Чи так ефективні противірусні препарати, і чи варто їх приймати під час грипу? Чому в США і Європі лікарі не поспішають призначати своїм пацієнтам антивірусні ліки, а прописують їх тільки в крайніх випадках?

МОЗ не рекомендує

Застуда і грип є гострими вірусними захворюваннями, і логічно, що для їх лікування доцільно використовувати противірусні препарати. Українські лікарі досить часто призначають своїм пацієнтам антивірусні ліки, запевняючи, що вони допомагають впоратися з недугою. Але якщо звернутися до рекомендацій вітчизняного мінохоронздоров’я, то ми побачимо зовсім іншу картину.

Виявляється, для лікування грипу МОЗ НЕ рекомендує застосовувати цілий ряд звичних для нас протигрипозних препаратів. Під роздачу потрапили і противірусні препарати (за винятком деяких) і інтерферони, які також розглядаються як антивірусні засоби, що застосовуються при застуді і грипі (і не тільки).

Ґрунтуючись на дані міжнародних протоколів лікування, фахівці МОЗ запевняють, що застосування більшості препаратів при грипі та застуді є ні чим іншим, як вибиванням грошей фармацевтичними виробниками і недобросовісними лікарями, які, швидше за все, мають певний відсоток від призначуваних ними препаратів пацієнтам.

МОЗ не рекомендує

Препарати без доказової бази

У країнах Заходу діє принцип доказової медицини. Лікарі призначають тільки ті препарати, які пройшли широкомасштабні рандомізовані клінічні дослідження. Однак у нас рівень застосування доказової медицини становить усього лише 15%! Іншими словами, кожен лікар лікує пацієнта так, як йому здається правильним, призначаючи хворому велику кількість часто непотрібних ліків, у тому числі і противірусних препаратів.

Примітно, що майже в усіх противірусних препаратів, які використовуються при ГРВІ, немає доказової бази. Виробник, сам розуміючи, що його продукт є неефективним, не проводить необхідних досліджень, або ж у деяких країнах таке дослідження можна замовити з свідомо «потрібними» результатами. Іншими словами, ми говоримо про фальсифікацію даних, яка, на жаль, має місце бути. В цьому зв’язку такі організації як FDA (США) і деякі європейські та світові контролюючі організації, що стежать за якістю та безпекою ліків та харчових продуктів, дуже довго і скрупульозно перевіряють новий препарат, перш ніж дати дозвіл на його продаж в аптечних мережах. Так, наприклад, в FDA препарат перевіряє спеціальна комісія, яка вивчає мільйони сторінок інформації щодо його складу, побічних дій, доклінічних і клінічних досліджень.

Читайте також:  Виявлено несподівану користь вітаміну D для організму

Інфікування вірусом клітини

Які бувають противірусні засоби

Які препарати від грипу ми можомо вважати противірусними?

  • Вакцини. По суті, вакцини також є противірусними препаратами, проте діють вони ще до зараження вірусом, стимулюючи вироблення антитіл.
  • Препарати інтерферону і ліки, стимулюючі виробленню інтерферонів. Інтерферон – група речовин, що володіють противірусними властивостями. Ці препарати отримують від донора, в тому числі і від тварин, або ж їх синтезують в лабораторії (рекомбінантні форми інтерферонів). Чи ефективні інтерферони? Питання спірне, оскільки при ГРВІ ці речовини в достатній кількості виробляються в організмі людини, а додаткове їх введення може призвести до розвитку алергічної реакції. Що стосується препаратів, що сприяють виробленню інтерферонів, то такі речовини сприяють продукції молекул інтерферону клітинами імунної системи. Як інтерфероногени використовуються такі препарати, як Аміксин, Кагоцел та інші. Ефективність таких препаратів також викликає сумнів.
  • Безпосередньо противірусні препарати. А тепер зупинимося на препаратах, які діють не опосередковано, а безпосередньо проти вірусної інфекції. Зазначимо, що такі препарати діляться на кілька груп. Перша група – противірусні препарати, що роблять вплив на нейрамінідазу (фермент вірусу, який необхідний йому для розмноження). Таким чином, пригнічуючи активність нейрамінідази, пригнічують реплікацію вірусу. До таких противірусних препаратів відносять осельтамівір (відомий як ” Таміфлю “) і занамівір (Реленза). Друга група противірусних препаратів – інгібітори гемаглютиніну. До таких відноситься уміфеновір, який відомий як Арбідол. Ще однією групою безпосередніх противірусних препаратів є блокатори каналів М2. До таких належать Амантадин і Ремантадин. Дані препарати володіють доведеною клінічною ефективністю, проте в той же час мають безліч побічних ефектів.
Читайте також:  Мандарини здатні викликати анафілактичний шок

Важливо!

Більшість противірусних препаратів застосовуються не так довго, щоб про них можна було зробити об’єктивний висновок. Тому говорити про профілі ефективності і безпеки більшості противірусних препаратів поки передчасно. Що стосується імуностимулюючих засобів, то існують дані про те, що такі препарати можуть мати віддалені наслідки у вигляді аутоімунних захворювань і навіть онкологічних новоутворень.

Виробництво противірусних препаратів

Препарати на основі осельтамівіру

Осельтамівір – один із противірусних препаратів з доведеною ефективністю, який використовується в протоколах лікування ГРВІ в США і Європі. Осельтамівір є діючою речовиною препарату Таміфлю. Розроблений препарат був в 1996 році в лабораторії компанії «Gilead Sciences». В даний час компанія займається розробкою безлічі інших противірусних препаратів, в тому числі і проти ВІЛ. Примітно, що спочатку осельтамівір також розроблявся як препарат від ВІЛ, проте в ході подальших досліджень були виявлені інші його властивості. Виявилося, що осельтамівір добре діє відносно вірусів грипу А і В. Починаючи з 1999 року ліцензію на виробництво препарату викупила швейцарська «Хоффман-Ля Рош», яка і випускає Таміфлю.

Примітно, що з’являються нові штами вірусу грипу, які виявляють стійкість до цього противірусного препарату. Стійкі форми вірусу до осельтамівіру були виявлені як в лабораторних умовах, так і в клінічних дослідженнях. Варто зазначити, що відносно рису появи побічних ефектів і резистентності інформації поки недостатньо.

Читайте також:  Названо найнебезпечнішу для здоров'я рибу

Що про противірусні засоби каже Євген Комаровський?

Занамівір

Препарат занамівір розроблявся в США і у Великобританії незалежно в 80-х роках минулого століття. Пізніше патент на виробництво занамівіру в якості противірусного препарату викупила GloxoSmithKline.

Занамівір, як і озельтамівір, надає пряму противірусну дію, пригнічує фермент нейрамінідазу. Препарат ефективний відносно вірусів грипу А і В. На відміну від осельтамівіру, для занамівіру проблема резистентності не є настільки актуальною. В аптечних мережах препарат відомий під назвою «Реленза».

Експерти запевняють, що широке застосування інгібіторів нейрамінідази може призвести до подальшого зростання резистентності вірусів. Це призведе до зниження їх ефективності і, як наслідок – неможливості їх застосування в клінічній практиці. У зв’язку з цим лікарі, які свято дотримуються канонів доказової медицини, застосовують дані противірусні препарати тільки у випадку тяжких та ускладнених форм грипу і ГРВІ, коли є загроза здоров’ю та життю пацієнта. Зокрема, такі препарати доцільно використовувати для лікування літніх людей, вагітних жінок і осіб з хронічними захворюваннями, у яких підвищена ймовірність розвитку ускладнень і летального результату від грипу.

У США і країнах Європи осельтамівір і занамівір є основними противірусними препаратами, які дозволені для використання проти грипу. Використовувати ці препарати можна тільки з дозволу лікаря. На жаль, в Україні і більшості країн колишнього СРСР прийом противірусних засобів відбувається безконтрольно, що тягне за собою серйозні наслідки, пов’язані з розвитком ряду побічних ефектів (наприклад, алергії) та резистентності вірусних штамів.

Джерело: Likar.info