Здоровий міцний сон по режиму потрібен не тільки дитині. Це обов’язкова умова для якісного життя всієї родини.

Стратегічна помилка багатьох родин полягає в тому, що навколо малюка з самого його народження починають танцювати ритуальні танці і прагнуть підлаштовувати життя інших членів сім’ї під його потреби.

У першу чергу це стосується сну: не спить вночі – добре нехай виспиться вдень; спить цілий день – що ж будемо водити навколо нього хороводи вночі. Подібного роду «перегини», по-перше, можуть закінчитися нервовим зривом для батьків, яким також потрібно отримати свої 8 годин нічного повноцінного міцного сну. А по-друге, звідки ви взяли, що справжні потреби малюка не спати вночі і відсипатися вдень?

Його потреба в сні може відрізнятися від дорослого організму тільки кількістю годин сну, але нічний сон дитини також як і у дорослої людини повинен бути не менше, ніж 8-9 годин. Це аксіома, виходячи з якої, мудрі батьки і повинні прагнути регулювати режим сну дитини, беручи за основу 10 важливих правил здорового і правильного дитячого сну.

Правило 1

Правильний режим дня.

Щоб сформувати правильний режим дня дитини потрібно в першу чергу знати, скільки часу в добі має бути відведено для сну. Немовлятам до трьох місяців потрібно спати близько 16-20 годин на добу: 8-9 вночі, а інші години «добирати» днем. З півроку години сну скорочуються до 14, після року 12-13 годин, після чотирьох років – близько 11 годин, з шести – 9-10, після 12 років – 8,5 годин.

Виходячи з цього, формуйте режим дня. Протягом дня дитина повинна спати по 2-3 години, а в проміжках забезпечте йому активну життєдіяльність: грайте, гуляйте, залучайте його по можливості в свої справи. Загалом, не давайте йому спати поки він дійсно цього не захоче.

У денний часом не запинати штори в кімнаті – це створює «сонний настрій» і розташовує до нездорового пересипання, ледарства й ліні. Не варто ходити навшпиньки навколо дитини, боячись потривожити його денний сон, коли він розіспався. Вам це створює певні незручності і аж ніяк не зміцнює нервову систему малюка.

Правило 2

Будіть вдень, якщо довго спить.

Це правило випливає з правила № 1 – не дозволяйте йому спати вдень більше покладених двох-трьох годин. А якщо розіспався – не шкодуйте ні його, ні себе – будіть. Якщо ніч видалася бурхливою і вранці малюк бажає надолужити упущені для сну нічні години – не дозволяйте йому цього. Прагніть дотримуватися режиму. Так, це непросто, але дуже швидко він звикне жити по годинах – всі від цього тільки виграють.

Правило 3

Мікроклімат в кімнаті

Створіть оптимальну температуру в дитячій кімнаті – 18-20 градусів, правильну вологість – 50-70%. Кондиціонер, регулятори на радіаторах опалення, гігрометр, термометр, зволожувач і іонізатор повітря – ці прилади стануть вашими незамінними помічниками, тому роблячи ремонт у дитячій кімнаті, не забудьте про них.

Правило 4

Постільна білизна

Ідеальний варіант, коли у малюка є власне ліжко, в якому він з дитинства привчений спати. Не для кого (ні для батьків, ні для дитини) не корисно спати, скажімо так, всією родиною: мама, тато і малюк. Так, ви всі один одного любите, але вночі всім потрібно відпочити і набратися сил для дня прийдешнього.

У дитячому ліжечку повинен бути досить жорсткий матрац, постільна білизна з гіпоалергенних матеріалів, подушка, відповідна віковим потребам дитячого організму. Приберіть іграшки, які висять зверху – вони відволікають і налаштовують на ігри.

Правило 5

Якісний підгузник

Не варто вночі відмовлятися від цього блага цивілізації: якщо схоплюватися і міняти пелюшки кожні дві-три години, то про який міцний і повноцінний сон можна говорити? Привчайте дитину до горщика вдень, а вночі дозвольте і йому і собі добре виспатися.

Правило 6

За пару годин до сну

Припиняйте бурхливу життєдіяльність: ніяких активних або розвиваючих ігор. Почитайте казки, пограйте в спокійні ігри, вчасно проводіть гостей. Правильна завчасна підготовка до сну – запорука міцного, здорового і спокійного сну.

Правило 7

Купання, масаж

Всі ці процедури як не можна краще готують дитину до сну. Купання у прохолодній воді – це прекрасний спосіб фізично втомитися. А розслабляючий масаж із застосуванням спеціального масла або молочка налаштовує дитину на сон. Не нехтуйте цим – дуже швидко малюк звикне і у нього сформується, що називається, умовний рефлекс. Купання – масаж – сон.

Правило 8

Останнє годування

Після купання і масажу постарайтеся добре погодувати малюка безпосередньо перед сном, інакше він обов’язково прокинеться вночі і зажадає покладену норму.

Правило 9

Баю-Люлі-баю

Штори запнуті, включений нічник – малюк вже знає, що зараз буде: ніжний голос мами заспіває ласкаву заколисуючу колискову або розповість улюблену казку. Ну, загалом, ви самі знаєте, чого зараз чекає ваша дитина. Нехай отримає очікувану, і тепер вже міцно-міцно засне до ранку.

Правило 10

Ніякої бурхливої ​​діяльності вночі!

Кольки, зубки – все це, звичайно, буде – через це проходили всі. Але сьогодні існує маса спеціальних препаратів, що полегшують ці процеси. Просто заздалегідь прикупіть їх. Ну а якщо ніч таки видалася бурхлива ні в якому разі не розгулюйте малюка – обстановка навколо навіть у цьому випадку повинна бути по-нічному спокійною.