Нове дослідження британських учених показало, що психотерапія депресії зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань у людей, старших за 45 років.

– У людей, які страждають від серцево-судинних захворювань, частота депресії вища, ніж у людей, які в нормі, – пояснили експерти. – У пацієнтів з діагностованим серйозним депресивним розладом ризик розвитку ССЗ приблизно на 72% вищий, ніж у тих, хто не має депресії.

Депресія є фактором ризику, що модифікується, пов’язаним із серцево-судинними захворюваннями, які – у свою чергу – є головною причиною смерті в усьому світі.

– Якщо депресія є фактором ризику серцево-судинних захворювань, що піддається модифікації, треба займатися її лікуванням, – розповіли вчені. – Це допоможе зменшити ризик розвитку недуги. Отже, психотерапія або «розмовна терапія» – дієвий спосіб лікування психічних захворювань за допомогою обговорення, вислуховування та консультування.

Вчені проаналізували, як зменшення симптомів депресії з допомогою психотерапевтичного втручання впливає ризик розвитку ССЗ. Дослідники використали електронні медичні записи 636 955 дорослих Британців старше 45 років, які страждають на депресію, які пройшли курс психотерапії. В учасників не було ССЗ чи деменції. Середній вік учасників становив 55 років. 66% із них – жінки.

Рівні депресії учасників були виміряні до та після терапії з використанням опитувальника про стан здоров’я пацієнта-9 (PHQ-9), який оцінює дев’ять пунктів від нуля («ні») до трьох («майже щоденно»). До таких факторів відносяться задоволення, що отримується від виконання будь-яких дій, пригнічене самопочуття, проблеми зі сном або занадто багато сну, низький рівень енергії та проблеми з концентрацією уваги.

Депресію визначали як оцінку в «10» або вище за шкалою PHQ-9. Поліпшення симптомів депресії визначалося як зниження на шість або більше балів за шкалою PHQ-9 між початком та закінченням лікування.

За пацієнтами спостерігали, щоб з’ясувати, чи не розвинувся ССЗ.

– Якщо подібне відбувалося, їх виключали з дослідження, щоб зменшити ймовірність того, що причиною депресії було раніше не діагностоване ССЗ, – пояснили експерти.

Після спостереження за учасниками протягом 3-х років вчені виявили, що симптоми депресії покращилися у 59% учасників і не покращилися у 41%. Порівняно з тими, хто не мав поліпшення, покращення показників депресії було пов’язане зі зниженням ризику розвитку будь-якої форми ССЗ на 12%, ішемічної хвороби серця на 11%, інсульту на 12% та смертності від будь-яких причин на 19%.

Кореляція була сильнішою у осіб віком від 45 до 60 років.

Поліпшення симптомів депресії вони пов’язані з зниженням ризику ССЗ на 15%. Крім того, у цій віковій групі з покращеними показниками депресії ймовірність смерті під час спостереження знизилася на 22% порівняно з тими, у кого показники депресії не покращали. В осіб старше 60 років зниження становило 15%.

Дослідники кажуть, що величина зниження ризику серцево-судинних захворювань після психотерапії можна порівняти з ефектом, які можна спостерігати після дієт з низьким вмістом жирів або вуглеводів, що змінюють ризик ССЗ.

– Наше дослідження наголошує на необхідності раннього втручання фахівців при лікуванні психічного здоров’я, – підсумували вони.