Деякі хронічні проблеми зі здоров’ям роблять деменцію більш імовірною, і якщо у вас є хоча б дві з них, ризик постраждати від недоумства з віком вже стає дуже високим.

Деменція – це загальний термін, що означає придбане недоумство, тобто, погіршення розумових здібностей людини внаслідок патологічних змін фізичного стану і функціонування мозку. Виникаючі порушення мислення, здатності логічно міркувати, пам’яті стають настільки серйозними, що людина виявляється не здатний самостійно вести повсякденне життя. Деменція ділиться на безліч типів, одним з найбільш поширених є хвороба Альцгеймера, на частку якої припадає від 60 до 80 відсотків випадків (тому їх назви іноді використовуються як синоніми).

Читайте також:  Кожен зайвий сантиметр талії підвищує ризик хвороб серця

Вчені констатують, що схильність деменції посилюю певні проблеми зі здоров’ям:

  • високий кров’яний тиск,
  • діабет,
  • ішемічна хвороба серця,
  • депресія,
  • хронічні захворювання легенів.

Дослідження показало, що зробити людину схильною до неї може наявність всього двох проблем зі здоров’ям з цього набору. Причому така схильність стає особливо значною, якщо ці хвороби розвинуться до 50 років, а не в більш пізньому віці.

Коли у людини є два або більше хронічних захворювання, лікарі говорять про мультиморбідності. Вивчивши медичні карти понад 10 000 британських чоловіків і жінок, дослідники зробили висновок, що мультиморбідність у віці 55 років пов’язана з 2,4-кратним збільшенням ризику деменції (у порівнянні з людьми без хронічних захворювань у цьому віці).

Читайте також:  Лікар перерахував небезпечні ознаки зневоднення організму

Якщо мультиморбідність спостерігається у людей до 55 років, це підвищує ймовірність деменції в 2,5 рази, а якщо вона виникає у віці від 60 до 65 років – то в 1,5 рази.

Вчені підкреслюють: виявлений зв’язок означає, що вкрай важливо залишатися здоровим якомога довше – подвійно важливо уникати в молоді роки життя таких захворювань, як діабет 2 типу і високий кров’яний тиск.

Тим часом, практика показує, що мультиморбідність стає все більш поширеною серед людей середнього віку, дозволяючи робити похмурі прогнози про різке збільшення числа людей з деменцією вже в доступному для огляду майбутньому.

Читайте також:  Експерт розповіла про користь ферментованих продуктів

Джерело: Express