Як повідомляє Scientific Reports, дослідження, проведене у 2022 році, виявило зв’язок між такими далекими речами, як хвороба Альцгеймера та колупанням у носі.

Справа в тому, що коли людина колупається в носі, може статися пошкодження тканин.

Так, деяким видам бактерій відкривається дуже швидкий шлях безпосередньо до мозку.

Поки що в арсеналі вчених лише результати дослідження, проведеного на мишах.

– Поки ми вважаємо початок хвороби Альцгеймера чимось таємничим, – розповіли вчені.

Група експертів на чолі з вченими з Університету Гріффіта в Австралії провела тести із бактерією під назвою Chlamydia pneumoniae. Вона становить небезпеку для людей і може сприяти захворюванню на пневмонію. Саме ці бактерії були знайдені в клітинах мозку людей, які страждають на деменцію.

У мишей дані бактерії переміщалися вгору нюховим нервом і таким чином з’єднували носову порожнину з мозком. У той момент, коли було пошкоджено епітелій у носі, проникнення інфекцій в організм було стрімким.

У результаті в мозку у мишей відклалося більше білка бета-амілоїду – білка – він виділявся у відповідь на інфекції. Бляшки (або згустки) цього білка були у підвищеній концентрації у людей із хворобою Альцгеймера.

– У нас вдалося першими показати, що Chlamydia pneumoniae може потрапляти безпосередньо через ніс у мозок, – пояснив нейробіолог Джеймс Сент-Джон з Університету Гріффіта в Австралії у заяві 2022 року. – Вчених здивувала швидкість, з якою закріпилася у центральній нервовій системі мишей. Зараження траплялося за перші 24-72 години. Тепер нам потрібно провести це дослідження на людях і з’ясувати, чи відбувається в їхньому організмі те саме.

Що й казати – пальці в ніс постійно вставляють багато хто. Так що, незважаючи на всю комічність проблеми, загроза від такої звички неабияка.

– Вікова позначка у 65 років підвищує всі можливі ризики, – сказав Сент-Джон. – Потрібно уважно стежити за собою та своїми звичками.