Оніхомікоз, у побуті відомий як грибок нігтів, – одне з найнеприємніших захворювань, що вражають нігтьову пластину. Він легко передається від людини до людини, швидко «перекидається» з одного враженого нігтя на інші, а за відсутності лікування не тільки руйнує нігті, а й переходити на шкіру і в занедбаних випадках може викликати навіть тяжку інтоксикацію організму. І це вже не говорячи про те, що нігті, що вражені грибком, банально некрасиво виглядають.

За статистикою, близько 10% населення України стикалися з грибком нігтів, а загальна захворюваність на оніхомікоз у всьому світі зросла більш ніж удвічі за останні десятиліття. У 80% випадків грибок вражає нігті на ногах; першим «страждає» великий палець ноги, потім інфекція поширюється на інші пальці. Як правило, оніхомікозом хворіють дорослі чоловіки віком 20–50 років. Діти, підлітки та жінки стикаються з грибком нігтів приблизно у 30 разів рідше.

Заразитися грибком нігтів легко, а ось лікування його – процес трудомісткий та тривалий. Зазвичай для боротьби з грибковою інфекцією застосовують протигрибкові препарати, що приймаються всередину (капсули), так і наносяться на уражені місця (креми та мазі). Але діючим речовинам непросто поринути в нігтьову пластину, тому лікування грибка може розтягнутися на місяці і навіть роки. Раніше в запущених випадках уражень ніготь удаляли хірургічним шляхом, але навіть це не гарантувало успіху, бо міцелій грибка нікуди не подівся, і новий ніготь також уражався інфекцією.

Головний недолік лікарської терапії оніхомікозу – токсичність, адже пероральні протигрибкові препарати дають велике навантаження на печінку та почки. А ефективність місцевих препаратів, як ми вже згадували, залишає бажати кращого: вилікувати грибок кремами та мазями можна лише в тому випадку, коли вражено не більше 30% площі одного нігтя.

Поки фахівці фармацевтичних компаній займаються розробкою нових поколінь місцевих та внутрішніх протигрибкових препаратів, які б надавали менше вреду організму, інші вчені розмірковують над альтернативними методами лікування грибкових захворювань нігтів. Так, справжнім переворотом у терапії оніхомікозу останніми роками стало застосування лазеротерапії.

Застосування лазера у лікуванні грибка нігтів показало чудові результати. Цей сучасний і прогресивний метод лікування оніхомікозу має цілу низку переваг перед традиційними протигрибковими препаратами:

  • безпека: вузьконаправлений лазерний промінь впливає лише на міцелій грибка, а здорові тканини нігтя не торкаються;
  • висока ефективність: позитивні зміни можна помітити вже після першої процедури, проте остаточно оцінити ефективність лікування можна лише через 6-12 місяців – саме стільки займе повне відростання нового нігтя;
  • безболісність: лазерна терапія не викликає хворобливих відчуттів та не вимагає застосування анестезії;
  • швидкість: для лікування грибка лазером достатньо чотирьох сеансів по разу на тиждень, потім залишається лише чекати, поки відросте здоровий ніготь;
  • зручність: процедура триває від 10 хвилин до півгодини, після чого можна відразу повертатися до повсякденних справ, а при невеликому ураженні лазеротерапію навіть не треба доповнювати протигрибковими препаратами.

Перед застосуванням лазеротерапії лікар розробляє шкірного пацієнта індивідуальну програму лікування залежно від ступеня ураження нігтів. У середньому для лікування потрібно 2-4 сеанси щотижня. Після закінчення лікування проводять бактеріологічне та мікроскопічне дослідження нігтьової пластини, щоб переконатися в його ефективності. У 95% випадків після застосування лазеротерапії настає повне одужання.