Встановіть потрібну композицію, і ранок стане набагато добрішим.

Наше самопочуття залежить не тільки від тривалості і якості сну, але і від того, під який сигнал будильника ми прокидаємося. Це виявили вчені з Мельбурнського Королівського технологічного університету (RMIT, Австралія) в ході невеликого дослідження, що охопило 50 осіб.

Чому правильно прокидатися – важливо

Спочатку дослідників цікавили не звуки, що видаються будильниками, а зовсім інше питання.

Інерція сну – так називають перехідний стан, який виникає відразу після того, як людина відкриває очі, і триває, поки вона не прокинеться остаточно. Ви напевно відчували це на собі. Класичний приклад: прокидаєтеся від дзвінка телефону, знімаєте трубку і не відразу можете збагнути, хто дзвонить і чого від вас хочуть. Ось ця легка загальмованість, тяжкість в голові і є інерція.

У різних умовах інерція сну може тривати від декількох секунд до 4 годин. Весь цей час вона активно впливає на самопочуття, продуктивність і здатність приймати рішення. І часом може привести до катастрофічних наслідків.

Інерцію сну розглядають як ймовірну причину авіакатастрофи Air India Express в 2010 році, в результаті якої загинуло 158 осіб.

Передбачається, що капітан судна задрімав (передавши управління другому пілоту, зрозуміло). А коли був розбуджений, щоб керувати непростою посадкою, спросоння прийняв відразу кілька поганих рішень. Вони і призвели до трагедії.

Мельбурнські дослідники хотіли з’ясувати, які фактори впливають на тривалість інерції сну. І виявили, що чи не головну роль у цьому відіграє мелодійність дзвінка будильника.

Під яку мелодію будильника легше прокидатися

Протягом декількох тижнів добровольці за допомогою спеціально розробленого опитування фіксували свій стан (відчуття сонливості, бадьорість, інші відчуття) після пробудження. В одному з пунктів анкети пропонувалося вказати, під який сигнал будильника прокидався випробуваний. І з’ясувалося ось що.

Гучність, тривалість, темп, висота тону дзвінка практично не впливали на якість пробудження і тривалість інерції сну. А ось від мелодійності залежало багато чого.

Добровольці, чиї будильники програвали будь‑яку мелодію, а не видавали гучні або різкі звуки, відчували почуття ранкової сонливості і загальмованості значно рідше, ніж інші.

Причому чим більш мелодійним і ритмічним був сигнал, тим легше люди прокидалися і краще відчували себе після цього. Як приклади оптимальних мелодій в дослідженні наводяться композиції “Good Vibrations” групи The Beach Boys, “Close To Me” The Cure. Настільки ж ефективними будуть і інші пісні – з виразним ритмом і плавним переходом від ноти до ноти. А ось ефективність звуків природи нижче: вираженого ритму в них немає.

Вчені поки не можуть сказати, чим саме викликаний такий ефект. Але припускають, що мелодійні звуки не порушують нормальну роботу мозку в момент пробудження і дозволяють організму швидко і легко перейти зі стану сну до неспання.

Це особливо важливо для тих, кому необхідно бути уважними і зосередженими відразу після дзвінка будильника. Наприклад, співробітникам аварійно-рятувальних служб, пожежникам, пілотам. Втім, скористатися цим лайфхаком варто кожному, щоб інерція сну не позбавляла вас гарного самопочуття і продуктивності з ранку.

Наукові джерела:
Alarm tones, music and their elements: Analysis of reported waking sounds to counteract sleep inertia, source
Sleep inertia, source