Ми попросили Дмитра Соловйова, лікаря-терапевта, пояснити, як купання у крижаній воді впливає на організм (чи небезпечно це), і дати рекомендації тим, хто все-таки вирішив зануритися в ополонку.

— Не хочу розчаровувати читачів, але з медичної точки зору особливого сенсу в тому, щоб купатися в крижаній воді в січні, немає. Нам подобається думати, ніби проблеми зі здоров’ям можна вирішити одним махом — стрибнути в ополонку, прийняти «чарівну таблетку або злегка змінити раціон. В реальному житті так не буває, і навіть якщо ви всього лише хочете вести здоровий спосіб життя, то потрібно робити купу всього. Наприклад, підтримувати адекватний рівень фізичної активності, правильно харчуватися, періодично бувати у лікаря і дотримуватися його рекомендацій. Наївно думати, ніби занурившись в ополонку, ви зможете оздоровитися і нічого більше не робити.

Читайте також:  Дієта з високим вмістом жирів провокує біль та запалення - список шкідливих продуктів

Загартовування

Купання у водохресній ополонці часто плутають з загартовуванням, хоча загартовування може бути тільки регулярним. Їм не можна займатися раз на рік. Строго кажучи, сучасна медицина в принципі не знає, наскільки корисно загартовування, тому що великих досліджень на цю тему не проводилося. Втім, багато лікарів вважають, що короткочасне і регулярне перебування на холоді допомагає роботі імунітету, особливо у дітей, проте користь більш екстремальних варіантів загартовування (наприклад моржування) досить сумнівна. Особисто я думаю, що для деяких людей, які звикли до плавання в холодній воді, вміють розраховувати свої сили, і отримують від цього задоволення, зимові запливи — це нормально. Зрештою, кожен має право на якесь хобі. Але до медицини подібний екстрим має слабке відношення.

Читайте також:  Які страви з кулінарії у супермаркеті потенційно небезпечні для здоров'я

А так — якщо ви надумали скупатися в ополонці і при цьому не хворієте простудою чи якимись іншими хронічними захворюваннями, то справа ваша. Рекомендацій тут не так багато: швидко роздягайтеся, не сидите у воді більше пари десятків секунд, а потім скоріше закутуйтесь в рушник і одягайтеся. Розтирати тіло рушником не варто — можна пошкодити шкіру. Постарайтеся швидше опинитися в теплі — там зігрієтеся самі. Ніякого алкоголю. Ніякого ходіння босоніж по заметах (лікувати обмороження — заняття малоприємне). Тримайтеся подалі від кашляючих людей навколо вас — після переохолодження тіло більш сприйнятливе до інфекцій.

Якщо ж у вас щось болить або ви тільки що вилікувались від подібних подвигів краще утриматися, адже наслідки можуть бути самими різними: від запалення легенів до захворювань нирок і навіть стрибків тиску. Тепла зима не повинна вас заспокоювати — при температурі близько нуля застудитися простіше, ніж в мінус 20.

Читайте також:  Артрит: 5 найгірших видів м'яса, які призводять до тяжких загострень

Загартовування

І нарешті, для деяких водохресні купання — це свого роду струс, стимул до подальших дій. Мовляв, потрібно скупатися в ополонці і після цього почати нове, здорове життя — займатися спортом, не переїдати і так далі. Ефективність тут теж не гарантована, недарма психологи кажуть, що зміни краще проводити поступово — так до них простіше звикнути. В кінцевому рахунку у виконанні таких обіцянок все залежить від сили волі — інакше обіцянка, дану під час пірнання в ополонку, виявиться таким же ненадійним, як і ті, що ми так любимо роздавати перед Новим роком.

Джерело: The challenger