Пальмова олія є легкодоступною, дешевою і може зберігатися тривалий час, завдяки цим якостям вона і отримала таке широке поширення в харчовій промисловості. Вафлі, рулети, торти, напівфабрикати, плавлений сир і навіть дитяче харчування… Легше перерахувати ту їжу, в якій немає пальмової олії, ніж ту, в якій вона зазвичай міститься.

Що ж це за продукт і чому навколо нього стільки суперечок? Чи дійсно пальмова олія токсична і може викликати рак? А якщо ні, то чому розмови про заборону на її використання ведуться на міжнародному рівні? Давайте розбиратися.

Що це таке?

Пальмову олію добувають з м’якоті плодів Elaeis guineensis – олійної пальми, яку вирощують практично у всіх екзотичних країнах. В Україні про цей продукт дізналися не так давно, але він відомий людству ще з часів Стародавнього Єгипту, саме на його території археологи знайшли амфори з олією, віджатою з плодів пальми 5 тисяч років тому.

Як і у будь-якого рослинного масла, хімічний склад цього продукту являє собою суміш декількох рослинних жирів – в основному, стеарину і олеїна. Чи є для нашого організму якась принципова відмінність між пальмовою і всіма іншими оліями?

Пальмова олія

Ні. По суті, це звичайний жир, який, як і будь-які інші жири, перетравлюється за допомогою ферменту ліпази, яка перебуває в кишечнику.

Чому кажуть, що пальмова олія корисна?

Нерафінована олія холодного віджиму – більш дорогий і дуже цінний для здоров’я продукт. Така олія має солодкуватий смак і горіховий запах. У ній в 15 разів більше каротину, ніж у моркві, саме тому у натуральної пальмової олії червонуватий колір. А це означає, що у тих, хто регулярно вживає цей продукт, не буде нестачі вітаміну А, який необхідний для зору, кісток і імунітету.

В червоній пальмовій олії міститься рекордна кількість вітаміну Е – антиоксидант, який уповільнює старіння і зберігає наше здоров’я. Також масло багате коензимом Q10 – незамінний антиоксидант та імуномодулятор.

Пальмова олія

У рафінованої пальмової олії смак і запах пропадають, а червоний колір змінюється світло-жовтим. Це відбувається через те, що при рафінації руйнується велика частина каротину, а разом з ним і інших вітамінів. Такий продукт менш корисний і складається переважно з жирних кислот, як і будь-яка інша рафінована рослинна олія.

Чому кажуть, що пальмова олія шкідлива?

ЗМІ часто поширюють інформацію про високий вміст транс-жирів в пальмовій олії, але це не так. Транс-жири входять до складу м’ясних і молочних продуктів, але в оліях вони можуть виявитися лише в тому випадку, коли жир гідрогенізують, тобто переводять у твердий стан шляхом хімічних маніпуляцій. Однак консистенція пальмової олії спочатку напівтверда і виробникам продуктів ця процедура просто не потрібна. Більш того, пальмова олія навіть дозволяє уникнути появи транс-жирів у продуктах, оскільки являє собою дешевий і ефективний аналог маргарину.

Пальмове масло

Ще одна «страшилка» свідчить, що в продукти додають «технічну» пальмову олію, але це теж всього лише міф. Виробники можуть використовувати тільки той продукт, у якого всі показники відповідають регламенту.

Також виробників дитячих сумішей звинувачують у використанні пальмової олії через те, що вона нібито заважає засвоєнню у немовлят кальцію. Однак у складі сумішей є не сама пальмова олія, а її компонент – пальмітинова кислота. Вона міститься і в жіночому грудному молоці, тому ця кислота не шкідлива, а, навпаки, необхідна для природного розвитку дитини. Це абсолютно безпечно: на сьогоднішній день немає жодного медичного дослідження, яке б виявило негативні наслідки вживання пальмової олії у дітей.

Виходить, напис «не містять пальмової олії» на продуктах – це просто маркетинговий прийом? Не зовсім. Насправді, з використанням цієї олії пов’язують серйозні екологічні проблеми. Для вирощування олійних пальм в Азії, Африці і Латинській Америці вирубуються тропічні ліси – домівка для багатьох видів тварин, в тому числі, зникаючих. Щоб підтримати рух проти знищення лісів, європейські виробники почали випускати продукцію без пальмової олії. Властивості самого продукту тут абсолютно ні при чому.