Останнім часом гаряче обговорення викликала тема користі або шкоди мультивітамінів. Чи можна теоретично приймати занадто велику кількість вітамінів?

Протягом десятків років нас вчили тому, що вітаміни і мінерали у формі таблеток можуть допомогти заповнити дефіцит поживних речовин, що виникає при сучасній дієті, забезпечити зміцнення здоров’я і припливи енергії. В останні роки, тим не менш, багато вчених змінили свою думку, і одне дослідження за іншим не знаходить доказів того, що багато популярних вітамінних добавок мають якусь користь для здоров’я. Проте індустрія мультивітамінів продовжує розвиватися, в рік тільки американці витрачають на їх купівлю $30 млрд, і більше половини дорослих жителів країни за останні 30 днів брали якісь вітаміни. Чи можна отримати передозування вітамінами, і чим це загрожує?

Традиційно вітаміни вважаються безпечними, але йдеться лише про ті дози, що рекомендуються. Збільшення цих дозувань може підвищити ризик нанесення шкоди для здоров’я. Крім того, індустрія виробництва вітамінів не дуже добре регулюється, і немає ніякої гарантії того, що вказані на упаковках інгредієнти в потрібних дозах відповідають дійсності. Токсичне отруєння вітамінами від продуктів харчування дістати неможливо, а від вітамінних добавок – легко. Наприклад, надлишок вітаміну C здатний спровокувати спазми у шлунку та діарею. Передозування вітамінами А або D, а також іншими нутрієнтами призводить до більш серйозних довгострокових ускладнень, включаючи проблеми з печінкою і нирками або небезпечне склерозування судин.

Навіть якщо ви не перевищуєте індивідуальні обмеження по кожному з вітамінів, їх сукупний кумулятивний ефект може бути небезпечним. Приміром, прийом мультивітамінів і одночасно вітаміну D здатний спровокувати передозування. Крім того, деякі живильні речовини взаємодіють один з одним або з ліками, які ми приймаємо.

Джерело: МедікФорум