністю відмовляється від їжі і води, вона перестає користуватися туалетом.

Ці зміни можуть засмутити близьких, але їх слід очікувати. Можливо, в лікарні встановлять спеціальний катетер, який полегшить ситуацію.

М’язи втрачають свою силу

У дні, що передують смерті, м’язи людини стають слабкими. Слабкість м’язів означає, що індивідуум не зможе виконувати навіть нескладні завдання, які були доступні йому раніше. Наприклад, пити з чашки, перевертатися в ліжку і так далі. Якщо це трапляється з вмираючим, близькі повинні допомогти йому піднімати речі або перевертатися в ліжку.

Знижується температура тіла

Коли людина помирає, її кровообіг погіршується, тому кров зосереджується у внутрішніх органах. Це означає, що до рук і ніг буде надходити недостатня кількість крові.

Зменшення кровообігу означає, що шкіра вмираючої людини стане холодною на дотик. Вона також може виглядати блідою або плямистою з синіми і фіолетовими плямами. Людина, яка помирає, може і не відчувати холоду. Але якщо все-таки це відбувається, запропонуйте їй ковдру або плед.

Плутається свідомість

Коли людина помирає, її мозок все ще дуже активний. Однак іноді ті, хто при смерті, починають плутатися або некоректно висловлювати свої думки. Таке відбувається, коли людина втрачає контроль над тим, що відбувається навколо неї.

Змінюється дихання

серцебиття

У вмираючих часто з’являються проблеми з диханням. Воно може стати більш частим або, навпаки, глибоким і повільним. Помираючому може не вистачати повітря, а саме дихання часто стає заплутаним.

Якщо чоловік, який доглядає за коханим, помічає це, не варто хвилюватися. Це нормальна частина процесу вмирання, і звичайно, вона не викликає хворобливих відчуттів самого вмираючого. Крім того, якщо є якісь переживання на цей рахунок, завжди можна проконсультуватися з лікарем.

З’являються хворобливі відчуття

Може бути важко змиритися з неминучим фактом, що рівень болю у людини може збільшитися у міру наближення до смерті. Бачити хворобливий вираз обличчя або чути стогони, які видає хворий, звичайно, нелегко. Людина, яка доглядає за близьким їй вмираючим, повинна поговорити з лікарем про можливість застосування знеболюючих препаратів. Лікар може спробувати зробити цей процес настільки комфортним, наскільки це можливо.

З’являються галюцинації

Досить часто вмираючі люди відчувають бачення або галюцинації. Хоча це може здатися досить лякаючим, не варто турбуватися. Краще не намагатися змінити думку хворого про видіння, переконати його, так як це, швидше за все, лише викличе додаткові труднощі.

Як пережити останні години з близькою людиною?

З настанням смерті органи людини перестають працювати, а всі процеси в організмі зупиняються. Все, що ви можете зробити в цій ситуації, це просто бути поруч. Проявіть турботу і постарайтеся зробити останні години вмираючого максимально комфортними.

Продовжуйте розмовляти з вмираючим, поки він піде, адже найчастіше вмираючий чує все, що відбувається навколо нього до останньої хвилини.

Інші ознаки смерті

Якщо вмираючий підключений до монітора серцевого ритму, близькі зможуть побачити, коли його серце перестане працювати, що буде свідчити про смерть.

Інші ознаки смерті включають:

 • Відсутність пульсу
 • Відсутність дихання
 • Відсутність напруги в м’язах
 • Нерухомі очі
 • Спорожнення кишечника або сечового міхура
 • Закриття повік

Після підтвердження смерті людини, близькі зможуть побути деякий час з тим, хто був для них дорогий. Як тільки вони попрощаються, сім’я зазвичай зв’язується з похоронним бюро. Потім похоронний дім забере тіло людини і підготує його до поховання. Коли людина вмирає в хоспісі або лікарні, співробітники зв’язуються з похоронним домом від імені родини.

Як впоратися з втратою близького?

Навіть коли смерть була очікуваною, змиритися з нею вкрай важко. Дуже важливо, щоб люди давали собі час і простір, щоб сумувати. Не варто також відмовлятися від підтримки друзів і сім’ї.

Кожна людина справляється з сумом по-різному. Але є також ряд почуттів та переживань, які зачіпають кожного, тому, можливо, є сенс поділитися ними з людьми, які вже пережили подібне. Для таких випадків є групи підтримки, які допоможуть справитися з горем.

Джерело: Likar.info