Рак піхви – це рідкісна форма раку, яка здатна виникнути як у самому органі, так і поширитися від матки, шийки матки або яєчників. Тому шийка матки або тіло матки знаходяться серед основних факторів ризику. Розглянемо головні причини виникнення небезпечного захворювання.

Головними причинами виникнення захворювання вважаються: вірус папіломи людини, вживання алкоголю та куріння. Куріння підвищує ймовірність розвитку цього виду раку в два рази. Іншими причинами хвороби можуть бути тазова променева терапія, патології піхви, та використання препарату діетилстілбестрола матір’ю пацієнта при вагітності.

Причини раку піхви
  • Вік
  • Вірус папіломи людини
  • Рак шийки матки
  • Куріння
  • Променева терапія тазу
  • Патології піхви
  • Використання вагінального кільця

Рак піхви — це тип раку, що рідко зустрічається, який починається з піхви або поширюється на піхву від інших частин тіла, таких як яєчники, матка і шийка матки. Перший тип називається первинним вагінальним раком, в той час як інші – вторинним вагінальнимим раком.

Точна причина більшості вагінальних ракових захворювань невідома. Цілий ряд різних умов може сприяти тому, що клітини піхви перетворяться в ракові. Незважаючи на це ученим вдалося виділити фактори, що провокують рак піхви.

Фактори ризику мають різноманітний характер. Наприклад, змінити расу і вік людини нікому не під силу. Але інші звичайно можна запобігти — куріння, споживання алкоголю, або раціон харчування.

З одного боку, часто у людини з одним або декількома такими факторами ризику ніколи не розвивається дана форма раку. З іншого ж боку, їх відсутність теж не є запорукою того, що людина не захворіє. Тут згадуються основні і добре досліджені причини раку піхви.

Читайте також:  Ці продукти полегшать біль у суглобах при артриті
1. Вік старше 70 років

Плоскоклітинний рак піхви з’являється найчастіше у жінок у віці. Тільки у 15 % випадків – серед жінок молодше 40 років. Близько 50% випадків припадає на жінок старше 70 років.

2. Інфікування вірусом папіломи людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ) – це група з більш ніж 150 схожих вірусів. Оскільки деякі з них провокують тип розвитку, званий папіломою, то і називаються вони вірусами папіломи. Папіломи — це бородавки, і вони не є раковими утвореннями. При цьому одні типи ВПЛ провокують виникнення бородавок на язиці і губах, інші призводять до бородавок на ногах і руках.

Деякі типи ВПЛ здатні інфікувати зовнішні частини статевих органів у чоловіків і жінок. Вони здатні поширитися і на анальну область, що стає причиною виникнення горбкуватих бородавок. Найчастіше ВПЛ 6 і ВПЛ 11 провокують генітальні бородавки. Ці два типи рідко пов’язані з раком і, отже, називаються типами ВПЛ низького ризику.

Людина може заразитися ВПЛ з допомогою тілесного контакту. Один із способів поширення ВПЛ — заняття сексом, включаючи вагінальний і анальний секс, або навіть оральний секс. Приблизно 9 з 10 вагінальних ракових утворень і передракових захворювань пов’язані з інфекцією ВПЛ.

3. Куріння

Куріння сигарет збільшує ймовірність ризику розвитку раку піхви у жінок більш ніж у 2 рази. Не існує безпечного ліміту для куріння.

4. Вживання алкоголю

Споживання алкоголю підвищує ризик утворення раку піхви. В ході досліджень, в яких брали участь жінки, які споживають алкоголь, показали навіть більше випадків раку піхви, ніж очікувалося. Інші дослідження, які розглядають кілька факторів ризику, виявили спад ризику утворення вагінального раку у жінок, які не вживають алкоголь.

Читайте також:  5 продуктів, які допоможуть запобігти облисінню
5. Утворення раку в матці або шийці матки

Рак піхви найчастіше виявляють у жінок з уже наявною гінекологічною історією раку, включаючи рак шийки матки або ранні передракові зміни шийки матки. Рак матки посилює ймовірність виникнення вагінального раку в три рази. А жінки, що пережили променеву терапію при раку матки, більш схильні до ризику.

Як вже говорилося, виникнення раку шийки матки або передракової пухлини збільшує ризик розвитку плоскоклітинного раку піхви у жінок. Причиною є те, що рак шийки матки і піхви має подібні фактори ризику, такі як ВПЛ-інфекція та куріння. Але, хоча і вважають, що лікування раку шийки матки за допомогою променевої терапії збільшує ризик розвитку вагінального раку, дана теорія не є достатньо дослідженою.

6. Ослаблений імунітет через ВІЛ або люпоідний туберкульоз шкіри

ВІЛ (вірус імунодефіциту людини), є тим же вірусом, який викликає смертельний СНІД (синдром набутого імунодефіциту). Інфекція ВІЛ підвищує ризик утворення раку піхви через значний ослаблення імунної системи. Люпоідний туберкульоз шкіри, відомий також як вовчак, є аутоімунним захворюванням і великим фактором ризику.

7. Матері, що приймають діетилстілбестрол

Діетилстілбестрол — гормональний препарат, який вводився деяким жінкам між 1940 і 1971 роками для попередження викиднів. Цей препарат міг поширитися від вагітної матері до ненародженої дитини. Таким чином, жінки, які зазнали дію діетилстілбестролу в утробі матері, можуть мати ацинарно-клітинну аденокарциному піхви або шийки матки. З цієї причини виникає десь 1 з 1000 випадків раку піхви. Таким чином, у близько 99,9% народжених з допомогою діетилстілбестролу дочок не діагностують цю форму раку. Використання діетилстілбестролу було припинено Управлінням з контролю харчових продуктів і лікарських засобів в 1971 році.

Читайте також:  Що станеться з організмом, якщо з'їсти картоплю, яка позеленіла?
8. Піддані променевій терапії тазу

Променева терапія тазу може також збільшити ризик утворення раку піхви. Але це ускладнення є досить рідкісним.

9. Патології піхви

Піхву вистилають плоскі клітини, що називаються клітинами плоского епітелію. У деяких випадках, приблизно у 40% жінок, у яких вже почалися місячні, піхва може мати одну або декілька областей з іншим типом клітин, званих залозистими клітинами.

Ці області залізистих клітин називаються аденозом. Такий феномен відбувається майже у всіх жінок, які стали жертвами впливу діетилстілбестролу під час вагітності їх матерів. Хоча аденоз і підвищує ризик утворення світлоклітинного раку, це відбувається досить рідко.

10. Використання вагінального кільця

У деяких жінок розтягнення тазових зв’язок може викликати випадання матки в піхву або навіть за межі піхви. Одним з методів лікування цього стану — використання вагінального кільця, тобто пристрою, який дозволяє утримувати матку на місці.

Результати деяких досліджень свідчать про те, що хронічне подразнення піхви у жінок при використанні вагінального кільця може збільшити ризик розвитку раку клітин піхви. Але це дуже рідкісне явище, і для доведення даної теорії необхідні додаткові дослідження.

Рак піхви, як і рак в будь-якій іншій формі, є небезпечним захворюванням. Безумовно дути на холодне і шукати в усьому причини не варто. Але при цьому важливо не недооцінювати фактори ризику там, де їх можна легко усунути.

Джерело: ladylife.site