Відрижка – не саме витончене явище. Особливо, коли ви перебуваєте в компанії інших людей. Але відрижка повинна принести вам не тільки незручність, але і змусити задуматися про причини її появи. Адже іноді вони можуть бути досить серйозними.

Відрижка – це один із способів організму позбавитися від непотрібного газу. Цей газ може бути як зовнішнього походження (заковтування повітря під час їжі), так і внутрішнього (печія). Якщо ви помітили, що у вас посилилася відрижка, перегляньте свій режим харчування і зробіть його більш регулярним. Стрес також може викликати відрижку. А якщо вона супроводжується відсутністю голоду і болем після їжі, значить, пора до лікаря.

За допомогою відрижки наш організм виводить з травної системи непотрібні гази. Вони утворюються в кишечнику при перетравленні їжі або заковтуються з їжею. І хоча це процес цілком природний, відрижка не завжди буває приємною, особливо якщо супроводжується кислотним рефлюксом. До того ж, у присутності інших людей ви можете через неї почувати себе незручно.

Причини відрижки
1. Заковтування повітря

Причина появи відрижки може бути досить банальною – заковтування зайвого повітря під час їжі або при розмові. Навіть сильне позіхання може її викликати. Простіше кажучи, всі ці дії призводять до потрапляння повітря в травну систему. Але, оскільки йому там не місце, організм позбавляється від нього за допомогою відрижки. До речі, ви також можете заробити відрижку, коли жуєте жувальну гумку, п’єте напої через соломинку або ж часто нервово глитаєте.

2. Печія

Ще одна причина відрижки – печія. Вона викликає відчуття печіння в області грудей і в тяжких випадках може навіть бути схожим на серцевий напад. Печія або підвищена кислотність можуть провокувати відрижку, особливо з сильним і неприємним запахом.

3. Депресія

Є підстави вважати, що відрижка може мати фізіологічну природу походження і може виникати в періоди тривоги і депресії. Відрижка, яка часто виникає – перша ознака депресії.

4. Погане прилягання зубних протезів

Погано прилеглі зубні протези і нежить (або простудний алергічний) призводять до того, що ви заковтуєте більше повітря, ніж зазвичай. Назад виходити назовні воно буде у вигляді відрижки.

5. Певні види продуктів, що викликають відрижку

Відрижку можуть посилювати деякі продукти, наприклад:

  • бобові
  • овочі:артишок, спаржа, капуста (білокачанна, брюссельська, цвітна, броколі), огірки, зелений перець, цибуля, редиска, селера, морква
  • фрукти: яблука, персики, банани, абрикоси, груші, родзинки, чорнослив
  • цільні злаки
  • газовані напої
  • молочні продукти
  • солодощі
6. Нетравлення шлунка і харчова непереносимість

Коли їжа довго знаходиться в шлунку, вона починає бродити, що призводить до появи неприємного запаху. Часта відрижка може бути ознакою також целіакії або непереносимості лактози.

7. ГЕРХ (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба)

Це найсерйозніша причина хронічного частою відрижки. При цьому захворюванні м’язи стравоходу змикаються недостатньо, через що вміст шлунка може закидатися назад у стравохід, викликаючи відрижку.

Як зменшити відрижку
1. Пийте більше рідини

Самий простий і надійний спосіб припинити відрижку – пити більше рідини, найкраще води. Пийте спокійно, не захоплюючи великими ковтками, тому що це тільки посилить проблему. Можна взагалі виробити у себе звичку їсти і пити повільно – це піде вам тільки на користь. Якщо відрижка викликає розлад шлунка, спробуйте пити чаї, які поліпшують травлення.

2. Їжте вчасно

Іноді відрижка може виникати через те, що ви пропускаєте час їжі. Жирна їжа, з’їдена на голодний шлунок, також може провокувати газоутворення і спучування. До того ж, не поспішайте під час їжі, щоб не заковтувати багато повітря. Пережовуйте їжу повільно і ретельно.

3. Сидіть прямо

Коли ви сидите рівно, газ може виходити з шлунка вільно і безперешкодно. Якщо ви любитель повалятися, намагайтеся зберігати вертикальне положення хоча б на якийсь час, особливо після їжі. А щоб поліпшити поставу, можете спробувати практикувати ваджрасану – позу йоги, яка знижує утворення та проходження газів.

4. Закріпіть зубні протези

Як вже згадувалося, погане прилягання зубних протезів приводить до того, що ми заковтуємо більше повітря. Вирішивши цю проблему, ви зможете позбутися від докучливої відрижки.

5. Знизьте кислотність шлунка

Якщо за відрижку відповідальний кислотний рефлюкс, налагодьте свій режим харчування. Деякі продукти, наприклад, цитрусові фрукти, пряна і гостра їжа, газовані напої, можуть підвищувати кислотність шлунка, тому їх краще уникати.

6. Зверніть увагу на ліки, які ви приймаєте

Деякі препарати, наприклад, антибіотики, можуть впливати на мікрофлору кишечника і викликати здуття. Якщо ви помітили, що на тлі прийому ліків у вас посилилася, відрижка, порадьтеся з лікарем.

7. Терміново займіться ГЕРХ

Якщо причина вашої відрижки – ГЕРХ, поставтеся до ситуації з усією серйозністю і постарайтеся знайти лікування. Неліковане захворювання може призвести до розривів і ран на внутрішній поверхні травного тракту, які з часом можуть запалитися.

8. Пролікуйте депресію і тривожність

Якщо ви часто стикаєтеся зі стресом, навчіться його контролювати. У разі необхідності порадьтеся з фахівцем. Можливо, вам знадобиться пройти лікування.

Відрижка – річ неприємна, але легко лікується зміною харчових звичок і стилю життя. Однак, якщо відрижка і здуття збереглися навіть після втілення цих змін, варто звернутися до лікаря на предмет виявлення більш серйозних захворювань.

Джерело: HeadInsider