Риб’ячий жир у багатьох асоціюється з таким собі спогадом з дитинства , коли батьки пропонували нам маслянисту рідину, яка неприємно пахне, з переконаннями , що це корисно.

Поряд з тим , поширена думка , що риб’ячий жир за великим рахунком марний , а його споживання є поширеним (особливо на пострадянському просторі) стереотипом про формування міцного здоров’я. Сьогодні риб’ячий жир не відноситься до пережитку минулого , його все так само призначають до використання , варто лише розуміти , які його властивості , коли він необхідний , а коли – ні .

Що таке риб’ячий жир?

Риб’ячий жир – це тваринний жир , що отримується з печінки жирних сортів риби , частіше всього сімейства тріскових . У великій кількості речовина міститься в морській рибі холодних вод світового океану – в скумбрії , оселедці , трісці , макрурусі . Основна цінність риб’ячого жиру представлена ​​поліненасиченими жирними кислотами ( ПНЖК ) групи омега-3 , які перешкоджають розвитку серцево-судинних захворювань , знижують вірогідність розвитку інсуліностійкості та цукрового діабету , беруть участь у процесі утворення клітинних мембран , ниток мітохондрій , мієлінової оболонки нервів , сполучних тканин.

Існує певна класифікація риб’ячого жиру. Залежно від способу приготування і різновиди розрізняють :

 • білий риб’ячий жир – застосовується в медицині , для прийому всередину ; відділяється з нагрітої до 50 ° C печінки на першому етапі її обробки;
 • жовтий риб’ячий жир – зрідка застосовується в медицині , для чого вимагає додаткового очищення ; виготовляється на другому етапі обробки риб’ячої печінки , під невеликим пресом і при більш високих температурах;
 • бурий риб’ячий жир – застосовується виключно для технічних цілей ( наприклад, виготовлення мастильних матеріалів , обробка шкір ), володіє нестерпним запахом і смаком ; третій етап обробки печінки , на якому відбувається подальше її вижимання , нагрівання , виварювання .

Видобуток даної речовини досконало налагоджено в північних країнах , як то Норвегія і США . З однієї великої печінки тріски , що важить до 2 кг , може вийти близько 250гр білого або 1 кг бурого жиру.

Застосування риб’ячого жиру в медицині

Використовуваний в медичних цілях риб’ячий жир являє собою прозору ледь жовту маслянисту рідину. Їй властивий специфічний неприємний запах згірклості . Зовні він схожий на рослинне масло. Якщо ще кілька десятиліть тому популярністю користувався риб’ячий жир з флаконів , то сьогодні він представлений на прилавках у вигляді капсул , що позбавляє споживача від деколи нудотного смаку і запаху.

Призначення риб’ячого жиру виробляється з метою підняття загального харчування, оскільки легка окислюваність препарату сприяє заощадженню азотистого матеріалу, що йде на побудову тканин . Риб’ячий жир незамінний при туберкульозі легень , кісток або залоз , при рахіті й анемії , при виснаженні після важких захворювань і проблемах із зором. Він же призначається для зміцнення серцево-судинної системи , імунітету , опорно-рухового апарату , центральної нервової системи.

Риб’ячий жир серед усього іншого може застосовуватися зовнішньо – для лікування ран , термічних і хімічних опіків шкіри та слизових оболонок.

Спосіб вживання риб’ячого жиру

Сьогодні перевага віддається препаратам, що випускаються у формі капсул , споживають які переважно тричі на день по 1-2 штуки. Курс лікування може займати до 2-3 місяців , докладніше уточнювати у доктора . Після закінчення курсу прийому необхідно провести контроль параметрів крові , і вже залежно від лабораторних даних продовжувати курс лікування. Курс лікування рекомендовано проводити в холодну пору року не тільки з метою зміцнити імунітет , але й з причини того , що в спекотні дні риб’ячий жир складно захистити від згірклості . Зберігати його необхідно в захищеному від світла місці при температурі не вище +10 ° С.

Відомі випадки непереносимості риб’ячого жиру , наприклад , у осіб з катаральними захворюваннями шлунка та кишечника , в гарячковому стані від нього також варто відмовитися. Щоб привчити дитину до споживання риб’ячого жиру без відчутного дискомфорту рекомендується заїдати капсули скибочкою житнього хліба. Прийом препарату на голодний шлунок може спровокувати розлад травного апарату .

Риб'ячий жир

Чому риб’ячий жир може бути некорисним ?

Думки про марність , а часом і шкідливості риб’ячого жиру , стали грунтовними протягом останніх десятиліть. Це пов’язано , по-перше , з погіршенням екологічних умов , в яких вирощується риба, що йде на виробництво , а по-друге , з особливостями самого виробництва . Традиційно риб’ячий жир виготовляється з рибної печінки , в якій природним чином відкладаються не тільки корисні речовини , але і токсини у разі їх присутності у водоймі. Щоб перешкодити такому ходу подій , на сьогоднішній день розроблена технологія добування риб’ячого жиру не з печінки , а м’язів тріскових сортів риб. Такі препарати позначені назвою ” Іхтієнове масло ” або ” Риб’яче масло ” , в них міститься дещо менше вітамінів , проте жир більш чистий, але і вартість його дещо вища.

Противники споживання риб’ячого жиру також звертають увагу на той факт , що в окремих частинах риби міститься значно менше корисних елементів , ніж у повноцінній тушці , а тому особам, які бажають зменшити ризик певних захворювань , доцільніше регулярно споживати в їжу рибу , а не виготовлені на її основі препарати.

Риб’ячий жир , як і вся аптечна продукція , має деякі протипоказання. Так , від нього краще відмовитися людині, яка страждає алергією на рибу , деякими захворюваннями щитовидної залози , нирок або сечовивідної системи. З обережністю необхідно поставитися до препарату особам з високим рівнем холестерину і підвищеним вмістом кальцію в організмі. Розумно обговорити перспективу споживання риб’ячого жиру в якості профілактичного засобу з лікуючим лікарем , наприклад , терапевтом.

Корисні властивості риб’ячого жиру

Риб’ячий жир в першу чергу є джерелом жирних кислот омега-3 , крім того цінність представляють вітаміни А і D , які в ньому містяться .

Вітамін А – це жиророзчинний вітамін , який бере участь у формуванні клітинної тканини і слизових оболонок , він же необхідний для здоров’я шкіри , нігтів і волосся. Цей же вітамін забезпечує здоров’я зорової системи – при достатньому насиченні організму вітаміном А утворюється родопсин , необхідний для нічного зору пігмент.

Гіповітаміноз вітаміну А проявляється в курячій сліпоті , сухості шкіри , ламкості волосся і нігтів , респіраторних та отоларингологічних захворюваннях. Авітаміноз даного різновиду згубно позначається на рості і розвитку організму , особливо в дитячому та підлітковому віці , у дорослих провокує втрату ваги і загальне виснаження . Важливо розуміти , що надлишок вітаміну (більше 750 мкг на добу) може обернутися не меншою проблемою , ніж його недолік – розвивається отруєння .

Вітамін D – жиророзчинний вітамін , який регулює обмін кальцію і фосфору , бере участь у рості і розвитку скелета , нормалізує роботу серця і забезпечує згортання крові. Він грає важливу роль в метаболізмі магнію і заліза , забезпечує баланс кальцію і фосфору в крові і міжклітинної рідини. Регулярне і достатнє (до 20 мкг на добу) споживання вітаміну D попереджає інфекційні і простудні захворювання , необхідно для здорового стану кісток , зубів , функціонування нервової системи. Прийом вітаміну D показаний при консолідації переломів , різних нагноєннях і екземі , при стресах , втоми , дратівливості , алергії , надмірної чутливості до болю. Він же може бути призначений при респіраторних захворюваннях , судомах , бронхіті , носових кровотечах , високому рівні холестерину.

Гіповітаміноз вітаміну D в дитячому віці призводить до недорозвиненості кісткової тканини , скелета , слабкості зубів, волосся , і навіть виникненню рахіту. У дорослому віці дефіцит вітаміну може спровокувати ревматизм , болі в спині , судоми ; зростає ризик розвитку карієсу , остеопорозу , нервових розладів. Гіпервітаміноз не менше небезпечний, тому що розвивається в гиперкальціємію , а також проявляється втратою апетиту , спрагою , діареєю , збудженням , розладами печінки , захворюваннями серця і шлунка.

Поліненасичені жирні кислоти омега-3 – головна цінність риб’ячого жиру. Вони не виробляються людським організмом , проте вкрай важливі для нього, а тому ми черпаємо цю речовину з продуктів харчування. ПНЖК являють собою джерело енергії для загальної життєдіяльності – визначають і , що важливо , активізують структуру клітин ; знижують вірогідність розвитку серцево-судинних патологій , тромбоутворення. Омега-3 необхідні для нормалізації травних процесів і жирового обміну , для активної діяльності головного мозку і концентрації уваги; сприяють зміцненню імунітету , доцільні при лікуванні шкірних захворювань , екземи , алергій , хвороби Альцгеймера.

Риб’ячий жир для вагітних

Риб’ячий жир під час вагітності і в період лактації необхідно приймати виключно за призначенням лікаря . У даному випадку жирні кислоти омега-3 будуть корисним з таких причин:

 • позитивно впливають на серцево-судинну , імунну , центральну нервову системи;
 • пригнічують запальні процеси різної локалізації;
 • знижують ризик передчасних пологів і преєклампсії ;
 • знижують вірогідність алергії у новонародженого ;
 • необхідні для формування ЦНС і зору у плода ;
 • знижують вірогідність розвитку післяпологової депресії ;
 • сприяють виробленню грудного молока.

Крім риб’ячого жиру в капсулах джерелами необхідних для організму жирних кислот омега-3 виступають різні види жирної риби , наприклад , лосось , тунець , сардини , оселедець , тріска і печінка тріски .

Вагітним і годуючим груддю жінкам рекомендована добова норма риб’ячого жиру в розмірі 300 міліграм.

Риб’ячий жир для дітей

Основним призначення такого роду терапії є профілактика рахіту , який вельми часто розвивається у малюків від 2 місяців до 2 років. Однак на цьому користь риб’ячого жиру для дитячого організму не закінчується , докладніше доцільність прийому необхідно обговорювати з педіатром , який пропише курс препарату , а можливо поєднає його з іншими вітамінно-мінеральними комплексами , виходячи з індивідуальних особливостей конкретного малюка.

Риб’ячий жир корисний для дитячого організму з наступних причин:

 • профілактика рахіту та правця ;
 • сприяє зміцненню зубів і запобігання карієсу ;
 • забезпечує нормальний ріст кісткової тканини;
 • зміцнює імунітет і попереджає м’язову слабкість ;
 • збільшує опір організму шкірним і серцево-судинним захворюванням ;
 • задіяний у регуляції артеріального тиску і серцебиття ;
 • володіє потужними антиоксидантними властивостями;
 • покращує роботу головного мозку , стимулює інтелектуальний розвиток ;
 • збільшує здатність до запам’ятовування , запобігає погіршенню пам’яті.

Риб’ячий жир доцільний для діточок шкільного віку , коли відзначається гіперактивність , зростає інтелектуальне і фізичне навантаження , зростає ризик розвитку синдрому дефіциту уваги. Прийом риб’ячого жиру підвищує пізнавальну активність , покращує навички читання , впливає на підвищення інтелектуального рівня розвитку і робить позитивний вплив на поведінку дитини.

Риб’ячий жир для літніх людей

Ще однією категорією пацієнтів , яким може бути призначений риб’ячий жир , є особи похилого віку. Користь для них полягає в наступному:

 • зміцнення серцево-судинної системи;
 • зниження ризику розвитку хвороби Альцгеймера ;
 • поліпшення функції мозку і здібностей до запам’ятовування ;
 • нормалізація стану кісткової і м’язової тканини;
 • профілактика ревматизму і остеопорозу.
Риб’ячий жир для схуднення

Споживання риб’ячого жиру особам із зайвою вагою може бути призначено в рамках програми для схуднення. Необхідно розуміти , що один лише прийом капсул з речовиною мало для позитивного ефекту , необхідно поєднувати їх з правильним харчуванням , певними фізичними навантаженнями і здоровим способом життя. Ефект від риб’ячого жиру в даному випадку наступний:

 • прискорення обмінних процесів в організмі ;
 • руйнування новоутворених жирових клітин ;
 • зміцнення м’язів за умови регулярних тренувань у тренажерному залі ;
 • підвищення вироблення лептину , гормону , контролюючого апетит.