Вчені констатують, що хороше здоров’я кишківника означає хорошу роботу імунної системи та головного мозку.

Науковці нагадують, що кишківник – це одна з тих систем організму, яка надає більш вагомий вплив на здоров’я, ніж ми думаємо. Величезна кількість бактерій, що становлять мікробіоту кишківника, відіграють ключову роль в імунній системі. Крім того, унікальний та фундаментальний зв’язок кишківник має з мозком. Ось чому важливо мати добре здоров’я травного тракту, і деякі поради лікарів допомагають його покращити.

Їсти цілісну, а не перероблену їжу. Раціон з високим вмістом оброблених харчових продуктів та фастфуду пригнічує корисну бактеріальну флору. Щоб кишківник залишався здоровим, харчування повинне складатися з продуктів, що не пройшли промислової обробки, – цільних овочів, фруктів, зелені, круп, бобових, м’яса, з якого потрібно готувати самому.

Отримувати пробіотики. Прийом пробіотиків (добавок або продуктів, що містять корисні бактерії) може бути дуже корисним для кишківника. За даними Гарвардської медичної школи, їхнє достатнє отримання захищає від синдрому роздратованого кишківника та інших неприємних станів, пов’язаних з порушенням травлення.

Їсти багато клітковини. Коли клітковина починає ферментуватись у товстій кишці, виробляються корисні кишкові бактерії, а шкідливі бактерії пригнічуються. Клітковина – це пребіотик, тобто їжа для пробіотиків. Жінкам рекомендується споживати щонайменше 21-25 грамів клітковини на день, чоловікам – від 30 до 38 грамів на день.

Контролювати кількість алкоголю. Алкоголь може вбивати корисні кишкові бактерії та дратувати слизову оболонку шлунка, що призводить до розвитку гастриту.

Обмежити використання антибіотиків. Ці ліки повинні прийматися лише у разі потреби. Використання антибіотиків може мати негативні наслідки для мікробіоти кишківника, включаючи зниження видової різноманітності, зміну метаболічної активності. Крім того, деякі дослідження кажуть, що вплив антибіотиків у ранньому дитинстві може призвести до низки шлунково-кишкових, імунологічних та нейрокогнітивних захворювань.

Справлятися зі стресом. Вчені вважають, що між кишківником та мозком існує специфічний зв’язок, іноді кишківник навіть називають «другим мозком». Хронічно стрес здатний певним чином впливати на зв’язок між мозком та кишківником, змінюючи співвідношення бактерій у травному тракті. Щоб мати здоровий кишківник, потрібно менше нервувати.