Не всі серйозно ставляться до цієї хвороби кістково-м’язової системи, а між тим в Європі пов’язані з нею летальні випадки перевищують онкологічні. Жінки, які переступили 45-річний рубіж, частіше хворих на цукровий діабет, раку молочної залози і людей, що перенесли інфаркт міокарда, проводять час на лікарняному ліжку з остеопорозом. Саме захворювання і викликані ним наслідки породили про себе чимало чуток і домислів, які прямо або опосередковано примушують людей неправильно підходити до його терапії та профілактики.

Остеопороз йде рука об руку зі старінням

Так, при старінні організму, вікових гормональних змін і в’яненні функцій ризик прогресування остеопорозу підвищується, але це зовсім не означає, що захворювання може розвинутися в молодому віці. Якщо ним страждали близькі родичі, то воно проявить себе з великою часткою ймовірності, особливо якщо людина веде нездоровий спосіб життя — курить і зловживає спиртним, недостатньо рухається і отримує мало кальцію і вітаміну D з їжею. Старіння є провокуючим фактором зниження щільності кісток, але велике значення має наявність інших захворювань, на тлі яких нерідко розвивається остеопороз.

Мова йде про цукровий діабет, цироз печінки, патології печінки і нирок. Рання менопауза, безпліддя, рідкісна статева активність, крихка статура — всі ці фактори можуть порушити метаболізм кісткової тканини, як і тривалий прийом певних лікарських препаратів.

Остеопороз викликає сильні болі

Насправді, хвороба тривалий час протікає приховано, не викликаючи яких-небудь явних симптомів. Нерідко людина навіть не помічає перелому хребця, як і подальшого ураження середнього сегмента грудних хребців, головною ознакою якого є поява так званого «горба аристократки». Але навіть при появі больових нападів лікар не завжди може простежити їх зв’язок з раніше отриманими травмами. Біль може то затихати, то відновлюватися, причому багато залежить від фізичної активності людини.

Читайте також:  Чи призводить звичка затримувати випорожнення до розвитку раку кишечника?
Профілактика остеопорозу пов’язана з великими труднощами і великими витратами

Профілактику захворювання необхідно починати задовго до того, як почнеться старіння організму. Ведення здорового способу життя тут відіграє ключову роль. Тому ще в молодому віці рекомендується переглянути своє ставлення до життя і задуматися про наближення старості: відмовитися від шкідливих звичок, почати займатися спортом. Дуже важливо правильно і раціонально харчуватися, обмеживши споживання солі і кави і підвищивши частку кисломолочних та молочних продуктів, які виступають основним джерелом кальцію. Але для його засвоєння необхідно в достатній кількості отримувати вітамін D, який міститься в жирній рибі і риб’ячому жирі, вершковому маслі, яєчному жовтку, печінці. Не варто забувати про користь сонячних ванн.

Ризик появи остеопорозу однаковий для всіх

Це не так. По-перше, представники сильної половини людства страждають від цієї хвороби в 3 рази рідше, ніж жінки. Це багато в чому пояснюється специфікою перетворення гормонального фону: ранній клімакс, пізнє менархе, будь-які порушення менструального циклу підвищують ризик розвитку недуги у слабкої половини людства. По-друге, навіть серед жінок частота виникнення остеопорозу різна. Мало хто знає, що хвороба має етнічну функцію найчастіше вражає світлошкірих європейців. Крім того, високий зріст, низька вага, крихка статура є факторами ризику укупі з великою довжиною шийки стегнової кістки. Для жінок з такими особливостями профілактика остеопорозу набуває особливого значення.

Читайте також:  Чим корисна і шкідлива свинина і як вибрати справді гарне м'ясо
При остеопорозі не можна займатися спортом

Важкі, непомірні фізичні навантаження збільшують ризик формування остеопорозу, і навпаки. Помірні, дозовані заняття спортом сприяють зміцненню кісткової тканини скелета, поліпшенню мінералізації кісток. В цьому і буде полягати основна профілактика та лікування остеопорозу, але без допомоги кваліфікованого фахівця тут не обійтися. Він допоможе скласти комплекс вправ з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта, стадії хвороби та інших нюансів. Можна порадитися з лікарем і замінити вправи іншими фізичними навантаженнями, наприклад, скандинавською ходьбою. Плавання, танці можуть істотно поліпшити стан хворого і знизити ризик переломів.

Процес руйнування кісткової тканини неможливо зупинити

Насправді це далеко не так. На сьогоднішній день в терапії остеопорозу застосовують препарати, дія яких спрямована на відновлення мінерального обміну, зниження крихкості кісток і підвищення їх міцності шляхом гальмування функції остеокластів і підвищення остеобластів. За допомогою гормональної терапії вдається поліпшити кісткоутворення, прискорити ремоделювання кісткової тканини і підтримати її обсяг на потрібному рівні. Звичайно, прийом цих препаратів повинен контролюватися лікарем. Дуже багато з них прийнято пити протягом декількох років, тому необхідний постійний контроль за станом таких пацієнтів.

Читайте також:  П'ять замін продуктів, які можуть покращити здоров'я
Хвороба не загрожує життю людини

Звичайно, сама по собі хвороба смертельною не є і безпосередньо здоров’ю і життю людини не загрожує, але необхідно пам’ятати, що вона викликає розвиток найрізноманітніших важких наслідків. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 1/3 всіх жінок і близько 1/5 всіх чоловіків травмуються і отримують переломи саме внаслідок руйнівної дії остеопорозу. Самим грізним його ускладненням є перелом шийки стегнової кістки. Лише в 15% випадків перенесли його людям вдається відновити втрачену рухливість. Решта залишаються інвалідами, а більша їх частина помирає.

Діагностика захворювання дуже складна і витратна

Що стосується складності, то на сьогоднішній день дане твердження можна вважати застарілим. З появою сучасних комп’ютерних томографів стало можливим діагностувати хворобу на ранній стадії з отриманням тривимірної моделі кістки, даних про щільність кісткової тканини, її обсяг, розподіл мінералів і т. д. Звичайно, обстеження на сучасному обладнанні залишається досить дорогим для переважної частини населення, але є й інші способи дослідити осьовий скелет, наприклад, з допомогою двухенергетичної рентгенівської абсорбціометрії. Цей метод достатньо точний і відносно недорогий. У будь-якому випадку, вартість обстеження — не привід відмовлятися від відвідування лікаря, адже це здоров’я і майбутнє, про яке варто подбати заздалегідь.