У статті докладно розповімо про причини, що призводять до раку щитовидної залози, опишемо симптоми і стадії розвитку недуги. Розглянемо методи діагностики і розповімо про те, як боротися зі смертельно небезпечним захворюванням.

Рак щитовидної залози

Рак щитовидної залози – досить рідкісний вид онкологічної пухлини, який в колишні роки займав не більше 1% в загальній чисельності ракових захворювань. Однак в останні 20 років кількість осіб з онкологічними пухлинами в «щитовидці» помітно зросла, а даний показник зріс до 6% серед усіх онкозахворювань.

Пов’язано це з катастрофою на Чорнобильській АЕС призвела до радіоактивного забруднення значної території України, Білорусі та Російської Федерації. Саме тому для більшості жителів пострадянського простору тема онкології і, зокрема, ураження щитовидної залози, вважається однією з самих актуальних.

Онкологічна пухлина «щитовидки» – це злоякісне новоутворення, що виникає з медулярних, фолікулярних або папілярних клітин. Найчастіше від цього виду раку страждають жінки, адже у них злоякісну пухлину виявляють в 3 рази частіше, ніж у чоловіків. Однак після 65-річного віку картина змінюється і з цією проблемою до лікарів частіше звертаються чоловіки.

Більшість захворювань на рак «щитовидки» припадає на період з 45-60 років. Однак це зовсім не означає, що пухлина не може з’явитися у підлітка. Що характерно, у дітей така пухлина розвивається досить агресивно.

В основному від цього виду раку страждають жителі регіонів, забруднених радіацією, в тому числі регіонів, у яких розташовані гірничо-збагачувальні комбінати. Скажімо також, що ця форма раку здебільшого поширена у європейців, в той час як азіати, південноамериканці і африканці стикаються з цим захворюванням набагато рідше.

Причини онкології щитовидної залози

Потрібно сказати, що точної причини розвитку онкологічної пухлини в розглянутій залозі, вченим досі з’ясувати не вдалося. Тим не менш, існує кілька факторів, які чинять вплив на розвиток цієї смертельно небезпечної хвороби. До них відносяться:

1. Радіоактивне опромінення

Численні дослідження, що проводяться з учасниками ліквідації вибуху на атомній електростанції та мешканцями прилеглих регіонів, показали, що внаслідок аварії чисельність хворих на онкологію зросла в п’ятнадцять разів! Додамо до цього списку і жителів міст, в яких видобувають уранову, кварцову та інші руди.

2. Променева терапія

Опромінення в області голови або шиї, здатне спровокувати пухлину в «щитовидці» навіть через роки. Під впливом опромінення клітини людського організму зазнають мутацій, можуть активно ділитися і рости. В цьому випадку розвивається фолікулярна або папілярна форма пухлини.

3. Спадковий фактор

Вченим вдалося виявити ген, який відповідає за появу розглянутого виду раку. У разі його присутності в організмі фахівці не сумніваються – рак з’явиться на 100%. Щоб не допустити згубних наслідків лікарі проводять оперативне втручання, при якому залоза видаляється.

4. Вік старше 40 років

Хоча онкологічна пухлина може розвинутись і у дітей, частіше всього з нею стикаються особи старше 40 років. Це пов’язано зі старінням клітин органа, які частіше піддаються збоям в генах.

Читайте також:  Знайдено спосіб швидко забути про свого колишнього
5. Професійні шкідливості

Даному захворюванню піддаються медичні працівники, які в силу професії працюють з опроміненням різного виду. Крім того, пухлини у розглянутій залозі частіше з’являються в осіб, які працюють в ливарних цехах.

6. Шкідливі звички

Алкоголь руйнує природний захист організму, а куріння сприяє проникненню в організм канцерогенних речовин.

7. Стресові ситуації

Сильні і тривалі стреси сприяють розвитку депресії і серйозно підривають імунний захист. Тут, як і в попередньому пункті, рак розвивається внаслідок ослаблення захисних сил організму.

Крім того, появу раку щитовидної залози можуть спровокувати деякі патології, зокрема:

 • «жіночі» захворювання (хвороби яєчників і матки);
 • пухлини в молочних залозах;
 • рак товстої кишки, а також наявність поліпів у цьому органі;
 • вузлики на «щитовидці»;
 • багатовузловий зоб.
Види раку щитовидної залози
1. Папілярний рак

Це найбільш поширена форма захворювання, що зустрічається в 80% випадків. Її також можна назвати «мирною» пухлиною, так як вона не пускає метастази і характеризується надзвичайно повільним прогресуванням. У жінок така пухлина виникає в 3 рази частіше, причому відбувається це в період з 30 до 50 років. Практично всі пацієнти, що пройшли курс лікування, після виявлення такого виду онкології живуть понад 25 років.

2. Фолікулярний рак

Цей вид онкології зустрічається в 10-15% випадків, і найчастіше виявляється у осіб похилого віку. Це більш агресивний рак, який в 70% випадків схильний проростати в лімфовузли та прилеглі судини, а також в кісткову тканину або легені. Тим не менше, дані метастази відмінно знищуються радіоактивним йодом. Особи молодше 50 років після такого лікування повністю забувають, що у них колись був рак.

3. Медулярний рак

Це рідкісний вид раку, який зустрічається не частіше, ніж в 5% випадків. Пухлина досить небезпечна, виникає у осіб старше 40 років і характеризується проникненням злоякісних клітин в сусідні органи. Розвиток ракової пухлини супроводжується діареєю і частими припливами жару. Боротися з такою проблемою можна тільки видаленням «щитовидки», так як лікування йодом в даному випадку не діє. У цьому випадку виживання у осіб старше 50 років, набагато нижче, ніж при фолікулярному раку.

4. Анапластичний рак

Серед усіх видів онкології щитовидної залози, цю пухлину виявляють не частіше 3% випадків. Вражає хвороба в основному людей похилого віку, старших за 65 років, причому пухлина стрімко прогресує і метастазує в інші органи. Анапластичному раку лікарі дають найбільш несприятливий прогноз серед усіх видів раку «щитовидки».

Симптоми раку щитовидної залози

Розглянута залоза розташовується на шиї, завдяки чому вона легко пальпується і дозволяє проводити всі необхідні діагностичні заходи. Отже, якими ж симптомами супроводжується розвиток онкологічної пухлини в розглянутій залозі?

Читайте також:  3 основні ознаки раку, які проявляються вранці

Перш за все, це поява на органі вузлика, який можна помітити самостійно, звернувши увагу на характерне піднесення під шкірою. На етапі появи вузлик м’який, а його пальпація не викликає болю. Проте з часом кулька починає рости і ущільнюватися.

Не варто панікувати, виявивши в області шиї такий вузлик. Такі новоутворення зустрічаються у багатьох, і лише в 5% випадків вони мають злоякісну природу. Тим не менш, щоб точно знати причину появи вузлика, слід звернутися до лікаря-ендокринолога і пройти обстеження. Особливо важливо це у випадку, якщо кулька під шкірою з’явилася у дитини або підлітка. До 20-річного віку таких новоутворень на шиї бути не повинно!

Іншою ранньою ознакою розвитку пухлини є збільшення та болісність лімфовузлів. Вони стають щільними і нерухомими. Часом, крім цієї ознаки інших натяків на пухлину просто немає.

На пізніх етапах розвитку онкології, коли пухлина почне прогресувати і збільшиться в розмірах, з’являться і інші ознаки хвороби:

 • стійке відчуття грудки в горлі;
 • утруднення ковтання;
 • больові відчуття в шиї, які можуть віддавати в вухо;
 • кашель, не пов’язаний з алергією чи застудою;
 • осиплість голосу;
 • важке дихання і задишка;
 • здуття вен на шиї.

Всі ці симптоми говорять про те, що пухлина вже досить великих розмірів, через що здавлює сусідні органи. Голос змінюється через метастази, які вже досягли голосових зв’язок і гортанного нерва.

Стадії раку щитовидної залози
I стадія

Пухлина в цьому випадку не перевищує 2 см в діаметрі і локалізується в одній з часток залози. Новоутворення не виходить за межі органу і не метастазує.

II стадія

Пухлина раніше одиночна, однак, починає деформувати залозу. Сюди також відносять появу безлічі дрібних пухлин, які, проте, не виходять за межі капсули.

III стадія

Новоутворення виростає до розмірів, при яких проростає капсулу «щитовидки», а також починає здавлювати сусідні органи. На цьому етапі в шийних лімфовузлах з’являються метастази.

IV стадія

Злоякісна пухлина вражає сусідні органи, а сама «щитовидка» сильно збільшена. При цьому на сусідніх органах вже присутні злоякісні клітини.

Діагностика раку щитовидної залози

Для уточнення діагнозу і визначення стадії захворювання застосовується метод УЗД діагностики. А щоб дізнатися з яких клітин складається новоутворення, фахівці проводять тонкоголкову аспіраційну біопсію (ТАПБ). Проводиться вона шляхом введення в пухлину тонкої голки, за допомогою якої береться зразок тканини на дослідження. Якщо ж і цей метод не дозволить визначити характер пухлини, лікарі проводять відкриту біопсію, при якій вирізають шматочок новоутворення для проведення дослідження.

Крім того, у пацієнта беруть кров з вени, щоб за допомогою імуноферментного аналізу визначити, чи присутні в ній онкомаркери. Підвищений вміст цих білкових речовин дозволяє визначити конкретну форму раку «щитовидки».

Лікування раку щитовидної залози

Вибір методів лікування злоякісного новоутворення залежить від його розмірів, типу пухлини, а також наявності чи відсутності метастазів.

Читайте також:  Повна відмова від алкоголю призводить до старечого недоумства
1. Тиреоїдектомія

Це радикальний метод лікування недуги, при якому видаляється щитовидна залоза і знаходяться поруч лімфатичні вузли. Якщо операцію проводять дитині, це може бути лобектомія, тобто видалення однієї частки залози, щоб пацієнт міг уникнути можливих ендокринних порушень в майбутньому.

2. Радіоактивний йод

У разі попадання в організм такого йоду, він повністю накопичується в клітинах щитовидної залози, після чого вони починають руйнуватися (як здорові, так і злоякісні). На інші органи цей метод негативного впливу не надає. Найбільш часто застосовують його після проведеної операції, коли хірургічними методами не вдалося повністю видалити ракові клітини. Крім того, радіоактивний йод дуже ефективний проти метастазів в інших органах і лімфовузлах.

3. Гормональна терапія

Після операції пацієнтові призначають прийом гормональних засобів, які не тільки підтримують нормальну життєдіяльність організму у відсутності «щитовидки», але і зупиняють ріст злоякісних клітин, що залишилися після оперативного видалення.

4. Променева терапія

Застосування високоінтенсивного випромінювання – ще один метод боротьби зі злоякісною пухлиною. Однак така терапія не проводиться для залози, здатної накопичувати йод (для цього є більш ефективна методика лікування радіоактивним йодом). Саме тому променеву терапію застосовують виключно для боротьби з анапластичною формою раку. Крім того, при виході пухлини за межі залози, променева терапія попереджає появу метастазів в інших органах або ж уповільнює їхній ріст.

5. Виборча терапія

У разі медулярного раку «щитовидки», коли терапія радіоактивним йодом недієва, фахівці застосовують препарати виборчої терапії – Кабозантиніб або Вандетаніб. У разі папілярного та фолікулярного виду онкології, дані препарати застосовуються рідше, у зв’язку з високою ефективністю інших методів – хірургічного лікування і застосування радіоактивного йоду.

Практика показує, що рак щитовидної залози дуже часто виявляють на I та II стадії розвитку недуги. У цьому випадку лікування пухлини забезпечує практично 100%-ю виживаність протягом найближчих 5 років. Лікування пухлини, починаючи з III стадії, забезпечує 80% виживаність пацієнтів, і лише при фолікулярному типі пухлини, цей показник дорівнює 70%.

Що ж стосується останньої, IV стадії хвороби, то в цьому випадку 5-річний рубіж виживаності успішно долають 50% хворих з папілярною і фолікулярною формою онкології. З осіб, які страждають медулярним раком, п’ятирічний відрізок проживає лише 28% пацієнтів.

Профілактика раку щитовидної залози

Щоб попередити розвиток даного виду онкології, лікарі рекомендують підтримувати в нормі власну вагу і дотримуватися здорового харчування. У разі нестачі йоду в організмі слід приймати препарати йоду, а також додавати в їжу йодовану сіль, вживати морепродукти і морську капусту.

Не слід зловживати променевими методами діагностики, а також фізіопроцедурами, які зачіпають область шиї та голови. Важливо своєчасно лікувати захворювання «щитовидки» та щорічно проходити профілактичні огляди (особливо якщо пацієнт входить у групу ризику розвитку даного захворювання).

Міцного вам здоров’я!

Джерело: HeadInsider