70% хворих на розсіяний склероз – жінки у віці від 20 до 40 років.

Розсіяний склероз — аутоімунне захворювання, при якому імунна система атакує нерви головного і спинного мозку. Нерви не працюють так, як вони повинні, що призводить до помилок зв’язку між мозком і тілом і, в кінцевому підсумку, до необоротного пошкодження нервів. За статистикою, у світі майже 2,5 мільйона пацієнтів з цим захворюванням, причому 70% хворих відносяться саме до жіночої статі. Середній вік, в якому хвороба вперше проявляє себе, становить 29 років, а 80% всіх пацієнтів хворіють у віці від 20 до 40 років.

Факт №1: Після першого нападу настає помилкове «одужання»

Розсіяний склероз — це захворювання, при якому рецидиви чергуються з періодами ремісії. Часто після першого нападу хвороба затихає і пацієнти часто думають, що все пройшло, і не звертаються до лікаря. Це дуже небезпечно, так як саме на ранніх стадіях можна сильно уповільнити розвиток розсіяного склерозу, якщо ж цього не зробити, хвороба перейде в прогресивну стадію, коли симптоми постійно погіршуються.

Факт №2: Розсіяний склероз часто передається у спадок

Досі точно не визначено всі причини, які ведуть до розвитку захворювання, то вчені абсолютно впевнені: сімейна історія має значення. Якщо мама страждала РС, то її дочка буде особливо сприйнятлива до хвороби. На сьогоднішній день визначено 55 генів, які пов’язані або з підвищеним, або зі зменшеним ризиком розвитку РС.

Ще одна залежність, яку вдалося визначити дослідником, пов’язана з рівнем вітаміну D. Так, якщо під час вагітності жінка не отримувала достатньо цього вітаміну, у її дитини в майбутньому буде підвищений ризик розсіяного склерозу. До речі, ця виявлена залежність також пояснює більш високу поширеність в регіонах, віддалених від екватора.

Факт № 3: чим раніше виявлений розсіяний склероз, тим простіше ним керувати

Розсіяний склероз відносять до так званих невидимих захворювань – розладів, які довгий час або протікають зовсім безсимптомно, або мають ознаки, які легко прийняти за прояви втоми або будь-якої іншої хвороби. Дуже часто перші симптоми розсіяного склерозу не помічають навіть лікарі, а коли з’являються перші явні ознаки, це може означати, що пацієнтка живе з розсіяним склерозом не менше десяти років, а її мозок вже суттєво постраждав.

Факт №4: найпоширеніші симптоми розсіяного склерозу

Незважаючи на слабку вираженість симптомів, перші ознаки розсіяного склерозу можна відстежити — і дуже важливо зробити це якомога раніше. Ось на що варто звернути увагу в першу чергу: втома, депресія або підвищена тривожність, оніміння або поколювання в ногах, слабкість, проблеми із зором, втрата контролю над моторикою і втрата контролю над сечовим міхуром. РС також може викликати сексуальну дисфункцію, зокрема, зробити вас нездатним досягти оргазму. Найбільш ранніми ознаками початку захворювання лікарі називають саме втому, депресію і тривожний розлад і рекомендують усім жінкам, які помічають їх у себе, попросити у невролога направлення на МРТ.

Факт № 5: Якщо РС визначено на ранніх стадіях, його можна зупинити

Розсіяний склероз сьогодні — одне з найбільш виліковних неврологічних захворювань, але тільки в тому випадку, якщо він виявлений на ранній стадії. Існує три аспекти лікування: імунологічна лікарська терапія (яка допомагає регулювати імунну систему), симптоматична лікарська терапія (яка лікує певні симптоми, такі як біль) і зміни способу життя. Здоровий і активний спосіб життя дуже важливий для поліпшення самопочуття при розсіяному склерозі: регулярні фізичні вправи допомагають мозку побудувати нові зв’язки і зміцнити можливості організму.