Вчені з Національного інституту охорони здоров’я і соціального забезпечення Фінляндії опублікували результати багаторічного дослідження, яке присвячене вивченню факторів, що впливають на тривалість життя.

Експерти з 1987 по 2007 роки проводили дослідження за участю понад 38 500 чоловіків і жінок у віці від 25 до 74 років. Вони вивчали різні фактори, що впливають на тривалість життя: шкідливі звички, хронічні захворювання, психоемоційний стан, пристрасті в їжі та інші. При цьому за учасниками велося спостереження до кінця 2014 року.

Відомо, що на очікувану тривалість життя (ОТЖ) впливають традиційні фактори ризику, пов’язані зі способом життя. Але виявилося, що це ще не все. Фактори, пов’язані з якістю життя людини, такі, як сильний стрес, виявилися не менш важливі.

Читайте також:  Названо ідеальну довжину жіночих підборів

Головними факторами скорочення ОТЖ визнали куріння і діабет (в середньому, вони мінусують по 6 років). Цікаво, що на третьому місці опинився фактор стресу (мінус приблизно 2,5-3 роки).

При цьому якщо людина вважала, що вона переживає такий же стрес, як і всі інші, це не позначалося на тривалості життя, а якщо вона вважала, що її стрес більший, ніж у інших, це чинило негативний вплив.

ОТЖ у чоловіків сильно знижує недолік фізичних вправ – на 2,4 року. У жінок такого зв’язку не виявили, з чого автори роблять висновок, що жінки в цілому ведуть більш здоровий спосіб життя.

Читайте також:  Названо наслідки повної відмови від хліба

Цікавий факт: відмінності в очікуваній тривалості життя людей з різними рівнями освіти були практично однаковими, в той час як більш ранні дослідження виявили великі відмінності. Тобто гроші, згідно з відомим прислів’ям, щастя не приносять.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News